console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Monitoring cen konkurencji – dlaczego warto go zautomatyzować?

Karolina Obszyńska lis 04. 2020
Większość sprzedawców i producentów działających w branży e-commerce zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest śledzenie działań konkurencji. Szczególnie w obecnej sytuacji, gdy klienci unikają wizyt w sklepach stacjonarnych, sprzedaż online dynamicznie rośnie kosztem kanałów offline. Aby ułatwić lub wręcz umożliwić monitoring tysięcy produktów na rynku, warto skorzystać z automatycznego monitoringu cen, który dostarczy wyniki w postaci aplikacji oraz raportów. Dzięki takiej platformie, firmy nie muszą poświęcać czasu na gromadzenie danych, lecz mogą zająć się sprawami bardziej kluczowymi dla biznesu - czyli analizą i działaniem.


Monitoring cen ko
nkurencji dla sklepów internetowych

Duża liczba podmiotów działających na rynku i szerokie portfolio większości e-sklepów sprawiają, że ręczna weryfikacja cen u konkurencji jest trudna i obarczona ryzykiem błędów. Tymczasem stały dostęp do poprawnych i aktualnych danych jest kluczowy dla zarządzania polityką cenową sklepu. Znajomość sytuacji na rynku pozwala sprzedawcom na bieżąco dostosowywać ceny, a tym samym utrzymywać się na wysokich pozycjach w rankingach porównywarek. Czasami parę złotych różnicy wystarczy, aby klient porzucił koszyk i skorzystał z oferty innego sklepu.

Narzędzie do monitoringu pozwala również wykrywać braki towaru u konkurencji, które są dobrą okazją do podniesienia cen i uzyskania wyższej marży. Kolejnym istotnym elementem jest szybkie wykrywanie tymczasowych obniżek u konkurencji, co umożliwia natychmiastową reakcję i dostosowanie własnej oferty w sposób, który pozwoli zmaksymalizować zysk. Wielokrotnie mieliśmy okazję zauważyć, że ceny produktów zmieniają się nawet o 50% z dnia na dzień. Oprócz reakcji na promocje w innych sklepach, kluczowe jest również korzystanie z możliwości podwyższenia marży (a zatem i ceny) tak, by produkt pozostał na tej samej pozycji w rankingu względem konkurencji. Dzięki oznaczeniu “Łatwy zysk” w aplikacji Dealavo klient od razu może zauważyć taką okazję.

W oparciu o dane z monitoringu cen można również zautomatyzować ceny we własnym sklepie, a tym samym jeszcze szybciej i skuteczniej reagować na wszelkie zmiany u konkurencji. O tym jednak napiszemy szczegółowo w kolejnym artykule.

 

Monitoring cen online dla producentów

Choć zgodnie z prawem Unii Europejskiej producent nie może narzucać sprzedawcom cen odsprzedaży, monitoring rynku wciąż jest dla nich istotny. Większość producentów regularnie śledzi ceny własnych produktów, jednak ich analiza nie będzie pełna bez porównania z konkurencyjnymi odpowiednikami ich produktów. Dzięki monitoringowi producent może na bieżąco identyfikować wszelkie zmiany i nowości na rynku, a tym samym sprawniej na nie reagować i dopasowywać swoją politykę cenową.
Przykładowo, wyniki monitoringu mogą wskazać na to, że producent powinien sprzedawać pewne produkty nieco taniej lub drożej niż obecnie, aby zmaksymalizować zysk. Znajomość cen rynkowych pomaga także w oszacowaniu marży i weryfikacji ofert dla odsprzedawców. Monitoring cen, a w szczególności promocji, pozwala też na odtworzenie kalendarza promocyjnego konkurencji, a tym samym na przewidywanie jej kolejnych kroków i dostosowywanie do nich własnej strategii. Jest to także narzędzie do weryfikacji, czy działania sprzedawców sprzyjają realizowaniu obranej przez producenta strategii oraz szansa na podjęcie przez niego legalnych kroków celem jej egzekwowania.

 

Platforma do monitoringu cen - jak działa?

Jak w praktyce wygląda używanie narzędzi do monitoringu? W przypadku Dealavo, przed rozpoczęciem korzystania z platformy klient wskazuje, w jakim zakresie chciałby prowadzić monitoring i dostarcza listę SKU własnych oraz analogicznych produktów konkurencji i źródeł, które chciałby monitorować. Mogą to być indywidualne sklepy internetowe, platforma Google Shopping, marketplace’y, takie jak Amazon, Allegro, a także porównywarki cenowe, np. Ceneo. Następnie, po utworzeniu konta oraz dokonaniu jego konfiguracji, klient otrzymuje dostęp do platformy, z której może generować wybrane przez siebie raporty. Przez cały czas korzystania z usługi otrzymuje wsparcie techników i doradców.

Automatyczny monitoring znacznie przyspiesza i ułatwia proces analizowania cen w e-commerce, a tym samym pozwala podejmować bardziej trafne decyzje biznesowe i maksymalizować zysk zarówno przez sprzedawców, jak i producentów. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z zespołem Dealavo lub uzyskaj dodatkowe informacje na stronie Dealavo - Monitoring cen

 


    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes