Blog Fast White Cat

Jaki serwer dla Magento2 wybrać?

Karolina Obszyńska lt. 26. 2021
Jeśli planujesz uruchomienie sklepu internetowego postawionego na platformie Magento, musisz zadbać o kilka kwestii. Wśród nich ważnym etapem jest wybór odpowiedniego hostingu. Z naszego artykułu dowiesz się, jak podejść do tego zadania i na co należy zwrócić uwagę.

Magento 2 jest topową platformą e-commerce z niemal nieograniczonymi możliwościami dostosowania zaprojektowanego sklepu internetowego pod swoje własne preferencje. Jest to bezpieczne i stabilne rozwiązanie, które odpowiada na wymagania, jakie są stawiane współczesnej platformie e-commerce. Jest to o tyle kompleksowe i uniwersalne rozwiązanie, że bardzo dobrze sprawdza się w różnych modelach działania – zarówno jako platforma B2B, jak i B2C.

Jednak zanim ostatecznie zdecydujesz się na Magento, najpierw zorientuj się, dlaczego warto wybrać Magento 2 i porównaj zalety, jakimi się charakteryzuje w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.

Jaki hosting dla Magento?


Planując uruchomienie sklepu internetowego na Magento, musisz zwrócić szczególną uwagę do tego, na jakim hostingu uruchomisz swój nowy sklep internetowy. Serwer o niewystarczających parametrach wpływa na wydajność i szybkość działania strony internetowej. Z kolei infrastruktura techniczna, która ma znacznie przekraczające parametry w stosunku do wymagań technicznych, generuje niepotrzebne koszty. Zatem kluczem jest znalezienie optymalnego rozwiązania. Aby to zrobić, należy poznać wymagania serwerowe, jakimi charakteryzuje się platforma Magento. Przed podjęciem decyzji o zakupie określonej infrastruktury serwerowej należy zorientować się, jakie są możliwości w tym zakresie. Poznaj podstawowe rodzaje hostingu:

Hosting współdzielony


Hosting współdzielony to najprostszy typ hositngu, na jakim zazwyczaj są stawiane strony internetowe. Użytkownik kupujący taką usługę u dostawcy otrzymuje z góry określony limit na przestrzeń dyskową, transfer oraz liczbę baz danych.

Musisz jednak pamiętać, że decydując się na tego rodzaju hosting, stawiasz na uniwersalne rozwiązanie, które nie będzie w pełni dopasowane do Twoich potrzeb.


Hosting VPS


Hosting VPS to bardziej nowoczesne rozwiązanie od współdzielonego miejsca na publicznym serwerze. Skrót VPS pochodzi od Virtual Private Server. Jest to wydzielona część serwera dedykowanego. W rezultacie jest to praktycznie własny dedykowany serwer z tą drobną różnicą, że łączymy się z nim wyłącznie zdalnie, ponieważ fizycznie sprzęt jest u dostawcy usługi. Tym samym możemy u usługodawcy zamówić określoną moc procesora oraz ilość pamięci RAM (oczywiście w ramach dostępnych pakietów).

W przypadku tego rozwiązania musisz jednak pamiętać, że serwer VPS musisz skonfigurować samodzielnie. Zatem zanim uruchomisz Magento, musisz we własnym zakresie zadbać o instalacje Linuksa, ustawienia serwera oraz ustawienia bazy danych. Stawiając na hosting współdzielony, większość pracy odchodzi i konfiguracja jest znacznie prostsza. W związku, z czym hosting VPS to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że dysponujesz odpowiednią wiedzą i doświadczeniem związanym z administrowaniem serwerami.

Hosting dedykowany


Gdy czytamy o tym, jaki wybrać hosting dla Magento2, częstą odpowiedzią jest własny serwer dedykowany. Dlaczego akurat tak zwany „dedyk” jest tak często rekomendowanym rozwiązaniem? Przede wszystkim jest to własna fizyczna maszyna, która posłuży wyłącznie jako Twój serwer. Z reguły parametry techniczne serwera dedykowanego mogą być indywidualnie doprecyzowane podczas rozmowy z usługodawcą, co daje dosyć duże pole do popisu w kwestiach związanych z wydajnością. Jest to jednak droższe rozwiązanie od hostingu współdzielonego. Do tego, podobnie jak w przypadku VPS’a, tutaj również mile widziane są nieco większe umiejętności techniczne.

Wymagania na serwer Magento – jak wybrać hosting?


Oczywiście to na, jaki serwer pod Magento2 ostatecznie się zdecydujesz, powinno być podyktowane przede wszystkim jego wymaganiami technicznymi.

  • Linux – Magento 2 korzysta ze środowiska Linux. Decydując się na hosting współdzielony, nie powinieneś mieć najmniejszego problemu z zainstalowaniem środowiska pod Magento. Jeśli jednak zdecydujesz się na dedykowany serwer, będziesz musiał we własnym zakresie zadbać o Linuxa.

  • 2 GB RAM– rekomendowane jest skorzystanie z co najmniej 2 gigabajtów pamięci RAM. Nie warto ciąć kosztów na rzecz serwerów niespełniających tego wymogu, ponieważ spadki w wydajności mogą być mocno odczuwalne.

  • Bazy danych – w przypadku instalacji lokalnych niezbędna będzie baza MySQL w wersji 5.7. Natomiast dla projektów w wersji chmurowej należy zadbać o MariaDB w wersji 10.2. Pozostałe działające bazy danych to MySQL 5.6, MariaDB 10.1 i Percona 5.7 jednak nie są rekomendowane.

  • Pozostałe wymagania techniczne– planując zakup serwera, należy upewnić się, że serwer jest wyposażony w Apache 2.4, wraz włączonym mod_version mod_rewritei mod_version. Warto również wziąć pod uwagę, że konieczny może okazać się dostęp przez wiersz poleceń SSH.


Podsumowując, Magento 2 to kompleksowe rozwiązanie dla e-commerce oferujące potężne możliwości, które do poprawnego działania potrzebuje serwera dobrej jakości.