console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Rola Quality Assurance w zarządzaniu procesem wdrożeniowym

Karolina Obszyńska sty 05. 2021

Profesjonalizm nigdy nie jest dziełem przypadku. Pasja rodzi profesjonalizm. Profesjonalizm daje jakość. A jakość to jest luksus w życiu. Bez wątpienia podpisujemy się pod tymi słowami Jacka Walkiewicza i myślimy o nich w kontekście Quality Assurance.


 


Jakość to główna wartość, którą chcemy kierować się w Fast White Cat. Nie zależy nam na wykonywaniu projektów na zasadzie im szybciej, tym lepiej… W ekipie Kotów mamy najlepszych specjalistów w swoim fachu, którzy zawsze profesjonalnie podchodzą do każdego zadania, starając się zapewnić jak najwyższą jakość we wprowadzanych wdrożeniach. Na podstawie naszego doświadczenia, dzisiaj możemy podzielić się z Tobą wiedzą na temat roli Quality Assurance w zarządzaniu procesem wdrożeniowym. Jak zapewnić dobrą jakość i co właściwie się na nią składa? Przeczytaj nasze kocie rady!


Czym jest Quality Assurance i jakie obszary obejmuje?


Bardzo często myśląc o zapewnieniu jakości, porównuje się to działanie do testowania. Quality Assurance jest jednak znacznie szerszym pojęciem i składa się z 3 głównych obszarów:  


1. Kontrola jakości


Kontrola jakości jest utożsamiana zwykle z przeprowadzeniem testów. Zaliczamy do niej:



  • Weryfikację – sprawdzenie, czy dane oprogramowanie funkcjonuje prawidłowo.

  • Wykrywanie rozbieżności – sprawdzenie zgodności z wszystkimi wcześniej zgromadzonymi wymaganiami – niezależnie czy są to historyjki użytkownika, czy też diagramy bpmn.

  • Raportowanie – powinno odbywać się na bieżąco i według ustalonego schematu, zgodnie z polityką nadawania priorytetów w danym projekcie. Raportowanie to dotyczy zarówno błędów, jak i statusu projektów.


2. Zarządzanie jakością 


Zarządzanie jakością to obszar Quality Assurance, który wychodzi już poza testowanie. Mamy tutaj do czynienia z budowaniem procesów, ulepszaniem ich i zarządzaniem zmianą. Do tego obszaru zaliczamy takie działania jak:



  • Polityka – jest to najczęściej krótki, jednostronicowy dokument, w którym dana organizacja określa, w jaki sposób podchodzi do jakości i jakie podejmie kroki, aby tę jakość zapewnić. 

  • Strategie testowe – są to bardziej szczegółowe dokumenty, które opierają się o wcześniej przygotowaną politykę główną dla organizacji. Mamy tutaj strategię per projekt, bądź per grupa projektów – jeśli dla danego klienta prowadzimy więcej niż jeden projekt. W strategii testowej jest już mowa o poziomach testów i ich rodzajach. Ponadto znajdują się tam też następujące informacje; jakie mamy podejście do automatyzacji, co należy zautomatyzować, jak powinny wyglądać raporty, czy jakie metryki będziemy obserwować.

  • Zarządzanie testami – jest to planowanie testów, czyli szczegółowe określenie, jakie testy będziemy wykonywać w danym projekcie, czy mamy w zespole kompetencje, żeby pisać testy jednostkowe, ile będziemy mieć testów automatycznych, itd.

  • Podejmowanie decyzji – według tego podejmujemy decyzje, nierzadko bardzo trudne, które wiążą się przede wszystkim z budżetem i zasobami. Musimy zweryfikować, ilu mamy testerów do dyspozycji, jakie oni mają umiejętności, co będziemy mogli wykonać w danym projekcie – w zależności od tego, jaki będziemy mieć budżet.

  • Obserwacja trendów – wiadomo, że nic nie stoi w miejscu – ciągle pojawią się nowe rozwiązania, newsy związane z technologią i zarządzaniem. Dlatego na bieżąco obserwujemy fora, jeździmy na konferencje branżowe i poszerzamy swoją wiedzę, by nie zamknąć się w jednej strategii. Jeśli dowiemy się, że istnieją jakieś nowe rozwiązania, które warto wdrożyć w firmie – to pojawią się także w Fast White Cat. Idziemy z duchem czasu i technologią.  


3. Zapewnienie jakości

W tym obszarze wychodzimy już poza budowanie procesów. Do zapewnienia jakości zaliczamy:



  • Działania prewencyjne – mają zapobiec powstawaniu błędów. Jest to też szereg działań, które możemy wykonać, aby pomóc developerom już na samym początku projektu. Dobrym przykładem jest projektowanie przypadków testowych, wtedy developer – zanim odda swój kod – jest w stanie sam przetestować to, co stworzył.

  • Projektowanie i wdrażanie procesów –  w tym momencie decydujemy, na jakich środowiskach będziemy pracować, jak to będzie powiązane z repozytorium i jak będzie wyglądał cały proces wydawania. Jest to też moment, w którym warto ustalić, czy zespół jest gotowy do tego, aby wdrożyć ciągłą integrację.

  • Promowanie jakości – specjalista do spraw zapewniania jakości musi promować tę jakość w zespole. Powinien być niczym ewangelista, który cały czas dba o jakość i przypomina zespołowi, że trzeba na nią zwracać uwagę. 


Czy Quality Assurance to to samo co testowanie?


– Zapewnienie jakości to nie to samo co testowanie. To dwa obszary, które łączą się w jedną całość. Testowanie jest sprawdzeniem jakości, a zapewnienie jakości to ulepszanie procesów, zapobieganie błędom. Można pokusić się o stwierdzenie, że testowanie zawiera się właśnie w zapewnieniu jakości – mówi Katarzyna Bilan, Head of Ecommerce.  


Jeśli chodzi o Quality Assurance i o to, czy ta jakość jest w projekcie, czy może gdzieś zanika, to tutaj jest pewna analogia do filtrowanej wody. Wyobraź sobie, że przepuszczasz bardzo brudną wodę przez filtr, a ona dalej jest brudna – dalej ma zanieczyszczenia. Owszem, coś się udało przefiltrować, jednak dalej są bugi i blokery w projekcie, które nie pozwalają iść dalej. Natomiast, gdy dbamy regularnie o jakość wody, to wtedy woda nie jest już aż tak brudna. Przepuszczamy ją przez filtr, a tym samym mamy czystszą wodę, czyli czystszy soft, który ma mniej błędów. Jest to bardzo ważne, ponieważ wtedy możemy się skupić na dobrym przetestowaniu całego projektu. Nie mamy takich sytuacji, w których nie wiemy, w co włożyć ręce, ponieważ wszędzie mamy blokery.


Kto odpowiada za Quality Assurance?


Kto w Fast White Cat odpowiada za zapewnienie jakości? Czy jest to developer, czy tester, a może Project Manager? Kto ponosi za to odpowiedzialność? Odpowiedź jest dosyć prosta i oczywista – za jakość odpowiada cały zespół. Ważne jest to, aby specjalista do spraw zapewnienia jakości był takim inicjatorem, to on naprowadza cały zespół i utrzymuje wysoką jakość w każdym projekcie. Obwinianie testera, nie ma największego sensu… Nawet jeśli tester stanie na głowie, to nie jest odpowiedzialny za to, co stworzył developer. Tak samo developer nie jest zawsze winny temu, że dane zadanie zostało źle zrobione. Wymagania mogły zostać źle spisane, coś poszło nie tak w testach lub pojawiły się szumy komunikacyjne. Dlatego tak ważne jest to, aby specjalista do spraw jakości uczestniczył w całym procesie wdrożeniowym, żeby był bardzo blisko zespołu.


 


Quality Assurance w Agile


W Agile mamy trochę wyzwań, które stoją przed Quality Assurance. Jest to zazwyczaj bardzo mało lub w ogóle brak dokumentacji. Dlatego osoba, która zajmuje się zapewnieniem jakości, musi być bardzo samodzielna. Powinna jak najszybciej zebrać wymagania, znaleźć i dowiedzieć się, jakie są kryteria akceptacyjne w projekcie. Nie ma na co czekać… im dłużej specjalista od Quality Assurance będzie zbierał potrzebne informacje, tym gorzej dla projektu. Bardzo ważne jest też to, aby brał on udział w całym procesie wdrożeniowym – również wtedy, gdy zbieramy wymagania od naszego Partnera i ustalamy, co jest do zrobienia, wyznaczamy ścieżki krytyczne. Dzięki temu będzie mu o wiele łatwiej znaleźć dziury w projekcie, które powodują spadek jakości. 


W tym modelu nie można też pominąć identyfikacji ryzyka i jego zmniejszenia. Na samym początku należy prawidłowo go zidentyfikować w danym projekcie. Nie można jednak podchodzić tak samo do testowania oprogramowania do samolotu i oprogramowania czatu. Czat jest zdecydowanie mniej krytycznym projektem – jeżeli będziemy go testować tak samo jak oprogramowanie do samolotu, to puścimy klienta z torbami. Testowanie musi więc mieć zawsze wartość dodaną dla biznesu – o tym nie można zapomnieć.


Jaką dodatkową wartość biznesową wnosi Quality Assurance?


Zorientowanie na potrzeby biznesowe


To zdecydowanie zbliża nas do naszego Partnera. Dzięki temu, że dbamy o jakość, to mamy inne relacje z klientem – są to relacje partnerskie, opierające się na zasadzie partner, a nie dostawca. Jest to bardzo ważne. Wtedy też zupełnie inaczej przebiega nasza rozmowa. Partner nie ma poczucia, że zależy nam tylko i wyłącznie na zrobieniu projektu, tylko że chodzi o coś więcej. Rozumiemy jego biznes, jego potrzeby.


Wsparcie zespołu w organizacji pracy projektowej


Jeśli zespół zna ramy projektu, ma politykę bezpieczeństwa i określone role oraz obowiązki, czuwa nad nimi specjalista do spraw jakości, to znacznie lepiej i łatwiej się pracuje. Dobra atmosfera i uporządkowany schemat pracy to podstawa każdego projektu.


Strategie testowe


Koncentrują się na wartości biznesowej. Czasami tworzy się plan testów, ale wszystko zależy od tego, jak bardzo krytyczny jest projekt – do każdego należy podchodzić indywidualnie.


 


Skontaktuj się z nami, jeśli zależy Ci na jakości, a nie bylejakości.


 


 


Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo policzyć koszty wdrożenia? Zobacz!


    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes