console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Przygotuj swój e-sklep na Black Friday!

Karolina Obszyńska sty 25. 2021
Black Friday to jedno z największych świąt zakupowych w roku. Zarówno dla klientów, którzy czekają na rabaty i promocje w ich ulubionych sklepach, jak i dla sprzedawców, którzy liczą na rosnące wskaźniki sprzedaży. Jednak dla każdego właściciela sklepu Black Friday, a nawet cały Black Week, jest dosyć stresującym okresem.  Jak przygotować swój sklep na Black Friday, aby poradzić sobie ze wzmożonym ruchem oraz liczbą zamówień?


Aby ułatwić Ci życie i zwiększyć sprzedaż, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą zaplanować działania na zbliżające się święto zakupowe.

Jak powstał Black Friday?O Black Friday słyszał już pewnie każdy z Was, jednak nie wszyscy znają genezę tego święta. Istnieje kilka teorii, co do jego powstania. Pierwszy raz zwrotu Black Friday użyto już w 1951 roku i dotyczył on… masowych zwolnień lekarskich. Black Friday był piątkiem po Święcie Dziękczynienia, w którym pracownicy brali zwolnienie lekarskie, aby mieć wolny tzw. długi weekend. Sprytnie, prawda? 😉 Następnie termin Black Friday był związany z dużym spadkiem ceny złota na giełdzie, co wydarzyło się właśnie w jeden z piątków w 1869 roku. Trzecia geneza tej nazwy, już bardziej powiązana z zakupami, pochodzi od terminu, jakim posługiwali się policjanci z Filadelfii na początku lat 60. Black Friday oznaczał wtedy zakorkowane ulice dookoła centrów handlowych i targowisk, co wiązało się ze wzmożoną pracą stróżów prawa.

Dopiero w latach 80 sprzedawcy zaczęli używać zwrotu Black Friday w kontekście sezonu zakupowego. Handlowcy twierdzili, że przez cały rok są na minusie, a to w ich księgach rachunkowych zapisywano czerwonym atramentem. Dopiero pod koniec roku, dzięki zbliżającym się Świętom Bożego Narodzenia i kupowanym z tej okazji prezentom, zaczęły pojawiać się zyski. To zapisywano już czarnym atramentem.

Jak przygotować eCommerce na Black Friday? 


#1. Zacznij od analizy


 

Na samym początku musisz ocenić, z jakiego miejsca startujesz. Sprawdź ubiegłoroczne dane – o ile wzrosła Twoja sprzedaż i ruch na stronie w czasie Black Friday? Właśnie te wyniki możesz uznać za swoje minimum, czyli poziom, od którego należy wystartować w tym roku.

Analizując wyniki ostatniego Black Friday zwróć również uwagę na błędy, które zostały popełnione. Czy Twoja platforma działała prawidłowo? Czy klienci nie napotkali problemów z płatnością lub dostawą, a może któraś z kategorii produktowych nie cieszyła się tak dużą popularnością, jak inne? Te informacje są bardzo ważne, ponieważ z każdego popełnionego wtedy błędu możesz wyciągnąć bardzo cenne wnioski, unikając wpadki w tym roku.


 

Kiedy wykonać analizę ? 

Już dzisiaj! Im szybciej dowiesz się, co należy poprawić, tym sprawniej wdrożysz zmiany i przygotujesz swoją platformę na Czarny Piątek.

 

#2. Wybierz odpowiednie kanały sprzedaży pod Black Friday


 

Dobry eCommerce to nie tylko strona www, to także inne kanały sprzedaży, które idealnie uzupełniają Twój sklep internetowy. Dlatego zastanów się, gdzie są Twoi klienci i tam zaoferuj swoje produkty. Jeśli prowadzisz sprzedaż w swoim sklepie internetowym, na marketplece’ach, sklepie stacjonarnym, Facebooku czy Instagramie, to przeanalizuj, czy na pewno wszystkie te kanały przynoszą Ci konwersję. Podczas Black Friday skup się na tych miejscach, które konwertują największe zyski. 

 

Postaraj się też, aby w tych miejscach, gdzie pojawiają się Twoje produkty, zaoferować konsumentom taką samą obniżkę. Klient może poczuć się oszukany, jeśli w Twoim sklepie internetowym dana rzecz będzie przeceniona o 25%, a np. na Amazonie znajdzie ją taniej o 50%. Sprawdź też, czy na pewno produkty, które sprzedajesz, prezentują się dobrze we wszystkich kanałach komunikacji. Co to znaczy?Czy mają atrakcyjne, przyciągające uwagę zdjęcia, czy opisy są wystarczająco dokładne. To wszystko ma wpływ na sprzedaż!

 

#3. Przetestuj proces sprzedażowy


 

Aby klienci zrobili zakupy w Twoim sklepie podczas Black Friday, Twój proces sprzedażowy musi być bezbłędny. Upewnij się, czy na pewno na ścieżce zakupowej klienta nie ma przeszkód, które mogą go z niej zawrócić. Sprawdź:

 

 1. Czy strona koszyka zakupowego jest widoczna dla użytkowników, czy wszystko jest tam intuicyjne i działa? 

 2. Czy nie ukrywasz żadnych dodatkowych kosztów w podanych na stronie cenach, np. opłaty celnej? 

 3. Czy opcje dostawy i formy płatności, które oferujesz na stronie, są dobrze dopasowane do Twoich klientów? 

 4. Czy wykorzystujesz automatyczne wiadomości email, aby poinformować swoich klientów o statusie zamówienia?  


 

#4. Zastanów się nad zagrożeniami i błędami przed Black Friday


 

Nawet jeśli przygotujesz się idealnie do Black Friday, mogą pojawić się problemy w Twoim sklepie online. Dlatego warto już wcześniej zastanowić się nad potencjalnym zagrożeniem i przygotować odpowiednie rozwiązania. 

 

 • Wyobraź sobie, że w czasie największego ruchu w Twoim sklepie, strona zwalnia, zdjęcia produktów nie wyświetlają się, podstrony ładują się kilka minut, a nawet sklep przestaje całkowicie działać. Ludzie tracą ochotę na zrobienie zakupów u Ciebie, a Ty szybko starasz się uruchomić platformę na nowo, co nie jest łatwym zadaniem. Najlepiej przygotować się na to już teraz, dobrze zabezpieczając swoją infrastrukturę.

  Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Ruch to nie wszystko! Jaką rolę odgrywa retargeting i dobra infrastruktura w sklepie internetowym?

 • W sytuacji, gdy sprzedajesz swoje produkty w kilku kanałach jednocześnie, może dojść do problemów związanych z brakiem magazynowym. Możliwe, że produkt, który właśnie sprzedałeś np. na Allegro i nie ma już go w Twoim magazynie, nadal wyświetla się jako dostępny w Twoim sklepie online. Rozwiązaniem w tym przypadku jest połączenie magazynów ze stroną internetową, dzięki czemu produkty będą się automatycznie aktualizowały.
   

 • Upewnij się, czy dostawcy, z których usług korzystasz, są terminowi. Dodatkowo, aby poprawić komfort zakupów wśród swoich klientów, zamieść informację podczas finalizacji transakcji, jak długi jest czas wysyłki. To ochroni Cię przed ewentualnym niezadowoleniem niektórych klientów i przed zwrotami towarów.


 

Oczywiście, wyżej wymienione przeszkody nie muszą pojawić się w Twoim sklepie, jednak warto mieć je na uwadze i zabezpieczyć się przed tymi problemami. 

 

#5 Wprowadź dodatkowe dyżury


W okresie Black Week bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej obsługi swoim klientom, najlepiej 24/7. Wprowadź więc dodatkowe dyżury wśród swoich pracowników. Poukładaj ich pracę w taki sposób, aby żaden klient, nawet ten, który robi zakupy poza godzinami pracy biura, nie został nieobsłużony. Dla bezpieczeństwa wprowadź dodatkowe dyżury również w innych działach, szczególnie wśród programistów. Jeśli coś pójdzie nie tak, szybko i sprawnie zmiany zostaną naniesione, błędy naprawione, a Twój sklep nie zniknie podczas największego piku zakupowego w roku.

 

Kiedy wprowadzić dodatkowe dyżury? 


Najlepiej od czwartku poprzedzającego Black Friday aż do wtorku po Cybermonday. Poinformuj swój zespół o dodatkowych godzinach pracy jak najszybciej, aby móc ułożyć odpowiedni grafik i wynagrodzić ich za to.  

#6 Przygotuj z wyprzedzeniem akcje promocyjne


Korzystając z Magento, zaplanujesz wygląd swojej strony oraz wprowadzisz rabaty na Black Friday już dużo wcześniej, ustawiając publikację na wybrany dzień i godzinę. Mając ułożoną  strategię i możliwość wprowadzenia automatycznie większości rabatów, możesz spokojnie skupić się na innych obowiązkach/ Wóczas Twój zespół musi tylko kontrolować, czy w trakcie aktualizacji strony nie pojawiły się błędy, tzw. bugi.


Black Friday

 


Kiedy należy wprowadzić akcje promocyjne?
Wtedy, gdy będą już gotowe bannerki promocyjne na stronę oraz przygotowana strategia rabatowa.

Black Friday jest Świętem eCommerce, dzięki któremu Twoje słupki sprzedaży wystrzelą w górę. Weź pod uwagę nasze wskazówki i zacznij już teraz przygotowania do Black Friday.

Trzymamy kciuki za dobre wyniki!

  Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes