console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Własna platforma sprzedażowa vs marketplace

Karolina Obszyńska lis 22. 2021
własna platforma sprzedażowa
Amazon, Allegro, Zalando, AliExpress, eBay, a może własna platforma sprzedażowa? Co wybrać, aby skutecznie sprzedawać swoje produkty w sieci? Wraz z dużym wzrostem popularności zakupów online, coraz więcej sklepów decyduje się przenieść swoją sprzedaż do Internetu. Nic w tym dziwnego – w samym 2020 roku zakupy przez Internet robiło aż 73% Polaków, w tym 52% przez stronę internetową danego sklepu, a 38% przez platformę zakupową.* Te wyniki świetnie pokazują, jak w ostatnim czasie rozwinęła się sprzedaż na Marketplace’ach, które gonią już powoli “tradycyjne” sklepy internetowe. Gdzie więc najlepiej sprzedawać swoje produkty? Co wybrać – Marketplace, czy własną platformę sprzedażową?

Podpowiadamy!

Marketplace – co to jest?


 

Marketplace to internetowa platforma, która umożliwia sprzedawcom zamieszczenie tam swoich produktów i ich sprzedaż. Nie jest to jednak typowy sklep internetowy. Można porównać ją do wirtualnego targowiska, gdzie swoje produkty wystawia wielu sprzedawców jednocześnie. Wystarczy jedynie zarejestrować się w konkretnym serwisie i od razu można zacząć sprzedaż. Nic jednak nie jest za darmo – za każdą przeprowadzoną transakcję, Marketplace pobierze od Ciebie prowizję.

Do najpopularniejszych marketplace’ów w Polsce zaliczamy: Allego, Amazon, eBay, Zalando.


Zalety sprzedaży na Marketplace’ach


 

 • Masz szybką możliwość dotarcia dokładnie do tych klientów, którzy szukają produktów, jakie oferujesz. 

 • Nie ponosisz kosztów budowy i utrzymania sklepu. Płacisz jedynie abonament lub prowizję od sprzedaży.

 • Marketplace’y to świetne uzupełnienie działań, które oferujesz w swoim sklepie internetowym. Możesz więc potraktować je jako dodatkowy kanał sprzedaży i źródło dochodu. 

 • Masz dostęp do stałych klientów danej platformy. Najpopularniejsze markeplace’y cieszą się takim ruchem na stronie, o jakim Ty możesz tylko pomarzyć – przynajmniej od razu po otwarciu własnego sklepu internetowego.

 • Otwierają się przed Tobą nowe możliwości promocji swoich produktów, np. Allegro Ads, status Super Sprzedawcy. 

 • Wystawiając oferty produktów zwiększasz swoje szanse na ich dobre wypozycjonowanie w wyszukiwarce. Marketplace’y w większości są bardzo dobrze dostosowane pod SEO.  


Wady sprzedaży na Marketplace’ach:

 

 • Prowizja, którą pobierają Markeplace’y wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent wartości sprzedanego towaru.

 • Twój sklep na Marketplace jest uzależniony od działania platformy. Jeśli pojawią się ogólne problemy techniczne i strona będzie czasowo niedostępna, klienci nie będą mogli kupić Twoich produktów. 

 • Na Marketplace’ach nie jesteś jedynym sprzedawcą. Oznacza to, że Twoja oferta wyświetli się razem z ofertą Twojej konkurencji, która sprzedaje dokładnie takie same lub podobne produkty. Kluczowa jest więc tutaj cena, to ona decyduje, gdzie klient kupi konkretny produkt.

 • Ograniczone opcje reklamowe. Jest ich o wiele mniej niż w przypadku prowadzenia własnej platformy eCommerce. 

 • Jesteś uzależniony od dostawców i metod płatności, które oferuje Marketplace. 
Własna platforma sprzedażowa – co to jest?
Własna platforma eCommerce, to Twoja strona www, na której poprowadzisz sprzedaż internetową i zbudujesz własną markę. Można powiedzieć, że jest to Twoje prywatne centrum dowodzenia e-sklepem. Zarządzasz tam swoimi produktami i całym procesem sprzedaży. Jaką platformę wybrać, aby dopasować ją do wielkości i celów biznesowych? Pisaliśmy o tym we wpisie: Własna platforma sprzedażowa. Jaką platformę eCommerce wybrać. 


Zalety sprzedaży na własnej platformie


 

 

Wady sprzedaży na własnej platformie:

 

Marketplace vs. własna platforma sprzedażowa – co wybrać?


 

Wszystko zależy od celów biznesowych, czasu i budżetu, który chcesz przeznaczyć na rozwój sklepu. Jeśli dopiero ruszasz ze sprzedażą internetową, to na Marketplace’ach możesz sprawdzić, czy Twoje produkty interesują potencjalnych klientów – w dodatku nie inwestując dużego nakładu pracy. Musisz jednak wiedzieć, że Marketplace nie zastąpi Ci nigdy strony internetowej. Dlatego gdy będziesz już miał pewność, że Twoje produkty cieszą się wystarczającym zainteresowaniem i generują zyski, to wtedy najlepiej zdecydować się na kolejny krok, czyli budowę własnego sklepu internetowego. 

 

Nie ograniczaj się do jednego kanału sprzedaży – najlepsze wyniki osiągniesz, łącząc ze sobą kilka rozwiązań. Dzięki temu trafisz do większej ilości klientów i zwiększysz sprzedaż. Nie oznacza to, że powinieneś być w każdym kanale, wybierz te najbardziej konwertujące, gdzie są Twoi potencjalni klienci i właśnie tam zacznij e-sprzedaż.

Obecnie Marketplace’y wdrażają rozwiązania, które opierają się na integracji z takimi systemami jak np. Magento. Możesz więc działać w dwóch miejscach jednocześnie przy stosunkowo małym nakładzie pracy. Nie rezygnujesz dzięki temu z budowania własnej marki na swojej stronie internetowej, ani z szybkiej sprzedaży, którą oferuje Marketplace.

Wybór odpowiedniego kanału sprzedaży należy jednak do Ciebie. Jeśli Twój budżet pozwala Ci na prowadzenie sklepu internetowego na własnej stronie WWW i marketplace to nie zastanawiaj się – tylko działaj! 

  Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes