console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Omnichannel a multichannel – jaką strategię wybrać?

Karolina Obszyńska mar 22. 2022
Strategia marketingowa będzie miała wpływ na każdy element Twojej firmy i powinna być powiązana z każdym elementem Twojej firmy ~ Brandon Andersen

Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej strategii marketingowej dla swojego biznesu. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej dwóm popularnym strategiom – multichannel i omnichannel. Czy oznaczają te same działania? Pojęcia te są przez niektóre osoby stosowane zamiennie, co może prowadzić do wielu nieporozumień i błędów w komunikacji. Należy bowiem wiedzieć, że pomiędzy omni i multichannelem istnieje wyraźna różnica. Rozwój technologiczny wraz ze wzrostem oczekiwań klientów sprawiły, że działania oparte na strategii multichannel powoli zostają zastępowane omnichannelem. Co więc łączy te rozwiązania i jakie są różnice pomiędzy strategią omnichannel a multichannel?

Przeczytaj artykuł i wykorzystaj tę wiedzę w planowaniu przyszłych działań w swoim biznesie. 

 

Marketing wielokanałowy – dlaczego jest ważny?


 

Współczesny konsument, zanim podejmie decyzję zakupową, skorzysta średnio z 5-7 kanałów sprzedaży. Biorąc pod uwagę ostatnie kilkanaście lat, obsługa klienta zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, rozwinęła się. Tak samo sposób pozyskania klienta. Dzięki obecnemu rozwojowi technologii oraz sprzedaży online, marki, które zwykle korzystały z dwóch kanałów komunikacji (rozmowa w sklepie stacjonarnym oraz rozmowa telefoniczna), przeniosły swoje działania również do sieci. Dostępne tam kanały komunikacji tj. sklepy internetowe, e-mail, kampanie reklamowe, social media otworzyły nieograniczone możliwości kontaktu z klientem i sprzedaży swoich produktów lub usług. Niestety – wszystko ma swoje zalety, jak i wady. Wraz z rozwojem sprzedaży internetowej, wzrosła również konkurencja na rynku eCommerce. Teraz, aby pozyskać nowego klienta, sklep internetowy powinien być ze swoją ofertą dokładnie w tym miejscu w sieci, gdzie przebywa potencjalny klient i wyświetlić mu takie produkty, których aktualnie potrzebuje. 

 

Warto również wziąć pod uwagę, że każdy z użytkowników Internetu w ciągu dnia korzysta z różnych urządzeń. Zakupy robimy na tablecie, przez telefon, laptop, czy komputer. Współczesny konsument jest też o wiele bardziej świadomy. Oczekuje spersonalizowanych komunikatów, dopasowanych do jego potrzeb i preferencji zakupowych. Zanim podejmie decyzję, zwykle szuka opinii innych osób w sieci, aby upewnić się, że podejmuje dobry zakup.


Jeśli więc chcesz przekonać użytkownika do zrobienia zakupów w Twoim sklepie, musisz przewidywać jego ruchy. Musisz być tam, gdzie jest Twój potencjalny klient. Dobrym sposobem na to jest dokładna strategia wielokanałowa, która pozwoli Ci sprzedawać swoje produkty w kilku miejscach jednocześnie. 

 

Co to jest multichannel?


Strategia multichannel polega na tym, że firma sprzedaje swoje produkty lub usługi za pomocą wielu kanałów. Do najpopularniejszych form sprzedaży możemy zaliczyć:

 • sprzedaż stacjonarną, 

 • sprzedaż internetową,

 • sprzedaż przez aplikację mobilną,

 • sprzedaż w social mediach,

 • sprzedaż na marketplace’ach.


Celem działań multichannelowych jest dotarcie do klienta ze swoim produktem w różnych kanałach sprzedaży. A jest ich wiele. W dużym stopniu umożliwił to Internet. Im w większej liczbie miejsc klient natknie się na Twoją markę, tym większa szansa, że zdecyduje się na zakup produktu. 

To, co wyróżnia strategię multichannel, to brak integracji pomiędzy kanałami. Oznacza to, że dla każdego kanału komunikacji, możesz przygotować inną strategię, plan działania. 

Co to jest omnichannel?


 

Strategia omnichannel jest rozwinięciem wcześniej opisanych działań multichannel. Wyróżnia ją jednak holistyczne podejście do wszystkich kanałów komunikacji. W przypadku omnichannel ważna jest integracja, tak, aby działania prowadzone w różnych mediach wzajemnie uzupełniały się, przenikały. W praktyce oznacza to zapewnienie spójnych dla klienta doświadczeń we wszystkich kanałach komunikacji i sprzedaży. 

 

Omnichannel niesie ze sobą wiele korzyści:
 • zwiększa rozpoznawalność marki na rynku,

 • buduje grono oddanych i stałych klientów,

 • zapewnia wzrost zaufania wśród nowych odbiorców,

 • podnosi wyniki sprzedaży.Należy jednak pamiętać, że wdrożenie w firmie strategii omnichannel  to nie tylko responsywny design i sprzedaż w przypadkowo wybranych kanałach komunikacji. Aby działania te miały sens i przyniosły efekty, trzeba w pierwszej kolejności zebrać i przeanalizować dane na temat konsumentów, m.in. dowiedzieć się, z jakich urządzeń korzystają i jakie komunikaty oraz kanały są dla nich najlepsze. Komunikacja omnichannel wiąże się również z wdrożeniem do swojego biznesu nowych rozwiązań technologicznych, które ułatwią integrację kanałów.

 

Więcej na temat omnichannel dowiesz się ze wpisu – Jak wdrożyć omnichannel w eCommerce?

 

Omnichannel a multichannel – różnice 1. Omnichannel jest skoncentrowany na kliencie,
  Multichannel jest skoncentrowany na produkcie.


 

 1. Omnichannel integruje kanały, aby ze sobą współpracowały.
  Multichannel nie łączy kanałów komunikacji i sprzedaży.


 

 1. Omnichannel buduje nowe doświadczenia klienta.
  Multichannel ogranicza doświadczenia klienta do danego kanału.


 

 1. Omnichannel jest rozwiązaniem dla rozwiniętych firm, które mają ugruntowaną pozycję i chcą dotrzeć do nowych osób, usprawniając costumer journey klienta.
  Multichannel sprawdzi się w małych biznesach.

 2. Omnichannel tworzy jedną strategię dla wszystkich kanałów.


Multichannel tworzy indywidualne strategie dla każdego kanału.

A Ty, co wybierasz –  omnichannel czy multichannel?

  Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes