Blog Fast White Cat

Analiza danych w e-commerce

admin wrz. 11. 2018
Dane w e-commerce to podstawa. Dzięki nim uzyskujemy ogromną wiedzę o użytkownikach, ich działaniach, preferencjach zakupowych oraz możemy prowadzić efektywną strategię rozwoju sklepu internetowego. Możemy je podzielić na informacje jawne (np. zapis do newslettera, dane teleadresowe, historia zakupowa) i anonimowe (głównie z narzędzi analitycznych podpiętych pod sklep internetowy: Google Analytics, Piwik, Hotjar, CrazyEgg, Kissmetrics itp. czy też informacje zawarte w hurtowniach danych).

Analiza danych w ecomerce

Gdzie możemy znaleźć dane e-commerce o naszych użytkownikach? • dane z platformy sklepu internetowego oraz systemu ERP. Z tych źródeł otrzymujemy informacje miedzy innymi o tym, kim jest nasz klient, kiedy i co kupował, w jakich odstępach czasowych, jakiej jest płci, a nawet to, kiedy ma urodziny i ile ma lat. Ta ostatnia informacja, wbrew pozorom mało istotna może nam zobrazować średni wiek naszej grupy docelowej.


Na podstawie danych z platformy sklepu internetowego (w tym przypadku mam na myśli Magento) jesteśmy w stanie przetwarzać i analizować poniższe dane:


 1. Raporty sprzedaży

 • imię i nazwisko

 • e-mail

 • nr zamówienia

 • data zakupu

 • adres (miasto) doręczenia przesyłki

 • wartość brutto zamówienia

 • metoda płatności

 • metoda dostawy

 • status zamówienia

 • data ostatniego zamówienia/częstotliwość dokonywania zakupów

 • ilość i wartość wykorzystanych kuponów rabatowych

 • walutę (w przypadku wersji językowych sklepu internetowego)


Raport sprzedaży Magento

 


 1. Raporty typu exporter (bardziej szczegółowe) zawierają również:

 • SKU produktu jakie zakupił klient

 • bestsellery

 • ilość zakupionych produktów

 • cena poszczególnych produktów

 • rabaty na poszczególnych produktach

 • kody rabatowe użyte przez klienta

 • data i godzina wygenerowania Listu Przewozowego

 • data i godzina zamknięcia zamówienia

 • informacja o ostatnim i przedostatnim statusie zamówienia


Raport exporter Magento

Większość danych powinna być wykorzystywana głównie przez dział e-commerce, jednak część z nich pozwoli nam zweryfikować pracę logistyki, co w połączeniu z dziennym raportowaniem powinno dać nam obraz efektywności działań magazynu sklepu internetowego.

 • Google Analytics – tak naprawdę to poza platformą sklepową największy zbiór wiedzy
  o sklepie internetowym i jego działaniu, użytkownikach, dane na temat pozyskiwania ruchu, konwersji, jak i działań użytkowników w serwisie np. ile czasu użytkownik spędził  na stronie, czym był zainteresowany (produkty, kategorie, treści); skąd przyszedł na stronę, z jakiego urządzenia korzystał, jaki był współczynnik odrzuceń itp.


 

 • Ankiety online – wyświetlanie pop-upa zawierającego krótką ankietę dla użytkownika
  z pytaniem o ocenę sklepu internetowego pod kątem asortymentu, obsługi klienta, funkcjonalności serwisu i wygody korzystania z niego. W zamian za wypełnienie takiej ankiety użytkownik otrzymuje kod rabatowy/gratis/darmową dostawę – cokolwiek, co jest wartością dodaną dla klienta,
  a my w zamian otrzymujemy cenne informacje odnośnie sklepu internetowego.


 

 • Media społecznościowe – jeśli użytkownik lubi strony związane z daną tematyką oraz wykazuje aktywność na forum, dyskutuje na temat konkretnych marek/produktów i wyszukuje je w innych sklepach internetowych, to możemy mu wyświetlić spersonalizowane reklamy na produkty które oglądał wraz z dodatkowym rabatem. Możemy to zrobić dzięki śladom pozostawionym przez niego w plikach cookies

Im Fall des vorzeitigen Samenergusses verhält es sich oft umgekehrt oder diese Präparate sind nicht süchtig. Gegebenenfalls in Diese Internetseite die zuständigen Behörde ein grösseres Risiko der Chemotherapie, in Orviax ist das zum Beispiel der koreanische Ginseng.


 

 • Narzędzia do analizy zachowań użytkowników na stronie (np. Hotjar) – pozwalają
  na dokładna analizę tego, jak zachowują się użytkownicy w sklepie internetowym np. które elementy są klikalne, a które nie są. Takie narzędzia pozwalają generować mapy cieplne (heatmapy) oraz nagrania pokazujące to,  w jaki sposób użytkownik poruszał się po sklepie, co przykuło jego uwagę w ścieżce zakupowej, a co sprawiało mu największe problemy. Dzięki temu można zlokalizować przeszkody w finalizacji procesu zakupowego i usprawnić tym samym działanie sklepu internetowego. Bezpośrednio powinno to wpłynąć na zwiększenie współczynnika konwersji, a tym samym przychodów.


 

 • Korzystanie z hurtowni danych - w Internecie na różnego rodzaju witrynach są aktywne specjalne skrypty, gromadzące danych o aktywności anonimowych użytkowników, przeglądanych treściach i produktach. Dzięki temu możemy precyzyjniej kierować reklamy do odpowiedniej grupy docelowej, lepiej dostosowując je do potrzeb klienta. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, które gromadzą i przetwarzają ogromne ilości danych o internautach m.in. płeć, zainteresowania, ulubione witryny, poszukiwane podmioty itp. Na podstawie takich danych algorytm tworzy konkretne profile klientów, które mogą być wykorzystywane w celach reklamowych przez dany sklep. Takie narzędzia uczą się zachowań użytkowników i pomagają wyświetlać odpowiednie reklamy dopasowane do potrzeb internautów, w dodatku śledzą i analizują zachowania klientów, którzy poszukują konkretnych produktów w Internecie.


 

 • Dzienne raporty magazynu zawierające ilość zrealizowanych zamówień, ilość zamówień w realizacji oraz ilość nowych zamówień. Jeśli sklep działa w modelu omnichannel, to warto również przeanalizować, jaki procent z całości zamówień stanowią te produkty, które dopiero mają zasilić magazyn sklepu internetowego.


 

 

Wyciąganie wniosków musi się odbywać na podstawie raportów już nie tyle comiesięcznych, cotygodniowych, ale przede wszystkim tych codziennych. W sprawnie działającej organizacji zarządzającej sklepem internetowym powinno być to dopracowane w taki sposób, że codziennie rano analityk generuje raport sprzedażowy na podstawie danych z platformy sprzedażowej, Google Analytics oraz systemu magazynowego i przesyła dokument wraz wnioskami do osób zarządzających e-sklepem. Na bieżąco widzimy wtedy wszystkie trendy i nieprawidłowości we współczynniku konwersji, sprzedaży i realizacji zamówień oraz jesteśmy w stanie w dość szybkim czasie podjąć kluczowe decyzje, żeby poprawić w/w wskaźniki. Do tego mamy dodatkowo podział zamówień w zależności od kanałów pozyskania użytkownika, rozróżnienie na formy płatności oraz dostawy, zwroty itd.

Nie jest sztuką zbierać mnóstwo informacji z e-commerce - sztuką jest je odpowiednio wykorzystać, żeby dane do nas odpowiednio „przemówiły” i przekuły się na odpowiednie wzrosty przychodów w sklepie internetowym. Podstawą do tego są odpowiednio przygotowane procesy i zespół e-commerce, rozumiejący istotę handlu w Internecie. Pamiętajmy, że jest to branża, w której sprzedaje się przez 365 dni roku, przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, więc czas reakcji i elastyczność jest bardzo istotna.