console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Jak zwiększyć konwersję w mailingu newsletterowym?

admin lis 06. 2017
mailing reklamowy

Jeśli prowadzisz biznes w sieci to na pewno wiesz, jak ważną rolę ogrywają newslettery. Korzyści płynących z tej formy reklamy jest wiele: email marketing nie jest skomplikowany, jest niedrogi, a co najważniejsze kontaktujemy się bezpośrednio z klientem, wiec mamy pewność, że nasz przekaz do niego dotrze.
W branży e-commerce treść newsletterów to w 90% reklama, która ukierunkowana jest na sprzedaż. Mamy dla Was kilka wskazówek na zwiększenie konwersji z tego kanału:



PERSONALIZACJA



Każdy klient chce być traktowany wyjątkowo. Dedykowana oferta wywołuje pozytywne uczucia co przekłada się na wyższy współczynnik CTR. Personalizować wiadomości możecie na kilka sposobów:

Historia zakupów
Przeanalizujcie zakupy klientów. Jeśli klient zdecydował się ostatnio na zakup naszyjnika, to warto następnym razem zaproponować mu kolczyki i bransoletkę z tego kompletu.

Doceń lojalność
Wyodrębnij grupę subskrybentów, którzy systematycznie czytają Twoje newslettery i wyślij im kod rabatowy na następne zakupy np. 10%. Takie działanie nie tylko wpłynie pozytywnie na Waszą relację, ale spowoduje, że klienci chętniej dokonają transkacji.

Analiza RFM
Analiza polegająca na segmentacji bazy subskrybentów za pomocą trzech zmiennych: Recency- data ostatniego zakupu, Frequency- częstotliwości zakupu, Montetary- wartości wszystkich zrealizowanych transakcji. Dane odczytane z macierzy dają nam wiedzę o tym jakie działania będą wykonywały poszczególne grupy w przyszłości. Na przykład: z jakiej półki cenowej produkty będą dla nich atrakcyjne lub w jakim czasie dokona kolejnego zakupu.
(!) Jeśli wcześniej nie spotkaliście się z ta metodą personalizacji newsletterów wyczekujcie naszej następnej publikacji, gdzie dokładnie piszemy jak wykonać taką analizę.

Dane deklaratywne
Przy zapisie do Twojego newslettera polami wymaganymi jest data urodzenia lub imię? Koniecznie wykorzystaj te dane. Tak jak pisaliśmy na początku, każdy klient chce być wyjątkowo traktowany. Zamieszczenie imiennego zwrotu w treści czy wysłanie dodatkowej zniżki z okazji urodzin na pewno wypłynie na jego zadowolenie. A jak wiadomo, zadowolony klient chętniej do Nas wraca.
(!) Z badań wynika, że zastosowanie personalizacji w temacie wiadomości zwiększa open rate o 126%!

 

TREŚĆ


Kreacja wiadomości jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na współczynnik konwersji. Jeśli w szablonie będzie za dużo tekstu użytkownik od razu straci zainteresowanie. Nasz przekaz powinien być lekki i czytelny. Złoty środek to zamieszczanie w wiadomości grafik i tekstu w stosunku 1:1.
Jak rozmieszczać informacje aby były czytelne dla odbiorcy? Poniżej przedstawiam procentowy rozkład klików dla przykładowego szablonu.

Klikalność w poszczególne miejsca newslettera

 

WNIOSKI:


1. Najważniejszy przekaz umieszczamy na górze newslettera. Im niżej tym odbiorca bardziej traci zainteresowanie, co za tym więc idzie – nie warto tworzyć długich szablonów.
2. CTA. Przycisk z treścią „kup teraz”, „sprawdź teraz” to nieodłączny element newslettera. Umieszczamy go, aby pobudzić i zachęcić swoim odbiorców do działania. Warto zapamiętać aby kolor przycisku nie był czarny lub szary. Kolory te w e-commerce oznaczają niedostępność.
3. Więcej nie zawsze znaczy lepiej! Zamiast wysyłać swoim odbiorcom newslettera z kilkunastoma produktami wyślij z czterema. Zbyt duży wybór rozprasza czytelnika, wywołuje niezdecydowanie i w efekcie klient nie podejmuje działania, na którym nam zależy.

 

CZAS


Nie ma nic bardziej mylnego niż stwierdzenie, że czas wysyłki newslettera nie ma znaczenia.
Nadrzędną kwestią w tej sprawie jest to, że decydując się na wysyłkę wiadomości do naszych odbiorców powinniśmy robić to systematycznie. Kiedy więc wysyłać aby było skutecznie?

Wtorek i czwartek to dni w których wysyłanych jest 40% komercyjnych wiadomości mailingowych. Mailing reklamowy posiada w weekend tendencję spadkową, jednak nie oznacza to, że należy rezygnować z wysyłki w te dni. Newslettery te mają większą szansę być zauważonymi i niekiedy współczynnik CTR osiąga lepsze wyniki niż w środku tygodnia. Aby wybrać optymalną porę należy przeanalizować swój target i wybrać opcję, która najlepiej się sprawdzi.

Jeśli chodzi o porę dnia to zalecane są dwie możliwości: 7 rano lub 5 po południu. W godzinach porannych notuje się największy współczynnik zaangażowania odbiorców, który wzrasta również w godzinach wieczornych. Może to być spowodowane tym, że większość Polaków dokonuje zakupów online w domu.

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes