console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Marketing Automation – jak wykorzystać w e-commerce?

admin lis 04. 2018
Marketing Automation
Systemy Marketing Automation zyskują coraz większa popularność w branży e-commerce. Nie należy się temu dziwić. Zdaniem ekspertów i praktyków dobre wykorzystanie tych narzędzi nie tylko ułatwia codzienną pracę marketerów, ale również może stanowić doskonałe wsparcie w realizacji strategii omnichannel.


Co to jest Marketing Automation?


Jest to nic innego jak automatyzacja działań marketingowych z zakresu:

  • kampanii e-mail marketingowych

  • działań w mediach społecznościowych

  • treści marketingowych w serwisie e-commerce lub na bloguJuż sama analiza zakresu funkcjonalnego systemów Marketing Automation pokazuje, że mogą one stanowić skuteczny element strategii omnichannel. Jednak najlepsze efekty można uzyskać dopiero dzięki integracji z innymi narzędziami powszechnie wykorzystywanymi w branży e-commerce - na przykład z systemem CRM.

 

Rola systemu CRM w strategii omnichannel


System CRM często uważany jest wyłącznie za narzędzie dla sprzedawców. Takie podejście jest jednak błędne. W branży e-commerce system CRM może być z powodzeniem wykorzystywany do badania zachowań klientów, mierzenia skuteczności działań marketingowych oraz badania konwersji. System CRM może także dostarczyć cennych danych dotyczących up-sellingu lub retencji klientów.

Co ważne, dobrze zaprojektowany system CRM pozwala na gromadzenie danych uzyskiwanych za pomocą bardzo różnych kanałów jak na przykład poczta elektroniczna, Social Media, formularze kontaktowe, komunikatory, czy nawet rozmowy telefoniczne.

Posiadanie zagregowanych danych pozwala nie tylko na segmentację klientów. Dzięki systemom CRM wykorzystującym opartą na machine learning technologię sztucznej inteligencji możliwe jest pójście o krok dalej. Nowoczesne narzędzia umożliwiają identyfikację potrzeb i oczekiwań pojedynczego klienta, a następnie personalizację komunikacji niezależnie od kanału. Oznacza to, że system CRM jest kolejnym ważnym elementem omnichannel.

 

Maksymalizacja efektów dzięki integracji narzędzi


Integracja systemu CRM z narzędziami Marketing Automation pozwala na kreowanie indywidualnych komunikatów marketingowych dostosowanych do potrzeb klienta i ich automatyczną wysyłkę. Dzięki temu system automatyzacji może być wykorzystywany nie tylko do zmniejszenia pracochłonności związanej z wykonywaniem prostych działań marketingowych. Integracja sprawia, że systemy CRM i MA stają się narzędziem do prowadzenia całościowej strategii promocyjnej. I to niezależnie od wybieranych przez firmę lub klienta form i narzędzi komunikacji.

Jaki jest wpływ integracji na wyniki uzyskiwane przez firmę? Dzięki skoordynowanym działaniom możliwe jest nie tylko osiąganie efektywności kosztowej, ale przede wszystkim zwiększanie konwersji. A większa sprzedaż przy jednoczesnym obniżeniu kosztów oznacza większe zyski. Dla wielu firm jest to argument wystarczający do stosowania strategii omnichannel wykorzystującej te dwa narzędzia. Warto jednak pamiętać o jeszcze jednej korzyści wynikającej ze zintegrowanego podejścia. Okazuje się bowiem, że zintegrowana strategia wielokanałowości jest najskuteczniejszym sposobem budowania lojalności klientów. A przecież długoterminowe relacje przynoszą znacznie więcej korzyści niż pojedyncze transakcje.


 

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes