console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Działania in-house vs. outsourcing. Co wybrać?

Karolina Obszyńska wrz 03. 2021

W trakcie rozwoju firmy każdy właściciel w pewnym momencie staje przed pytaniem – czy lepiej outsourcować projekty do zewnętrznej agencji, czy zainwestować we własny zespół i realizować wszystkie zadania wewnątrz firmy (in-house). Oba sposoby mają pewne korzyści, ale również wady. Jakie rozwiązanie powinieneś wybrać, tworząc sklep internetowy — outsourcing czy in-house?


Outsourcing – co to jest?


Outsourcing to proces zatrudnienia freelancera lub agencji zewnętrznej do wykonania konkretnego zadania. W sytuacji, gdy brakuje Ci programistów, nie znasz się na kampaniach Google Ads, czy nie posiadasz już mocy przerobowych do prowadzenia profili w social mediach – możesz zlecić to profesjonalistom. Na przykład zatrudnić doświadczony eCommerce house. To jeden z lepszych sposobów na stworzenie funkcjonalnego sklepu internetowego. Według najnowszych badań aż 78% firm na całym świecie bardzo pozytywnie ocenia współpracę z Partnerami outsourcingowymi*. Nie powinieneś więc się niczego obawiać, zlecając swoje projekty na zewnątrz. Dzięki temu Ty i Twoi pracownicy zyskacie więcej czasu na wykonywanie innych obowiązków.


– Współpracując z firmą Fast White Cat, byliśmy w stanie zaprojektować i wdrożyć jedną z najbardziej nowoczesnych na polskim rynku platform do sprzedaży biletów. Firma Fast White Cat zaproponowała nam najbardziej optymalne rozwiązania, a także ciekawe i nowoczesne podejście do wdrożenia. Współpraca przebiegała w profesjonalnej atmosferze, a specjaliści z Fast White Cat pozostawali otwarci na nasze rosnące potrzeby i jednocześnie aktywnie dzielili się własnym doświadczeniem i wiedzą. – Wioleta Grabarska, Dyrektor ds. Zwiedzających w MTP Group.


Więcej na temat wdrożenia nowoczesnej i intuicyjnej platformy do sprzedaży biletów online w MTP Group przeczytasz w naszym case study


Działanie in-house – co to jest?


Przeciwieństwem outsourcingu jest in-house. Działanie to polega na realizacji wszystkich zadań i projektów wewnątrz firmy – wykorzystując do tego własne zasoby. Oznacza to, że nie korzystasz z pomocy freelancerów i nie zlecasz nic agencjom zewnętrznym. Za to rozbudowujesz własny zespół o nowych pracowników lub rozszerzasz kompetencje obecnych. 


 


In-house vs. outsourcing – wady i zalety


Po pierwsze należy zastanowić się, czy procesy lub działania, które dotychczas wprowadziłeś, były bardzo skomplikowane. Ile kosztowało Cię ich wykonanie? Czy były to duże, rozbudowane projekty, a może kilka kampanii stworzonych “na już”? Przede wszystkim musisz jednak wziąć pod uwagę, czy posiadasz odpowiednie zasoby w swojej firmie do zrealizowania samodzielnie danego projektu.


Zastanów się, co będzie dla Ciebie bardziej korzystne – outsourcing czy in-house? Aby Ci w tym pomóc, przedstawiamy plusy i minusy obu sposobów.


Zalety outsourcingu: • Jest opłacalny


W momencie, gdy w firmie brakuje programistów i deweloperów, to o wiele korzystniejszym działaniem jest oddelegowanie tego zadania organizacji zewnętrznej. Według raportu Sedlak&Sedlak, w Polsce programista z doświadczeniem zarabia średnio od 8,5-11,9 tys. Zatem skompletowanie doświadczonego zespołu w firmie mocno obciążyłoby Twój budżet. • Oszczędza czas


Peter Drucker, uważany za ojca współczesnych metod zarządzania powiedział:


„Rób to, co robisz najlepiej, a resztę zlecaj na zewnątrz”.


Miał rację! Outsourcing, czyli zlecenie niektórych zadań firmom zewnętrznym, pozwala skoncentrować się pracownikom na ich obowiązkach, a tym samym zwiększyć produktywność ich pracy. • Wysoka jakość usług


Zlecenie zadań wyspecjalizowanej w danej dziedzinie firmie zewnętrznej pomoże Ci też zwiększyć jakość wykonanego projektu. Ich porady i wiedza mogą również pozytywnie wpłynąć na Twoich pracowników i jednocześnie zwiększyć ich kompetencje. 


Wady outsourcingu: • Brak kontroli nad projektem


Najczęściej wynika to z braku zrozumienia projektu przez zespół outsourcingowy. Dlatego tak ważne jest, abyś na samym początku współpracy dokładnie przedstawił swoje wymagania, określił cele biznesowe i konkretny termin na wykonanie zlecenia. Dzięki temu agencja zewnętrzna jest w stanie raportować swoją pracę, a Ty na bieżąco kontrolować ich działania. Ponadto jeśli pojawią się jakiekolwiek błędy lub problemy, to w każdej chwili można łatwo je znaleźć i naprawić. • Problemy z komunikacją międzyzespołową


Bez komunikacji nie ma dobrej współpracy. Tak też jest w przypadku outsourcingu. Zlecając swój projekt lub pojedyncze zadania innej agencji, należy na bieżąco kontaktować się ze sobą i wymieniać uwagami oraz spostrzeżeniami. Warto wybrać taką organizację, z którą już podczas pierwszej rozmowy poczujesz wspólne flow.


W Fast White Cat już na samym początku bardzo dokładnie analizujemy cele biznesowe oraz strategię naszych Partnerów. Rozmowa i dokładne zrozumienie ich potrzeb oraz oczekiwań, to bardzo ważny punkt na drodze dobrej współpracy. Dzięki temu możemy wskazać najskuteczniejsze rozwiązania, a także odradzić nieefektywne działania. – mówi Rafał Tarnowski,  Fast White Cat.


Plusy in-house: • Znajomość kultury organizacji  Pracownicy dużo lepiej znają kulturę i potrzeby Twojej firmy niż agencja zewnętrzna. Czują się częścią organizacji, dzięki czemu dążą wspólnie do jednego celu – rozwoju produktu.

 • Łatwa dostępność pracownika  Zatrudniając pracownika w swojej firmie, masz go zawsze na miejscu, dzięki czemu komunikacja z nim jest dużo prostsza, a co za tym idzie – łatwo wprowadzić prawie natychmiast szybkie zmiany w danych projektach.  


Wady in-house • Wysoki koszt utrzymania pracownika


Koszt zatrudnienia programisty czy dewelopera może okazać się dużo większy niż wynajęcie agencji outsourcingowej. Aktualnie na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na doświadczonych programistów. Wiele firm oferuje bardzo wysokie pensje, a to niestety grozi przejściem Twojego pracownika do konkurencji.


Zatrudnienie pracownika wiąże się również z przygotowaniem miejsca pracy, przeszkoleniem go oraz miesięcznym wynagrodzeniem. Ponadto zdarzają się projekty, które wymagają konkretnych umiejętności tylko w danym okresie czasu. Oznacza to, że na przykład za dwa miesiące – po zakończeniu projektu – pracownik ten nie będzie miał już żadnych obowiązków.   • Brak doświadczenia


Programista z powołania – potrzebny od zaraz… Zatrudnienie doświadczonej osoby, nie jest wcale tak prostym zadaniem, jak może się wydawać. Istnieje ryzyko, że osoba, która dołączy do Twojego zespołu, będzie miała zbyt niskie umiejętności, aby odnaleźć się w przyznanych jej zadaniach.


In-house czy outsourcing – co wybrać?


Wybierz outsourcing jeśli:


– Nie masz  pracowników, którzy poradzą sobie z danym zadaniem.


– Zależy Ci na profesjonalnie wykonanym projekcie. 


– Nie masz czasu ani budżetu na przeszkolenie nowych pracowników. 


Wybierz działanie in-house jeśli:


– Zależy Ci na ciągłej kontroli nad projektem. 


– Masz możliwość zbudowania zespołu specjalistów z własnych zasobów kadrowych.


– Nie obawiasz się zatrudnić nowych pracowników


Podsumowanie


Jeśli chcesz zbudować swój sklep internetowy, to potrzebujesz rozwiązania, które pozwoli Ci skupić całą energię na osiągnięciu celów biznesowych – bez zamartwiania się kwestiami technologicznymi. Przekazując zadania agencji zewnętrznej, nie musisz tym się martwić. Skontaktuj się z Fast White Cat, a nasi eksperci doradzą Ci, na jakiej platformie powinieneś zbudować swój sklep internetowy i pomogą Ci go wdrożyć. 


 


*https://fortunly.com/statistics/outsourcing-statistics/#gref


  Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes