console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Karta produktu i SEO – jak optymalizować kartę produktu pod kątem SEO?

admin sty 12. 2018
optymalizacja elementow seo na karcie produktu
Decyzja o otwarciu sklepu internetowego, niezależnie od tego czy będą to sklepy Magento czy nie, to tak naprawdę początek drogi do zwiększania sprzedaży. Oprócz warstwy graficznej i samego kodu istotna jest optymalizacja SEO. Nie sztuką jest mieć sklep, który nie jest widoczny w wyszukiwarce, a co za tym idzie, nie generuje sprzedaży z tego kanału. Sztuką jest tak zoptymalizować sklep internetowy, by stosunkowo niewielkimi nakładami pracy generować jak największą sprzedaż.Dużym wyzwaniem w optymalizacji sklepu internetowego jest optymalizacja karty produktu, czyli po prostu strony z produktem.

Adres URL produktu


Zdarza się, że nie mamy wpływu na to jak generowane są adresy URL, niemniej jednak Magento spełnia wymagania wybrednych specjalistów SEO i adresy produktów a Magento mogą być jak najbardziej przyjazne.

Inna kwestią jest zaplanowanie ścieżki do produktu. Często zalecana jest konfiguracja tego typu:

domena.pl/kategoria/podkategoria/adres-produktu


Nie jest to złe rozwiązanie, ale stwarza kilka problemów:

  • Adres URL jest długi – czasem zbyt długi

  • Przy przenoszeniu produktu między kategoriami należy pamiętać o przekierowaniu starych adresów na nowe


Żeby uniknąć tego typu problemów, dobrze jest utworzyć bezpośrednią ścieżkę do produktu:

domena.pl/adres-produktu


Dzięki temu produkt przenoszony między kategoriami nie powoduje generowania coraz większej liczby adresów URL o których trzeba pamiętać, oraz adresy są znacznie skrócone.

 

Title strony produktu


Title jest nadal jednym z najważniejszych elementów optymalizacyjnych. Dodatkowo, przy planowaniu tego meta tagu dla karty produktu, należy pamiętać o kanibalizacji.

Kanibalizacja słów kluczowych to sytuacja w której kilka podstron serwisu pojawia się na te same słowa kluczowe, a co za tym idzie, konkurują ze sobą wzajemnie.Z tego powodu przy planowaniu title produktów dobrze jest pamiętać o tym w jaki sposób optymalizowaliśmy kategorię w której znajduje się produkt i na tej podstawie bardziej szczegółowo zoptymalizować title produktu.

 

Nagłówki na stronieNajważniejszym elementem dotyczącym nagłówków na karcie produktu jest hierarchia nagłówków i optymalne wykorzystanie nagłówka H1.

W nagłówku H1 najczęściej zawiera się nazwa produktu. Dobrze jest pamiętać by zawierała ona ważne z punktu widzenia klienta i robotów Google informacje.

Przykładowo: nazwanie produktu: ‘Szara sukienka w różową kratę’ jest dobrym pomysłem.

Gdyby ten sam produkt nazwać po prostu: ‘Szara sukienka’ albo, co gorsza ‘Sukienka + ID produktu’ to problem byłby duży ponieważ znacznie wzrosłoby prawdopodobieństwo wystąpienia kanibalizacji słów kluczowych, a dodatkowo nasz sklep traciłby potencjał pozyskania użytkowników z fraz długiego ogona.

Opis produktu


To jest element, którego nie lubią SEOwcy, a ich klienci nie lubią za to SEOwców, czyli ‘unikalne treści’. Często zdarza się, że w opisie produktu znajduje się opis producenta. I jest skopiowany co do przecinka.

Wyobraźmy więc sobie taką sytuację:

Ów producent sprzedaje swoje towary w 1000 sklepów internetowych. A teraz dołóżmy do tego fakt, że dla robotów liczy się unikalna treść i poniekąd ‘kto pierwszy ten lepszy’.

Mając te wszystkie dane i uświadamiając sobie że nasz sklep jest 1001 sklepem z tym samym tekstem jak mielibyśmy zostać potraktowani przez robota? Jako sklep z unikalną, wartościową treścią? Otóż nie.

Z tego powodu warto jest usiąść do komputera i po prostu opisy produktów napisać na nowo, albo po prostu zlecić tę pracę copywriterowi.

Opinie o produkcie


Opinie o produkcie to sprytny sposób na dodatkową treść na stronie. Użytkownicy tworzą ją sami, a treść na naszej karcie produktu z czasem coraz bardziej się rozrasta. Największym wyzwaniem wydaje się być przekonanie użytkownika, że warto taką opinię zostawić.

ALTy obrazków


Sklepy internetowe mają to do siebie, że są bogate w zdjęcia. To oczywiste – w końcu to zdjęcia sprzedają w internecie. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę by ALTy obrazków były uzupełnione. Dzięki temu możemy sobie zapewnić widoczność w grafikach Google, a co za tym idzie, klienci którzy szukają obrazków i z nich przechodzą na stronę mają szansę zainteresować się naszym produktem.

W przypadku sklepów na Magento dostępne są wtyczki SEO, które umożliwiają automatyczne uzupełnienie ALTów obrazków, więc nie jesteśmy zmuszeni do mozolnego, ręcznego ich wypełniania.

Produktowe rich snippets


Rich snippets, czyli rozszerzone opisy to dobry sposób by wyróżnić swój produkt w wynikach wyszukiwania. Dzięki zastosowaniu produktowych rich snippetów, możemy zawrzeć informację np. o cenie, dostępności w magazynie i opinii/ocenie produktu.

Optymalizując na stronie produktu te podstawowe elementy zyskujemy to, że nasz sklep jest przyjazny nie tylko dla robotów, ale również dla użytkowników, a to niesie za sobą lepszą widoczność, większą liczbę użytkowników odwiedzających stronę oraz zwiększenie sprzedaży.

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes