Blog Fast White Cat

Quiosque – wdrożenie omnichannel

admin Wrz 01. 2017
Quiosque - wdrożenie omnichannel
Quiosque to polska marka odzieżowa obejmująca sieć sklepów stacjonarnych w ponad 130 salonach w mniejszych i większych miastach w Polsce. Marka z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności i rozpoznawalności wśród klientów. Wdrożenie strategii omnichannel było odpowiedzią na potrzeby spójnego doświadczenia zakupowego klientów, poszerzenia dostępności produktów oraz zapewnienie indywidualnych doświadczeń zakupowych, a dla samej marki wzrost sprzedaży i udziału w rynku.


Etapy prac nad wdrożeniem omnichannel


Prace nad rozwiązaniami omnichannel zostały zaplanowane i podzielone na kilka etapów.

Etap I


Pierwszy etap rozpoczął się na początku 2016r. i obejmował budowę oraz wprowadzenie nowego systemu magazynowego, jednolitego w całej sieci oraz powstanie Inventory Manager’a (dalej IM) - inteligentnego systemu rozdzielającego i przesuwającego towar według zapotrzebowania w całej sieci. Systemy zostały ze sobą zintegrowane.

 

Rozmowy, omówienie zakresu prac i integracji z e-sklepem z nowym systemem magazynowym oraz podłączenie dodatkowego, zewnętrznego magazynu zaczęły się
w czerwcu 2016 roku - był to drugi etap. Opracowanie, rozpisanie i dopracowanie procesów z każdą zaangażowaną stroną, każdego elementu zakupowego zajęło około miesiąca.

Firma X zaczęła prace nad dedykowaną aplikacją dla sklepu internetowego, przez wzgląd na inną realizację procesu zakupowego klienta niż jest ona w sklepach stacjonarnych.

Integrację systemu magazynowego z platformą na której oparty jest sklep - Magento -
oraz przeprowadzenie testów zaplanowano na okres dwóch miesięcy. Ze strony Fast White Cat kluczową kwestią było dostarczenie do systemu magazynowego informacji o zamówienia, płatności i wysyłce do klienta oraz kwestie związane z usługą posprzedażową, jak zwroty czy wymiany.

 

Przepięcie systemu magazynowego na nowy nastąpiło w listopadzie 2016r., natomiast pierwsze testy pobierania stanów magazynowych z magazynu zewnętrznego i prezentacji
w sklepie internetowym odbyły się w grudniu 2016 roku - na produkcji zostały uruchomione
w połowie marca 2017 roku.

 

Etap II


Etap drugi znacząco usprawnił działanie procesów magazynowych, a podłączenie drugiego magazynu zaowocowało 250% wzrostem przychodów oraz 150% wzrostem konwersji.

rozkład przychodów oraz konwersji w dwóch tygodniach marca
Wykres przedstawia rozkład przychodów oraz konwersji w dwóch tygodniach marca.

 

Dodatkowe stany magazynowe pozwoliły nam na ściąganie konwertującego ruchu
oraz zwiększenie budżetu marketingowego aż 4-krotnie.

 

W czasie postępujących zmian technicznych równolegle następowały zmiany mające bezpośredni wpływ na klienta i budowanie jego przywiązania do marki. Firma Y opracowała nowy program lojalnościowy budujący zaangażowanie klientów. Dla potrzeb programu została stworzona specjalna hurtownia danych, która została zintegrowana z systemem magazynowym, skąd pobiera dane o zamówieniach w całej sieci. Jednocześnie sklep internetowy został przystosowany do pobierania informacji o kartach lojalnościowych, kuponach promocyjnych oraz historii zamówień.

 

Etap III


W marcu 2017 roku rozpoczęły się prace nad 3 etapem, który obejmował udostępnienie stanów towarów przecenionych z całej sieci dla sklepu internetowego oraz możliwość sprawdzania online dostępności produktów w salonach stacjonarnych.
Etap trzeci wymagał prac po stronie FWC w zakresie pobierania dodatkowych stanów
z kolejnych magazynów zewnętrznych, po stronie firmy dostarczającej system magazynowy przygotowanie na widoczność i pobieranie tych stanów oraz zmiany w działaniu IM, tak
aby sklep internetowy miał pierwszeństwo w zamawianiu i sprowadzaniu towarów z sieci.
W drugiej połowie kwietnia odbył się pilotaż, który został zakończony sukcesem.

W maju 2017 roku został uruchomiony dodatkowy stock na serwerze produkcyjnym.
Przychody ponownie wzrosły o kolejne 150%, a konwersja o 60%.

 rozkład przychodów w pierwszym tygodniu maja
Wykres przedstawia rozkład przychodów w pierwszym tygodniu maja.

 

W drugiej połowie maja natomiast uruchomiono możliwość sprawdzania dostępności produktów w salonach stacjonarnych.

 

Ostatni Etap


Kolejny, 4 etap zaplanowany jest na drugą połowę 2017 roku i ma obejmować odbiór i zwrot w sklepach oraz click&collect.