console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Jak dobrać paletę kolorów?

admin mar 09. 2018
Jak dobrać paletę kolorów?
Dobrze dobrane kolory w projektowaniu to podstawa. To one nadają charakter całemu projektowi. Często zdarza się, że spędzamy nad projektem godziny, bo ciągle nam coś nie pasuje, i nagle trafiamy na paletę która spełnia całkowicie oczekiwania i pasuje do projektu jak żadna inna.


W czasach kiedy konsumenci zwracają w pierwszej kolejności uwagę na obraz, a nie na tekst ważne jest żeby ten obraz do nich od razu przemówił. To wiąże się z odpowiednim dobraniem kolorów, tak aby przykuć uwagę i zachęcić do przeczytania treści.

Odpowiednie dobranie kolorów, nie jest tak prostym zadaniem jakby się wydawało. Kolor kolorowi nierówny i kiedy nam wydaje się, że dwa wybrane kolory do siebie pasują, okazuje się, że wcale tak nie jest, ponieważ odcień wybranego koloru jest nie taki jak jaki faktycznie pasowałby do reszty. Przykładowo miętowy może wpadać bardziej w zielony bądź w turkus, może iść w kierunku limonki albo odcienia niebieskiego. To nie wszystko bo do niego trzeba dobrać resztę kolorów.

SCHEMATY KOLORÓWSprawę mogą ułatwić schematy kolorów, które pomogą nam dobrze dobrać do siebie kolory i odcienie. Jest pięć najbardziej podstawowych schematów kolorów: monochromatyczny, uzupełniający, triada, harmonijny oraz tetrada.

Schemat monochromatyczny


Najprościej mówiąc schemat się na jednej barwie i różnych jej odcieniach oraz nasyceniu. Aby urozmaicić kolorystykę należy dodać barwę neutralną, np. czarną lub białą. Czyli wybieramy np. kolor niebieski i dobieramy do niego kolejne odcienie niebieskiego, ciemniejsze lub jaśniejsze, bardziej lub mniej nasycone.

Schemat monochromatyczny kolorów

Takie zastosowanie barw może wydawać się nieco nudne, ale wystarczy, że dobierzemy odcienie mocno kontrastujące ze sobą i już robi się ciekawiej.

Schemat uzupełniający


Schemat kolorów, które leżą naprzeciwko siebie na kole barw i stanowią najbardziej kontrastowe związki. Jeżeli takie kolory zestawi się ze sobą, podkreśla się intensywność obu. Jest to schemat dość niebezpieczny, ponieważ wybierając zbyt silne kolory, mogą one być za bardzo kontrastowe i nieprzyjemne dla oka.

Schemat uzupełniający kolorów

Zastosowanie kolorów z tego schematu może przy umiejętnym zastosowaniu dać bardzo ciekawe efekty kolorystyczne. Niestety można też bardzo łatwo coś zepsuć.

Schemat triada


Jest to schemat gdzie trzy kolor umieszczone są od siebie o 120 stopni na kole kolorów, dlatego tworzą dość harmonijne kompozycje. Jednym ze sposobów urozmaicenia jest użycie jednego z kolorów jako dominującego.

Schemat triada kolorów

Takie połączenie jest bardzo urozmaicone i kolorowe jednak stosując się do zasady schematu na pewno nie popełnimy błędu przy doborze koloru

Schemat harmonijny


Schemat łączący leżące koło siebie kolory na kole barw (np. pomarańcze i żółcie). Nie ma ustawowego ograniczenia, jednak przyjęło się, że najlepiej jest, gdy skrajne kolory tworzą kąt nie większy, niż 120o. Kolory z takiego przedziału tworzą harmonijne i bezpieczne kompozycje.

Schemat harmonijny kolorów

W przypadku zastosowania kolorów z większego zakresu można łatwo popełnić błąd. Dzięki temu schematowi można uzyskać bardzo ciekawe efekty poprzez kontrast między kolorami.

Schemat tetrada


To skrzyżowanie dwóch schematów uzupełniających. W efekcie uzyskujemy cztery barwy, które do siebie pasują i można z nich stworzyć ciekawe efekty wizualne. W tym przypadku niezbędne jest wyczucie kolorów, ponieważ nie ma żadnej zasady co do odległości kolorów między sobą.

Schemat tetrada kolorów

Tak jak przy schemacie uzupełniającym było łatwo o błąd, w tym przypadku jest o niego jeszcze łatwiej. Ze względu właśnie na dużą ilość kontrastujących ze sobą kolorów.

NARZĘDZIA POMOCNICZE


Stosowanie schematów bardzo ułatwia sprawę przy dobieraniu kolorów, jeśli jednak nie czujemy się na tyle pewnie, aby robić to sami, istnieje kilka stron które mogą nam w tym pomóc. Trzy bardzo fajne propozycje, które mogą ułatwić nam wybór.

Colourlovers.com


Strona przypominająca znanego wszystkim Pinteresta (gdzie oczywiście też inspiracji kolorystycznych znajdziemy mnóstwo) można znaleźć na niej gotowe palety kolorystyczne, wzory i kolory. Można tworzyć własne kompozycje, śledzić trendy i dzielić się opiniami na forum. Znajduje się tam również opcja zaprojektowania własnego, prostego wzoru oraz możliwość stworzenia palety na podstawie wybranego zdjęcia.

Colourlovers

Palettable.io


Najbardziej minimalistyczne narzędzie jakie można sobie wyobrazić. Po wejściu na stronę wybieramy konkretny kolor, który nam się podoba. Po znalezieniu odpowiedniego klikamy like i dobieramy do niego kolejny. możemy w ten sposób dobrać pięć pasujących dos iebie kolorów. W każdej chwili możemy edytować kolory i bawić się nimi w dowolny sposób. Od poprzedniej strony różni się tym, że nie mamy tutaj gotowych palet, rozbudowanej wyszukiwarki. Skupiamy się wyłącznie na tworzeniu własnej palety z ewentualnymi propozycjami.

Palettable

Coolors.co


Ostatnia bardzo fajna opcja, łączy w pewien sposób dwie poprzednie strony. Można tutaj znaleźć gotowe palety i w bardzo prostu sposób, bardzo podobny do poprzedniej wersji stworzyć własną paletę. Różni się sposobem wyboru kolorów, ma bardziej rozbudowaną opcję tworzenia własnej palety co bardzo ułatwia dobór kolorów. Tak jak poprzednio możemy wybrać do 5 kolorów. Istnieje możliwość zapisania własnej palety na swoim profilu, tworzenie palet na podstawie zdjęć oraz przeglądanie jaśniejszych lub ciemniejszych wariantów własnej palety.

Coolors

NA KONIEC


Schematy kolorów to oczywiście teoria i to jak ją wykorzystać zależy już tylko od Was. Mamy tutaj dwie propozycje, którymi można się posługiwać przy dobieraniu kolorów. Decyzja, którą wybierzecie zależy od Was i od tego jak mocni czujecie się barwach.
Na pewno nie należy zamykać się tylko w tych opcjach szukania palet. Wokół nas jest mnóstwo inspiracji, trzeba się tylko trochę rozejrzeć. Można ich szukać w designie, w modzie, na obrazach znanych artystów czy nawet w katalogach IKEA.

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes