console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Jak przenieść stronę z http na https – Case study: Drogeria Natura

admin lis 27. 2017
Jak przenieść stronę z http na https
Każdy adres strony internetowej zaczyna się od http. Z biegiem czasu konieczne było zabezpieczenie stron internetowych. Wówczas pojawił się protokół https. Czym jest protokół https i jak przenieść stronę z http na https bez strat wypracowanych pozycji i widoczności SEO?


Protokół http i protokół https


Protokół http (hypertext transfer protocol) to protokół, który w dużym skrócie umożliwia nam wejście na daną stronę. Jego wadą jest niestety to, że nie jest on szyfrowany. Ten problem rozwiązuje protokół https (hypertext transer protocol secure), który szyfruje dane za pomocą protokołu SSL, czyniąc je bardziej bezpiecznymi.  To ma szczególne znaczenie w przypadku sklepów internetowych czy stron, które umożliwiają np. rejestrację użytkownika.

Znaczenie protokołu https dla SEO


W świecie SEO, wśród niektórych specjalistów, krąży opinia, że strony z https ‘lepiej się pozycjonują’. Niestety, parafrazując popularne powiedzenie: ‘dwóch SEOwców, a trzy zdania’. Jedni specjaliści SEO twierdzą, że dzięki https mają lepsze wyniki, inni że nie zauważyli różnicy. Niemniej jednak każdy ze specjalistów zgodzi się w jednym: przejście strony z http na https może sprawić problemy dla SEO.

Przekierowanie 301 stron z http na https




Głównym wyzwaniem dla specjalisty SEO jest prawidłowe przekierowanie strony z http na stronę z https. Podobnie jak w przypadku dwóch wersji strony (z www i bez www), strona z https nie jest tożsama ze stroną z protokołem http. Jeśli nie przypilnujemy zrobienia przekierowań, serwis może stracić wypracowane pozycje i ogólną widoczność serwisu w wyszukiwarce.


Specjalista SEO odpowiedzialny za migrację strony musi przygotować stosowną tablicę przekierowań, czyli listę starych adresów URL strony i nowych, które będą mieć https. Ważne jest by pamiętać o tym, że przekierowanie musi być przekierowaniem 301, czyli trwałym.

Przejście z http na https – case study Drogeria Natura


Drogeria Natura jest siecią drogerii mającą swoje sklepy w wielu miejscach Polski. Natura to również drogeria internetowa, która sprzedaje kosmetyki online.

W czerwcu 2017 miało nastąpić wdrożenie protokołu https. Niestety z powodu nieprawidłowych przekierowań serwis zanotował znaczne spadki widoczności:

Widoczność w Senuto

Powodem spadków było przekierowanie wszystkich adresów na stronę główną drogerii. Spowodowało to, że adresy, które miały wypracowane pozycje np. na nazwy produktów straciły je, a sam serwis zanotował spadek widoczności co widać również w narzędziu Searchmetrics:

SEO Visibility

Po wychwyceniu problemu, do klienta przekazane zostały wytyczne by zostały wykonane przekierowania 1:1, czyli przykładowo:

Jeśli adres pierwotny miał adres URL: http://serwis.pl/mydlo-lawendowe-100ml

To o przekierowaniu 1:1 mówimy wtedy, gdy przekierujemy ten produkt na ten sam produkt na wersji z https czyli np. https://serwis.pl/mydlo-lawendowe-100ml

Po ustawieniu tych przekierowań można dodatkowo wygenerować sitemap.xml, zgłosić go do Search Console. Można również skorzystać z opcji: Pobierz jako Google i spróbować wymusić szybsza indeksację strony.

Migracja z http na https – krok po kroku


Poniżej znajdują się najważniejsze kroki, które należy wykonać by poprawnie przeprowadzić migrację strony z wersji http na https i nie stracić wypracowanego ruchu, widoczności czy pozycji:

  1. Kupno certyfikatu SSL

  2. Przygotowanie tablicy przekierowań – idealne rozwiązanie to przekierowania 1:1

  3. Przekierowanie adresów

  4. Wygenerowanie i zgłoszenie nowej mapy strony w Google Search Console

  5. Opcjonalnie: pobranie strony jako Google i wysłanie prośby o indeksację.

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes