console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Linkowanie wewnętrzne w sklepie internetowym – dlaczego warto je wdrożyć?

admin sie 10. 2018

Linkowanie wewnętrzne to najlepszy sposób, aby wskazać robotom indeksującym pozostałą zawartość serwisu. Dlaczego warto dodawać linki do innych podstron, oraz czy niesie to ze sobą konsekwencje?



Linkowanie wewnętrzne, czym ono jest?


Linkowanie wewnętrzne to nic innego, jak linkowanie w obrębie danego serwisu. Stanowi ona jeden z ważniejszych elementów strony, która może pozwolić na wzrost pozycji względem konkurencji, ale przede wszystkim przyczynia się do szybszego zaindeksowania serwisu przez roboty indeksujące. Strony wykorzystujące tę wiedzę są w stanie wyświetlacz się wyżej względem konkurencji przy mniejszym nakładzie finansowym linkowanie.


Czy każdy powinien linkować sam do siebie?


Gdy robot indeksujący odwiedza daną stronę ma on  ograniczone „moce przerobowe” i mało prawdopodobne jest to, aby za pierwszym razem zaindeksował cały sklep. Problem ten dotyczy przede wszystkim serwisów z dużą ilością kategorii i podstron (np. sklepów internetowych). W takich sytuacjach wdrożenie linkowania wewnętrznego jest niezbędne. Ale podobnie jak warto wdrożyć remarketing na stronie, tak warto też zadbać o linkowanie wewnętrzne nawet w przypadku sklepów, które mają niewiele podstron.


Linkowanie wewnątrz serwisu ułatwia nawigację użytkownikom. Pozwala na wskazanie im podobnych produktów lub artykułu o podobnej tematyce bez konieczności szukania go po całej stronie. Powoduje to tym samym zmniejszenie współczynnika odrzuceń (który również jest czynnikiem pozycjonującym). Linkowanie wewnętrzne powinno być już zaplanowane przy dodawaniu treści na stronie, aby było spójnie i dobrze się prezentowało.


Jak linkować wewnętrznie?



  1. Z każdej podstrony przynajmniej jeden link powinien prowadzić do strony głównej. Link taki warto umieścić w logo oraz w menu.

  2. Linkować można podając sam adres URL lub z anchorów. Chociaż obie formy są poprawne, zalecam linkowanie z fraz, ponieważ wzmocni to pozycję linkowanej podstrony na te wyrażenie.


Linkowanie wewnętrzne to szybki i darmowy sposób na wzmocnienie podstrony na daną frazę!



  1. Linkowane powinny być kategorie i podkategorie serwisu. Nie zalecam linkowania do konkretnych produktów z tekstu z uwagi na stałą aktualizację asortymentu (produkt może się sprzedać i generować błąd 404).

  2. Menu nawigacyjne breadcrumbs to doskonale miejsce na umieszczenie linkowania wewnętrznego. Menu tego typu nie tylko wspomaga indeksowanie, ale również jest bardzo dobra mapą, wskazująca aktualne położenie w serwisie.

  3. W sklepach internetowych jednym z lepszych sposobów na linkowanie wewnętrzne jest zastosowaniu modułu “Polecane produkty”, “Ostatnio oglądane produkty”, które kierują bezpośrednio do produktów i mogą przyczynić się do realizacji zamówienia.

  4. Linkowanie wewnętrzne domyślnie m atrybut dofollow, mimo to nie osłabia ono podstrony. Podając za przykład filmweb.pl, gdzie w jednym akapicie jest wiele odnośników wewnętrznych, duża ilość linków nie tylko przyśpiesza indeksację, ale jest bardzo wygodne dla czytelnika, ponieważ od razu .


linkowanie wewnętrzne deadpool

Przykład newsa z Filmweb.pl, gdzie jednym artykule zawarto 15 odnośników wewnętrznych. Źródło: filmweb.pl


 


 


Linki wewnętrzne są bardzo korzystne dla SEO. Jednak same linki w anchorach nie zawsze dobrze się prezentują. Czasami warto zrezygnować z anchorów i pod opisem lub artykułem dodać bezpośredni adres URL do danej podstrony. Np.


Czy wiedziałeś, w jaki sposób wdrażany jest omnichannel na sklepie Quiosque.pl?


https://fastwhitecat.com/quiosque-wdrozenie-omnichannel


 


 


 


 


    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes