console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Quiosque – wdrożenie omnichannel

admin kwi 01. 2017
Quiosque - wdrożenie omnichannel

Quiosque to polska marka odzieżowa obejmująca sieć sklepów stacjonarnych w ponad 130 salonach w mniejszych i większych miastach w Polsce. Marka z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności i rozpoznawalności wśród klientów. Wdrożenie strategii omnichannel było odpowiedzią na potrzeby spójnego doświadczenia zakupowego klientów, poszerzenia dostępności produktów oraz zapewnienie indywidualnych doświadczeń zakupowych, a dla samej marki wzrost sprzedaży i udziału w rynku.



Etapy prac nad wdrożeniem omnichannel


Prace nad rozwiązaniami omnichannel zostały zaplanowane i podzielone na kilka etapów.


Etap I


Pierwszy etap rozpoczął się na początku 2016r. i obejmował budowę oraz wprowadzenie nowego systemu magazynowego, jednolitego w całej sieci oraz powstanie Inventory Manager’a (dalej IM) – inteligentnego systemu rozdzielającego i przesuwającego towar według zapotrzebowania w całej sieci. Systemy zostały ze sobą zintegrowane.


 


Rozmowy, omówienie zakresu prac i integracji z e-sklepem z nowym systemem magazynowym oraz podłączenie dodatkowego, zewnętrznego magazynu zaczęły się

w czerwcu 2016 roku – był to drugi etap. Opracowanie, rozpisanie i dopracowanie procesów z każdą zaangażowaną stroną, każdego elementu zakupowego zajęło około miesiąca.


Firma X zaczęła prace nad dedykowaną aplikacją dla sklepu internetowego, przez wzgląd na inną realizację procesu zakupowego klienta niż jest ona w sklepach stacjonarnych.


Integrację systemu magazynowego z platformą na której oparty jest sklep – Magento

oraz przeprowadzenie testów zaplanowano na okres dwóch miesięcy. Ze strony Fast White Cat kluczową kwestią było dostarczenie do systemu magazynowego informacji o zamówienia, płatności i wysyłce do klienta oraz kwestie związane z usługą posprzedażową, jak zwroty czy wymiany.


 


Przepięcie systemu magazynowego na nowy nastąpiło w listopadzie 2016r., natomiast pierwsze testy pobierania stanów magazynowych z magazynu zewnętrznego i prezentacji

w sklepie internetowym odbyły się w grudniu 2016 roku – na produkcji zostały uruchomione

w połowie marca 2017 roku.


 


Etap II


Etap drugi znacząco usprawnił działanie procesów magazynowych, a podłączenie drugiego magazynu zaowocowało 250% wzrostem przychodów oraz 150% wzrostem konwersji.


rozkład przychodów oraz konwersji w dwóch tygodniach marca

Wykres przedstawia rozkład przychodów oraz konwersji w dwóch tygodniach marca.


 


Dodatkowe stany magazynowe pozwoliły nam na ściąganie konwertującego ruchu

oraz zwiększenie budżetu marketingowego aż 4-krotnie.


 


W czasie postępujących zmian technicznych równolegle następowały zmiany mające bezpośredni wpływ na klienta i budowanie jego przywiązania do marki. Firma Y opracowała nowy program lojalnościowy budujący zaangażowanie klientów. Dla potrzeb programu została stworzona specjalna hurtownia danych, która została zintegrowana z systemem magazynowym, skąd pobiera dane o zamówieniach w całej sieci. Jednocześnie sklep internetowy został przystosowany do pobierania informacji o kartach lojalnościowych, kuponach promocyjnych oraz historii zamówień.


 


Etap III


W marcu 2017 roku rozpoczęły się prace nad 3 etapem, który obejmował udostępnienie stanów towarów przecenionych z całej sieci dla sklepu internetowego oraz możliwość sprawdzania online dostępności produktów w salonach stacjonarnych.

Etap trzeci wymagał prac po stronie FWC w zakresie pobierania dodatkowych stanów

z kolejnych magazynów zewnętrznych, po stronie firmy dostarczającej system magazynowy przygotowanie na widoczność i pobieranie tych stanów oraz zmiany w działaniu IM, tak

aby sklep internetowy miał pierwszeństwo w zamawianiu i sprowadzaniu towarów z sieci.

W drugiej połowie kwietnia odbył się pilotaż, który został zakończony sukcesem.


W maju 2017 roku został uruchomiony dodatkowy stock na serwerze produkcyjnym.

Przychody ponownie wzrosły o kolejne 150%, a konwersja o 60%.


 rozkład przychodów w pierwszym tygodniu maja

Wykres przedstawia rozkład przychodów w pierwszym tygodniu maja.


 


W drugiej połowie maja natomiast uruchomiono możliwość sprawdzania dostępności produktów w salonach stacjonarnych.


 


Ostatni Etap


Kolejny, 4 etap zaplanowany jest na drugą połowę 2017 roku i ma obejmować odbiór i zwrot w sklepach oraz click&collect.


    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes