console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Jaki serwer dla Magento2 wybrać?

Karolina Obszyńska lut 09. 2022

 


Jeśli planujesz uruchomienie sklepu internetowego postawionego na platformie Magento, musisz zadbać o kilka kwestii. Wśród nich ważnym etapem jest wybór odpowiedniego rozwiązania hostingowego. Z naszego artykułu dowiesz się, jak podejść do tego zadania i na co należy zwrócić uwagę.


Magento 2 jest topową platformą e-commerce z niemal nieograniczonymi możliwościami dostosowania zaprojektowanego sklepu internetowego pod swoje własne preferencje. Jest to bezpieczne i stabilne rozwiązanie, które odpowiada na wymagania, jakie są stawiane współczesnej platformie e-commerce, a do tego o tyle kompleksowe i uniwersalne, że bardzo dobrze sprawdza się w różnych modelach działania – zarówno jako platforma B2B, jak i B2C.


Jednak zanim ostatecznie zdecydujesz się na Magento, najpierw zorientuj się, dlaczego warto wybrać Magento 2 i porównaj zalety, jakimi się charakteryzuje w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.


Jakie rozwiązanie hostingowe dla Magento?


Planując uruchomienie sklepu internetowego na Magento, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jakie rozwiązanie hostingowe wybierzesz dla swojego nowego sklepu internetowego. Zasoby serwerowe o niewystarczających parametrach oraz mocy wpływają na wydajność i szybkość działania Twojego sklepu. Z kolei infrastruktura techniczna, która ma znacznie przekraczające parametry w stosunku do zapotrzebowania, generuje niepotrzebne koszty, ma niskie parametry dotyczące utylizacji. Na przykład dużym minusem hostingu typu VPS jest to, że serwery spalają ogromną ilość energii, ponieważ dostawcy tej usługi muszą uruchamiać dostępne tam zasoby przez cały czas – niezależnie od tego, czy użytkownicy z nich korzystają. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej rozwiązań chmurowych, które stosują metodę automatycznego skalowania, co znacznie obniża emisję dwutlenku węgla i zapewnia bardziej ekologiczne działanie platformy. Zatem kluczem jest znalezienie optymalnego rozwiązania. Aby to zrobić, należy poznać zapotrzebowanie na moc obliczeniową, jaką charakteryzuje się platforma Magento. Przed podjęciem decyzji o wyborze określonej infrastruktury serwerowej należy zorientować się, jakie są możliwości w tym zakresie. Poznaj podstawowe rodzaje hostingu:


Hosting współdzielony


Hosting współdzielony to najprostszy typ hostingu, na jakim zazwyczaj są stawiane strony internetowe. Użytkownik kupujący taką usługę u dostawcy otrzymuje z góry określony limit na przestrzeń dyskową, transfer oraz np. liczbę baz danych.


Musisz jednak pamiętać, że decydując się na tego rodzaju hosting, stawiasz na uniwersalne rozwiązanie, które nie będzie w pełni dopasowane do Twoich potrzeb i nie daje Ci wiele możliwości dopasowania zasobów czy swobody dokonywania zmian.


 


Hosting VPS


Hosting VPS to bardziej nowoczesne rozwiązanie od współdzielonego miejsca na publicznym serwerze. Skrót VPS pochodzi od Virtual Private Server. Jest to wydzielona część serwera dedykowanego. W rezultacie jest to praktycznie własny dedykowany serwer z tą drobną różnicą, że łączymy się z nim wyłącznie zdalnie, ponieważ fizycznie sprzęt jest u dostawcy usługi. Tym samym możemy u usługodawcy zamówić określoną moc procesora oraz ilość pamięci RAM (oczywiście w ramach dostępnych pakietów).


W przypadku tego rozwiązania musisz jednak pamiętać, że serwer VPS należy  skonfigurować samodzielnie. Zatem zanim uruchomisz Magento 2, musisz we własnym zakresie zadbać o instalację systemu operacyjnego, ustawienia serwera oraz ustawienia pozostałych usług, np. bazy danych. Stawiając na hosting współdzielony, większość pracy odchodzi i konfiguracja jest znacznie prostsza. W związku, z czym hosting VPS to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że dysponujesz odpowiednią wiedzą i doświadczeniem związanym z administrowaniem serwerami.


Hosting dedykowany


Gdy czytamy o tym, jaki wybrać hosting dla Magento 2, częstą odpowiedzią jest własny serwer dedykowany. Dlaczego akurat tak zwany „dedyk” jest tak często rekomendowanym rozwiązaniem? Przede wszystkim jest to własna fizyczna maszyna, która posłuży wyłącznie jako Twój serwer. Z reguły parametry techniczne serwera dedykowanego mogą być indywidualnie doprecyzowane podczas rozmowy z usługodawcą, co daje dosyć duże pole do popisu w kwestiach związanych z wydajnością. Jest to jednak droższe rozwiązanie od hostingu współdzielonego. Do tego, podobnie jak w przypadku VPS’a, tutaj również wymagane są umiejętności techniczne.


Zaawansowane rozwiązania chmurowe


Chmura obliczeniowa to rozległa sieć usług i serwerów połączonych w spójny ekosystem. Jest to rozwiązanie dedykowane dla sklepów o wymagającej architekturze z możliwością wykorzystania usług oferowanych przez daną chmurę jako elementy infrastruktury serwerowej (bazy danych, zasoby dyskowe, usługi cache, itd). Chmury dają również ogromne możliwości dowolnej konfiguracji, doboru rozwiązań, rozbudowy czy też wdrożenia mechanizmów automatycznego skalowania. W przypadku tego rozwiązania wymagana jest wiedza specjalistyczna lub wsparcie specjalistów.


Wymagania na serwer Magento – jak wybrać hosting?


Oczywiście to, na jakie rozwiązanie serwerowe pod Magento 2 ostatecznie się zdecydujesz, powinno być podyktowane zapotrzebowaniem na zasoby, poziomem skomplikowania dobranej architektury, wielkością Twojego sklepu oraz intensywnością ruchu, który będzie musiał obsłużyć.


Nie jest konieczne wybierania rozwiązań najbardziej zaawansowanych w momencie kiedy Twój sklep jest jeszcze w fazie wzrostu. Byłoby to ekonomicznie nieuzasadnione i generowało niepotrzebne koszty – a im bardziej zaawansowane jest rozwiązanie serwerowe tym więcej kosztuje. Najlepiej dobierać takie rozwiązanie, które nie zablokuje rozwoju Twojego sklepu w perspektywie roku czy dwóch i elastycznie reagować na zmiany. Migracja z jednego rozwiązania na inne nie jest oczywiście szybka i łatwa, ale sumarycznie takie podejście okaże się najbardziej opłacalne.


Magento 2 to kompleksowe rozwiązanie dla e-commerce, które oferuje potężne możliwości, ale do poprawnego działania potrzebuje odpowiednio dobranego rozwiązania serwerowego dobrej jakości.


    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes