console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Jak w Fast White Cat dbamy o komfort pracy developerów?

Karolina Obszyńska wrz 26. 2022
 

Rozmowa redakcji magazynu "Programista" z Marcinem Bukowskim, Head of Development i Członkiem Zarządu Fast White Cat

 

 

  1. Redakcja: Na stronie WWW piszecie, że w Waszym zespole są certyfikowani programiści Magento. Czy możecie opowiedzieć czytelnikom, jak wygląda proces certyfikacji i czy Wasi pracownicy przyjmowani są na stanowiska, tylko posiadając tego typu certyfikaty?


Marcin Bukowski: Certyfikaty nie są wymagane od kandydatów do pracy w Fast White Cat, ale bardzo chętnie wspieramy naszych developerów w ich zdobywaniu i automatycznie przyznajemy podwyżki pensji tym, którzy je uzyskają. A co do procesu prowadzimy wewnętrzne warsztaty w dedykowanych cyklach, które mają na celu zwiększenie poziomu wiedzy merytorycznej naszych pracowników, ale też bliższe zapoznanie się z samą formą egzaminu. Omawiamy tematy, które pojawiły się na egzaminach, bazujemy na naszych materiałach wewnętrznych i podręcznikach, opieramy się na wiedzy kolegów, którzy posiadają takie certyfikaty i mogą podzielić się wiedzą. Warto tu dodać, że zdanie takiego egzaminu nie jest wcale proste – nawet doświadczeni eksperci potrzebują solidnego przygotowania, konkretnej wiedzy teoretycznej i praktycznej, niekiedy naprawdę szczegółowej. Jeśli chodzi o pracowników Fast White Cat, to możemy pochwalić się prawie maksymalną zdawalnością – w kilku przypadkach zdarzyło się, że zdającemu zabrakło jednego czy dwóch punktów procentowych, ale po paru tygodniach podszedł do egzaminu raz jeszcze i szczęśliwie go zdał. Fakt, że nasi pracownicy, którzy już mają certyfikaty, dzielą się swoją wiedzą, jest tu nieoceniony. Na stronie Adobe można przeczytać oficjalną informację o liczbie certyfikowanych pracowników z FWC – ale dbamy o to, by ta grupa stale rosła, a nasi pracownicy inwestowali w swój rozwój.

 

 

  1. Czy możecie ujawnić na jakiej zasadzie opiera się Wasza praca z Adobe? Przecież srebrnego statusu partnera firmy Adobe nie zyskuje się ot tak ?.


Uczestniczymy w projektach i kontrybucjach projektów Adobe, nasi developerzy zapraszani są do ich współtworzenia, pracują z tech leadami Adobe, dzięki czemu poznają Magento u źródła i są odpowiedzialni za to, co stanowi core tej platformy. Bierzemy także udział w telekonferencjach technicznych i mniej technicznych, związanych z Magento czy PWA studio. Ta współpraca ma dla FWC duże znaczenie, wymaga od nas ciągłego podnoszenia kwalifikacji, ale też zwiększa nasze umiejętności techniczne, na czym korzystają nasi partnerzy biznesowi. Mamy dostępy do prywatnych repozytoriów Adobe i  najnowszych wersji Magento, które jeszcze nie zostały dopuszczone do oficjalnego rynku, ale my możemy już się z nimi zapoznawać i na nich pracować. Do tego, co dla nas ważne, jesteśmy w stałym kontakcie ze specjalistami z Adobe, z którymi wymieniamy się wiedzą, opowiadamy o naszych procesach technologicznych, porównujemy podejścia i dopasowujemy tak, by działały według najlepszych praktyk.

 

 

  1. Poza narzędziami od Adobe z pewnością korzystacie z innych programów i systemów, kierujecie się bardziej w stronę wykorzystywania komercyjnych narzędzi, czy Open Source?


Jeśli chodzi o Magento, to Open Source jest wolnym oprogramowaniem, ale opcja Adobe Commerce jest już płatna. To, którą wersję wybieramy do projektu, zależy wyłącznie od potrzeb naszego Partnera i jego wizji biznesu – w przypadku gdy jest ona bardzo mocno zindywidualizowana, wymagająca specyficznych funkcjonalności, występujących w wersji Adobe Commerce to to rozwiązanie rekomendujemy. Co więcej, jest to dodatkowa zaleta dla naszych developerów, którzy chętnie pracują na tej wersji z racji dodatkowych feature’ów oraz rozwiązań architektonicznych, które nie występują w wersji Open Source. To duża zaleta, tym bardziej że nie każdy software house daje możliwość wdrażania takich projektów, ponieważ pewne funkcjonalności nie są dostępne dla opcji Magento Open Source.

 

  1. Jak wygląda toolbox typowego programisty u Was?


Nie narzucamy systemu operacyjnego naszym developerom, pozostawiamy w tej kwestii wybór dla ich komfortu pracy – mimo więc tego, że wszyscy pracujemy na środowiskach skonteneryzowanych w dockerze (to nasz jedyny must-have), to umożliwiamy korzystanie z trzech dowolnych systemów – Microsoft Windows, macOS oraz Linux. Jeśli chodzi o IDE, to rekomendujemy PHPStorm, z racji naszego subiektywnego odczucia, że w tym sofcie dobrze się programuje w językach i frameworkach, w których pracujemy. Docker jest dla nas ułatwieniem, pracujemy z nim już około 6 lat i mamy wobec niego ściśle wypracowane podejście, co ułatwia nam prowadzenie projektów od strony developerskiej. Dzięki dockerowi developerzy w FWC mają niewielki toolbox, a to przekłada się na szybszą i efektywniejszą pracę w projektach. Oprócz niego korzystamy jeszcze z Bitbucketa, GitLaba, Jenkinsa czy Cypressa. Devopsi kodują w Ansible, Terraform, wykorzystując podejście infrastructure as code.

Fast White Cat Marcin Bukowski

  1. Jakie napotkaliście problemy przy Waszym najtrudniejszym i najbardziej kłopotliwym w realizacji wdrożeniu?


Integracje z systemami zewnętrznymi zawsze wiążą się z największym wyzwaniem. Często wymagają indywidualnego podejścia, nie dają możliwości wykorzystania natywnych rozwiązań Magento, dlatego piszemy do nich własne połączenia i przygotowujemy moduły integracyjne. Praca przy takich integracjach jest wymagająca także pod kątem komunikacji, ponieważ, poza naszym partnerem, mamy także dostawcę oprogramowania, więc w projekcie biorą udział często trzy strony. To niełatwe, ale dzięki zdobytemu już doświadczeniu jesteśmy w stanie spełniać wszystkie wymagania i efektywnie dowozić projekty naszym partnerom. A propos kolejne niełatwe wyzwanie to także przygotowanie infrastruktury sklepu – z tym jednak również sobie radzimy, czego dowodem jest na przykład znana marka odzieżowa z naszego portfolio klientów, będąca dla nas o tyle kluczowa w procesie planowania pracy, że miesięcznie generuje sprzedaż w e-commerce nawet na poziomie  200 000 zamówień.  

 

  1. Jak wygląda u Was proces rekrutacji, gdzie można wysłać CV? Jak długo trwa rekrutacja i czy zawsze można liczyć na telefon zwrotny, nawet jeśli kandydat na pracownika nie zakwalifikował się do pracy?


Początek procesu rekrutacji jest raczej typowy – rozpoczyna się kontaktem z naszej lub kandydata strony i po jego wstępnej rozmowie z HR umawiamy to decydujące spotkanie – i tutaj zaczyna się mniej typowa część. Przede wszystkim nasze rozmowy rekrutacyjne przebiegają w swobodnej, bardzo partnerskiej atmosferze – nie polegają na zarzucaniu kandydata mnóstwem pytań, raczej na dialogu i wymianie doświadczeń. Na takim spotkaniu, poza osobą z HR, jest także Specjalista Magento, na co dzień będący w środku projektów FWC, co dla kandydata jest szansą na dokładne poznanie sposobu pracy w Fast White Cat, zadanie pytań o projekty. Staramy się, by rozmowa nie była przesadnie długa, ale zależy nam na poznaniu poziomu kompetencji kandydata oraz jego sposobu bycia, otwartości i komunikatywności.  W zależności od rodzaju stanowiska, którego dotyczy spotkanie, prosimy o rozwiązanie zadań, problemów programistycznych, czasami robimy live coding. Po zakończeniu rozmowy zawsze przesyłamy feedback merytoryczny, niezależnie od naszej decyzji rekrutacyjnej. Bardzo często kandydat poznaje decyzję jeszcze w dniu rozmowy.

  1. Wiele firm deklaruje, że wysyła feedback po rozmowach, ale koniec końców jednak tego nie robi. Czy możesz pokazać przykład takiego feedbacku?


Wiemy, że taka jest sytuacja na rynku, tym bardziej zawsze pilnujemy, by feedback został wysłany. To ważne dla kandydatów, dlatego nigdy o tym nie zapominamy. Nasi rozmówcy często są pozytywnie zaskoczeni, że tak szczegółowo odnosimy się do przeprowadzonej rozmowy, i dziękują nam za konkretne wskazówki, które w przypadku negatywnej decyzji są szansą na poprawę umiejętności i ponowne kandydowanie do FWC. Możemy zaprezentować wycinek feedbacku, jaki wysłaliśmy jakiś czas temu do jednego z naszych kandydatów.

Feedback od osoby technicznej:

Dziękuję za udział w rozmowie, podczas której chciałem sprawdzić Twoje doświadczenie w Magento 2, poziom znajomości PHP/MySql oraz znajomość stacku technologicznego, którego używamy i który wspomaga nas w pracy. Skupiłem się na obszarze backendu, co jest zgodne z Twoim dotychczasowym doświadczeniem zawodowym.

PHP/OOP/MySQL:

W temacie OOP i wzorców jeśli miałbym oceniać pod kątem seniorskim”, to oczekiwałbym bardziej rozbudowanych odpowiedzi na temat wzorców, ich sposobu działania itd., plus przykłady z praktyki. Niektóre opisywałeś bardzo lakonicznie, przy trudniejszych pytaniach pogłębiających były kłopoty, jednak widzisz ich zastosowanie w Magento i masz świadomość ich stosowania w codziennej pracy. Pytania dot. PHP z poziomu junior/regular na odpowiednim poziomie, bez większych wpadek. Przy dwóch krótkich pytaniach o MySQL bezbłędnie. 

Magento 2:

Potwierdziłeś odpowiedziami na zadawane pytania, że masz sporą wiedzę praktyczną i teoretyczną z Magento 2. Poprawnie opisałeś podejście przy upgrade wersji Magento z lekkim naprowadzeniem przy preferencjach.

Praca z DB i jej strukturą poprawnie, zgodnie z dokumentacją i dobrymi praktykami + wiedza nt. mechanizmu. Przy pytaniach o pracy i komunikacji backend -> frontend poprawnie wskazałeś viewModel jako rozwiązanie rekomendowane, lecz nie potrafiłeś w 100% poprawnie wskazać wyższości tego rozwiązania nad Blockiem, czego oczekiwałbym od osoby na poziomie Senior (praktyka super, na pewno ważna, lecz dobrze jest wiedzieć, jak to wszystko działa pod spodem”). Przy omawianiu indekserów poszło dość słabo ten obszar na pewno do nadrobienia/do czytania. Moje subiektywne odczucia są takie, że do poziomu Magento Senior jeszcze trochę brakuje, ale pewnie niewiele. Czas ewentualnych przygotowań pod certyfikat (professional) tę brakującą wiedzę powinien uzupełnić. Mimo wszystko poziom znajomości Magento 2 oceniam dobrze, nie miałbyś problemów w wejściem w projekty, które mamy w FWC, poradziłbyś sobie z zadaniami średnio-zaawansowanymi samodzielnie. Znajomość stacku technologicznego, który występuje w Fast White Cat, jest również wystarczająca do swobodnej pracy u nas. Jeszcze raz dzięki za rozmowę. 

 

W każdym feedbacku znajduje się również część od osoby z HR oraz decyzja co do zatrudnienia.

 

  1. Dlaczego ludzie chcą z Wami pracować? Jaki feedback dostajecie od pracowników? Czy programiści mogą liczyć na coś więcej niż u konkurencyjnych firm?


Zdecydowanie. Mamy ciekawe, rozwojowe projekty, dobry, zaawansowany stack technologiczny, solidne podejście do pisania kodu, pilnujemy, aby był  na wysokim poziomie jakościowym, co potwierdzają wspomniane wcześniej certyfikaty. W Fast White Cat stawiamy też mocno na wsparcie ze strony zespołu, dlatego koledzy z mniejszym doświadczeniem zawsze mogą liczyć na pomoc innych developerów. Mamy uporządkowane procesy, projekty ustandaryzowane do środowisk, w których pracujemy, bo dbamy o to, by praca developerów była po prostu przyjemna. Fakt, że jesteśmy partnerem Adobe, to dodatkowy benefit dla naszych developerów, bo mogą pracować na najnowszych technologiach. Do tego wspieramy naszych ludzi, dbamy o ich komfort pracy, premiujemy, no i dobrze płacimy. Co do feedbacku – i tutaj mogę przytoczyć przykładowego maila od naszego pracownika – jest ich oczywiście znacznie więcej, ale pokażę tylko fragmenty dwóch z nich.

Praca w Kocie jest bardzo fajna, podoba mi się, jest bardzo in plus względem mojej poprzedniej pracy, przez te 3 miesiące nauczyłem się sporo w Magento, na co w poprzedniej firmie mało kto zwracał uwagę. Na pewno zostanę tutaj na dłużej ;) 

 

Ogólnie, jak bym szczegółowo miał opisać:

  • DEVOPS i dockery świetna sprawa, genialnie rozwiązane

  • Własne repo composera propsuje za to

  • Praca z ludźmi, na początku się przestraszyłem, że wszyscy, z którymi współpracuje, są po 30stce i że będzie drętwo”, ale okazało się zupełnie inaczej, więc też na plus ;)

  • Code review i pokazywanie, co można ulepszyć, czy nawet przerobić, by działało sprawniej, oraz #codeStyleNazi też świetna sprawa


I jeszcze jeden fragment: Praca w Kocie to dla mnie wielkie WOW.  Sam początek był dla mnie zaskakujący, ponieważ wszystko tutaj jest bardzo dobrze zorganizowane, przez całe swoje doświadczenie spotkałem się z tym, że nikt nigdy nie wiedział, jak i w co mnie wprowadzić.

 

 

  1. Szukacie doświadczonych ludzi czy juniorzy też mają u Was szansę?


Na rozmowy rekrutacyjne zapraszamy osoby, które mają minimum pół roku doświadczenia w pracy z Magento. W większości nasz zespół developerów to poziom medium lub senior, mamy dwóch juniorów na stanowisku React Developerów, ale na takim poziomie, który pozwoli im w bliskiej przyszłości wejść na poziom medium. Forsujemy strategię knowledge in practice, dlatego mocno przywiązujemy wagę do tego, by nasi pracownicy szybko zdobywali nową wiedzę w projektach i mogli ją na bieżąco weryfikować.

 

  1. Jakie w tym momencie rekrutacje prowadzicie i jaki rozwój planujecie na przyszłość? Pytam tu zarówno o kwestie HR, jak i projektowe.


 

W tym momencie zapraszamy Backend Developerów – projekty w Fast White Cat rozwijają się na tyle stabilnie, że właściwie możemy powiedzieć o sporym zapotrzebowaniu na to stanowisko. Staramy się systematycznie powiększać zespół i podejmować nowe projekty. Co więcej? Oprócz projektów komercyjnych realizujemy własne, spore przedsięwzięcie dostaliśmy grant i będziemy pracować nad innowacyjnym projektem w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,  wykorzystującym sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe do dostosowania sklepu online do profilu klienta. Z badań rynkowych wynika, że żadna firma takiego rozwiązania nie ma.

Chcesz wiedzieć więcej o pracy z nami? Zobacz, czemu inni pracują w Fast White Cat

MARCIN BUKOWSKI

Head of Development w Fast White Cat, na co dzień kieruje zespołem developerów, dbając o jakość dostarczanych projektów pod względem oprogramowania. 

Wcześniej, jako Magento Tech Lead i Backend Developer, nabierał doświadczenia w programowaniu i wdrażaniu Magento dla dużych, znanych brandów z obszaru eCommerce.

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes