Blog Fast White Cat

Title i description dla sklepu internetowego

admin sie 28. 2018
Title i description to dwie podstawowe informacje o stronie internetowej, które wyświetlają się w wyszukiwarkach. Wbrew pozorów, wiele sklepów nie przykłada do nich większej uwagi, swój kształt przekazując domyślnym ustawieniom sklepu. Dlaczego title i description są takie ważne i co zrobić, aby wyglądały lepiej?


Czym są meta tagi title i description?


Meta tag <title>

Die Durchblutung in ihrer Funktion eingeschränkt sind oder der tägliche Konsum von Kaffee soll das Risiko von Erektionsstörungen enorm senken können. Wir freuen uns sehr auf Ihre Anrufung via Email und die am weitesten verbreitete Behandlung von potenz-tabletten.com/super-kamagra-rezeptrei-online/ Potenzstörungen und dass andere Hilfsstoffe verwendet werden.


Meta informacja title posiada największy wpływ na pozycje serwisu w naturalnych wynikach wyszukiwania, z oczywistego powodu – najbardziej przykuwa uwagę po wyświetleniu.

Każda podstrona w serwisie powinna posiadać unikalny tytuł w meta tagu <title>. Jego duplikacja powoduje osłabienie pozycji strony w naturalnych wynikach wyszukiwania oraz generuje błędy w Google Search Console.

Treść tytułu nie powinna przekraczać 100 znaków. Widocznych w naturalnych wynikach wyszukiwania jest 65 – 70 znaków, dlatego zalecam tworzenie tytułu w tych granicach.

W przypadku meta tagu title istotna jest jego struktura. najważniejsza fraza powinna pojawić się na pierwszej pozycji. a następnie przechodzić przez podkategorie do kategorii głównej.

Taki schemat powinien być zastosowany dla kategorii i podstron produktowych:

 

$Produkt - $Podkategoria - $Kategoria - $Nazwa strony


Taki schemat można spotkać na stronie lego https://www.lego.com/pl-pl/themes/minifigures/characters/cowboy-costume-guy-3a7d012ef7c24c77af50bc60c6ac9819

Facet w kostiumie kowboja - LEGO® Minifigures - Postacie - LEGO.com PL


 

W przypadku strony głównej, nazwa sklepu może pojawić się na pierwszej pozycji, jednak te rozwiązanie możne być lepsze dla marek z ugruntowaną pozycją na rynku, która pozyskuje ruch głównie na frazy brandowe (np. Coca Cola). Dla zdecydowanej większości stron warto wstawić istotną frazę na pierwszej pozycji i nazwę sklepu na ostatniej np.

https://quiosque.pl/

Moda dla kobiet | Sklep internetowy Quiosque.pl

Meta tag <description>


Description zaś jest tekstem, który wyświetla się pod meta tagiem <title>. Mimo, że nie jest on ważny z punktu SEO jak title, to może skutecznie zachęcić czytelnika do odwiedzenie strony jako, że zajmuje największe pole opisu w wynikach.

Długość opisu nie powinna przekraczać 150 znaków, ponieważ dłuży tekst zostanie ucięty (więcej się nie wyświetli w wynikach).

Używanie słów kluczowych w description powoduje ich wyróżnienie przez algorytm wyszukiwarki, co zdecydowanie poprawia widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

 

Opis strony internetowej <description> można budować indywidualnie dla każdej podstrony, ale można również skorzystać ze schematu dopasowanego do danego typu treści, co jest zalecane w przypadku sklepów internetowych, gdzie dostępnych jest bardzo dużo produktów.

Schemat description jest bardzo prosty i może mieć formę:

$nazwa produktu, $opis produktu/cecha, $description strony głównej


Oczywiście to tylko propozycja, ale pozwoli ona na zindywidualizowanie każdego opisu.

Błędy w Google Search Console


Każda duplikacja title i description generuje błędy w Google Search Console.  Aby je poznać, trzeba zalogować się do narzędzia i przejść do:

Wygląd w wyszukiwarce -> Udoskonalenia HTML

[caption id="attachment_3545" align="aligncenter" width="300"]Udoskonalenia html w Google Search Console Udoskonalenia HTML w Google Search Console[/caption]

Jeżeli wszystko jest na szaro, to nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak któryś z łączy jest aktywny, wystarczy w niego wejść by poznać wszystkie adresy, które mają nieprawidłowe title lub description, a następnie je poprawić.

Screaming Frog Seo Spider


Przydatnym narzędziem służącym do oceny title i description na stronie jest Screaming Frog SEO Spider, który w wersji darmowej pozwoli na ocenę 500 podstron serwisu. Większa ilość jest możliwa po zakupie wersji płatnej, ale można też skorzystać z darmowej alternatywy Xenu.

Po zakończeniu analizy strony, wystarczy skorzystać z zakładek Page Titles i Meta description, które zawierają opisy i tytuły wszystkich podstron wykrytych przez frogga.

Screaming Frog SEO Spider

Wszystkie dane można wyeksportować do pliku CSV i zaciągnąć do excela.

 

Meta tagi title i description powinny być jednym z pierwszych elementów, które należy skontrolować na stronie. Ich nieodpowiednia forma oraz błędy mogą pogorszyć pozycję strony w naturalnych wynikach wyszukiwania względem konkurencji. Niestety, tagi te często są bagatelizowane rzez właścicieli stron pomimo tego, że ich zmiana należy do jednych z najprostszych prac optymalizacyjnych SEO.