console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Reklama wideo w YouTube – jak zrobić to dobrze

admin kwi 27. 2017
Reklama wideo w YouTube - jak zrobić to dobrze

Budowanie świadomości marki to jedno z wielu wyzwań przed którymi staje każdy nowy e-commerce, a jednym z narzędzi które sprawdza się w realizacji tego zadania jest popularny  – YouTube.Oferta przestrzeni reklamowych w YouTube


Foto: Oferta przestrzeni reklamowych w YouTube


Największa na świecie platforma do udostępniania autorskich filmów wideo, posiada atrakcyjną ofertę reklamową dla wszystkich potencjalnych reklamodawców, a dzięki niezwykle ogromnemu zasięgowi umożliwia bardzo precyzyjne targetowanie reklam. Reklamy wideo, niegdyś zarezerwowane jedynie dla firm posiadających duże budżety na kampanie telewizyjne, dziś są dostępne w zasadzie dla każdego.


YouTube jako platforma reklamowa jest dziś powszechnie używana przez wszystkich których zadaniem jest dotarcie do grup odbiorców w internecie, począwszy od blogerów, a na wielkich korporacjach kończąc.


Jak jednak efektywnie wykorzystać YouTube do promocji swojej marki i przy okazji ustrzec się zagrożeń jakie ze sobą niesie.


Jakie są zatem zalety i wady reklamy wideo w YouTube?


Analizując ten temat należy pamiętać że reklamy wideo, a w zasadzie efekt jaki przynoszą powinno się rozpatrywać także pod kątem jakościowym, niemierzalnymi w prosty sposób wskaźnikami opisującymi miękkie rezultaty tych działań.


W uproszczeniu reklamy wideo na YouTube możemy podzielić na:

– Pomijalne

– Niepomijalne


Reklamy pomijalne to najczęściej spotykane w YouTube formy reklamowe. Łatwo je rozpoznać po 5-sekundowym count-downie widocznym w prawym-dolnym rogu reklamy, który po chwili zamienia się w przycisk umożliwiający nam pominięcie jej i przejście do filmiku których chcemy obejrzeć.  Opierając się na wynikach badań przygotowanych przez Online Publisher’s Assiciation i Online Testing eXchange – reklamy typu TrueView PreRoll są w chwili obecnej najchętniej wykorzystywanymi formatami na YouTube, a to dzięki ich bardzo dobremu stosunkowo skuteczności do ceny, oraz integracją z AdWords . Dzięki temu możemy wykorzystać je także do celów remarketingowych.


PreRoll jest formatem reklamowym w YouTube i w sieci reklamowej Google, pojawiającym się na podstawie zdefiniowanych wytycznych – np. wyświetlanie kobietom w wieku 18-25lat subskrybujących kanał X.


Takie reklamy wyświetlają się jedynie na filmikach pochodzących z kanałów partnerskich i producenckich. Co ważne ,jako reklamodawcy płacimy jedynie za efektywne zaangażowanie odbiorców i obejrzenie reklamy do końca. Oznacza to że pierwsze 5 sekund jest w zasadzie darmowe, a tym samym jej zasięg może być zdecydowanie większy niż estymowany. Z tego też powodu warto zadbać o to, aby początkowe 5 sekund zapadło w pamięć odbiorcy.


Reklamy niepomijalne z kolei, zmuszają użytkownika do obejrzenia Twojej reklamy, zanim obejrzy filmik który chciał pierwotnie zobaczyć. Bardzo przypomina to doświadczenia znane z telewizji, czyż nie?


Wyświetlanie tego typu reklam nie jest już tak dostępne dla przeciętnego użytkownika, bowiem wymaga rezerwacji dokonywanej u przedstawiciela YouTube i niemałego budżetu na zagwarantowanie tejże. Wyjątkiem w grupie reklam niepomijalnych są tzw. Bumpery stworzone z myślą o urządzeniach mobilnych których długość nie przekracza 5 sekund. Dla tych reklam możemy definiować budżet i zarządzać nimi z poziomu konta AdWords.


Zagrożeń płynących z reklamy na YouTube należy doszukiwać się właśnie w kontekście reklam niepomijalnych. Nie są to jednak zagrożenia wynikające z niezrealizowania mierzalnych celów reklamy. YouTube zadba o to by planowana ilość wyświetleń Twojej reklamy w zdefiniowanej grupie odbiorców została osiągnięta. Zbyt nachalna reklama może natomiast spowodować niechęć do marki/produktu ze strony części odbiorców.


Należy więc zadbać o odpowiedni capping takich reklam i z uwagą śledzić trwającą kampanie, opinie pojawiające się w sieci, komentarze pod filmikami i ich oceny. To niezwykle ważny aspekt takich reklam, bowiem coś co wydawać może się sukcesem (np. 100 000 wyświetleń reklamy) w efekcie swej nachalności może okazać się porażką. Duża część z tych osób może bowiem uznać reklamę ze denerwujący spam. I tak zamiast budowania świadomości marki której fundamentem są pozytywne skojarzenia z nią, uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego, a dodatkowo czarny PR w sieci. Na dodatek to wszystko w zdefiniowanej grupie odbiorców, czyli grupie na której najbardziej nam zależy i to na nasz koszt.


Jak zatem stworzyć efektywną i skuteczną reklamę na YouTube?


Nasze dobre rady:  • Zadbaj o wysoką jakość wideo i ciekawą treść. Pamiętaj że masz 5 sekund żeby zaciekawić widza na tyle by obejrzał reklamę do końca i Twój przekaz został w całości dostarczony,

  • Pamiętaj o odpowiednim zdefiniowaniu grupy docelowej do której skierujesz swój przekaz,

  • Nie bądź nachalny – ustaw odpowiedni capping,

  • Korzystaj z narzędzi remarketingowych, aby trafić z powtórnym komunikatem do widzów którzy już znają Twoją markę. Utrwalaj świadomość o istnieniu Twojej marki/produktu.

  • Zadbaj o odpowiednie zaplecze i kontent kampanii wideo. Zbuduj dedykowany dla kampanii landing page, oraz dostosuj wygląda swojego kanału w YouTube.

  • Wykorzystaj formy reklamowe Display dostępne w YouTube dla wzmocnienia przekazu Twojej kampanii.

  • Oznaczaj swoje produkty w filmikach


Bez wątpienia YouTube jest świetnym narzędziem do budowania świadomości marki, czy produktu. Możliwość skierowania kampanii reklam do zdefiniowanej grupy odbiorców, rozróżnianej nie tylko wg. płci, czy wieku, ale także poprzez słowa kluczowe, kategorie tematyczne, kanały w YouTube i remarketing to bez wątpienia atuty. Dzięki temu reklama wideo w sieci jest o wiele skuteczniejsza niż reklama telewizyjna. Widzowie oglądają to co ich interesuje,  a my możemy to wykorzystać promując swoją markę, czy produkt. Warto jednak zrobić to z głową.


Jak robimy to w Fast White Cat?


Jedną z kampanii reklamowych w YouTube którą z sukcesem zrealizowało FWC była kampania przeprowadzona na zlecenie marki Kontigo, która weszła na rynek e-commerce w marcu 2017 r. Naszym zadaniem było dotarcie do kobiet w określonym wieku i zainteresowanych wybranymi kanałami wideo, oraz grupami tematycznymi. Kampania składała się z kilku wideo z udziałem znanych z programu TopModel  modelek Osi Ugonoh, Aleksandry Żuraw i Karoliny Pisarek.


Kanał Kontigo na YouTube przed startem kampanii nie był zbyt znany, wymagał przygotowania i odpowiedniego ustawienia.


Na potrzeby kampanii przygotowaliśmy dedykowany landing page na którym co dwa tygodnie pojawiała się kolejna modelka opowiadająca o sobie i kosmetykach które wybrała w Kontigo.


Marka Kontigo


Foto: fragment stworzonego przez FWC landing page’u „Kosmetyki dla mojej urody”


 Każdy z filmików prezentujących sklepy Kontigo, zawierał linkowanie do landingpage’u oraz bezpośrednie odnośniki do produktów które prezentowały modelki, dzięki czemu klientki mogły od razu znaleźć się w karcie prezentowanego produktu i dokonać zakupu. Jest to bardzo skuteczna reklama w internecie.


Aleksandra Żuraw w Kontigo


Foto: Aleksandra Żuraw prezentuje kosmetyki Kontigo, które zostały oznaczone w filmie.


Promocja filmów wideo wchodzących w skład kampanii odbywała się zarówno z wykorzystaniem reklam niepomijalnych, jak i pomijalnych. Dzięki aktywnemu analizowaniu zachowań widzów, szybkiemu reagowaniu i otwartej współpracy z Kontigo, udało się nam do minimum ograniczyć efekt przesytu kampanią i zbyt intensywnego wyświetlaniu przekazu w grupie docelowej. Dzięki temu komentarze jak poniżej stanowiły wyjątek. Ilustrują jednak w wyraźny sposób jakie zagrożenia płyną z reklam wideo w YouTube.


Komentarz na Youtube


Kampania odbiła się szerokim echem w grupie docelowej i zrealizowała swoje cele.  Wzrosło zainteresowanie marką, które było widoczne na wszystkich wskaźnikach e-commerce. Co najważniejsze dzięki użyciu rozbudowanych opcji targetowania w YouTube przekaz trafił do klientek na których najbardziej nam zależało, a popularność kanału i sklepu Kontigo wzrosła.


Statystyki


Foto: Wskaźniki kanału poszybowały w górę.


Statystyki analytics


Foto: Dzięki dokładnemu targetowaniu 99% odbiorców reklam stanowiły Kobiety z Polski spełniających dodatkowe kryteria kampanii.


Świadomość istnienia marki w grupie docelowej została osiągnięta, uzyskaliśmy bardzo duże wyniki wyświetleń reklamy dotąd nie spotykane w kanale Kontigo, a przy wsparciu działaniami sprzedażowymi udało się osiągnąć bardzo dobre wyniki finansowe, których efekty są odczuwalne do dziś.


Dynamiczny wzrost ilości wyświetlań i czasu oglądania filmików podczas trwania kampanii


Foto: Dynamiczny wzrost ilości wyświetlań i czasu oglądania filmików podczas trwania kampanii


Dzięki tym doświadczeniom, Kontigo zdecydowała się ponowić akcję, tym razem angażującą najbardziej wpływową blogerkę na świecie – Maffashion.


Maffashion i kosmetyki na podbój świata Kontigo


 


 Kampania która właśnie trwa, wspierana jest przez zespół


Foto: Fragment filmiku przygotowanego przez Kontigo z udziałem Maffashion


Kanał Kontigo: https://www.youtube.com/channel/UCKFrD1MP7HtFARafErJs2eg


    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes