console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Czy warto reklamować się na słowa brandowe w Google AdWords?

admin sty 08. 2017

Wiele osób uważa że reklamowanie się na słowa brandowe, czyli nazwę swojej własnej marki, produktów, jest niepotrzebnym wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Po co reklamować się na takie słowa kluczowe, skoro klient szukający naszej strony czy sklepu i tak do nas trafi z wyników organicznych za które nie trzeba płacić. Ale czy na pewno?Kiedy klient szuka cię w Gooogle


Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację z offlajnu, która pomoże nam zobrazować działanie klientów. Mamy salon w centrum handlowym i wydajemy kupę pieniędzy na reklamę outdoorową na tramwajach i bilbordach. Wszystko po to, aby zachęcić klientów do odwiedzenia naszego sklepu. I rzeczywiście udaje się nam. Klient skuszony reklamą wchodzi do centrum, kieruje się do naszego salonu, ale tuż przed wejściem widzi na sąsiadującej witrynie konkurencji wielki plakat – “WYPRZEDAŻ -90%. TYLKO DZISIAJ!” I co robi klient? Wchodzi do konkurencji i tam dokonuje zakupu. Wydaliśmy więc pieniądze na reklamę, a w konsekwencji klient nie tylko nie kupił u nas, ale jeszcze powiększył zasobność portfela naszej konkurencji!


Jak wygląda to w świecie online?


Konkurencja w Google


Ten mem dobrze obrazuje jak użytkownicy Google mogą zachować się gdy nie mamy odpowiednich reklam wyświetlających się na frazy brandowe.


Jak może to wyglądać w praktyce podczas wyszukiwania słów kluczowych ukierunkowanych na brand w Google?


wyszukiwanie brandowe


Klient wpisuje w wyszukiwarce frazę “kolczyki kruk”. Prawdopodobnie jest więc zainteresowany zakupem kolczyków marki W.Kruk. Jednak nad wynikiem którego oczekiwał jest jeszcze kilka reklam konkurencji, które również oferuje podobne produkty.


I tak jak w przykładzie z salonem w centrum handlowym – klient jest już prawie nasz, szuka produktu naszej marki, jednak trafia do sklepu konkurencji.


Reklamy brandowe w reklamach produktowych


Podobnie sytuacja wygląda gdy zapominamy o odpowiedniej optymalizacji reklam produktowych Google AdWords, albo w ogóle ich nie posiadamy. Użytkownik szuka “marynarki bytom” jednak żaden z prezentowanych produktów nie jest produktem marki Bytom.


Wyszukiwanie "marynarki Bytom"


Reklama brandowa na urządzeniach mobilnych


Reklama brandowa na urządzeniach mobilnych jest jeszcze ważniejsza. Przede wszystkim dlatego że na mniejszym ekranie smartfona wyniki organiczne zazwyczaj w ogóle nie są widoczne. Większą część zajmują reklamy. Jeśli więc nie mamy reklam brandowych, to użytkownik trafia na stronę sklepu konkurencji.


Wyszukiwanie na telefonie


W tym wypadku klient szuka kolczyków KRUK, jednak trafia na stronę APARTu.


Podobnie sytuacja wygląda z wynikami wyszukiwania “marynarka bytom”. Na urządzeniu mobilnym reklamy produktowe są bardzo widoczne i zachęcają do kliknięcia. Niestety żadna z nich nie jest produktem marki Bytom.


Google na telefonie


Oczywiście wielu klientów ominie reklamy konkurencji i trafi do naszej witryny. Skoro jednak wydajemy środki na pozyskiwanie ruchu z innych kanałów, to czy możemy pozwolić sobie na stratę najbardziej wartościowego klienta szukającego naszego brandu? Pamiętajmy że reklamy brandowe są najtańsze, a więc warto poświęcić kilka groszy na utrzymanie zdecydowanego na naszą markę klienta.


    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes