Dziś eCommerce byłby niczym bez… mCommerce.
Prędkość trendów w mCommerce jest niezwykła – codziennie coraz więcej mówi się o social shopping, zakupach w wirtualnej rzeczywistości, voice shoppingu, rozwoju płatności mobilnych czy opcji „zamów i odbierz”. Wszystko to, by działało w e-sklepie, potrzebuje jednak czasochłonnej, często kosztownej aplikacji mobilnej.
Ale jest też alternatywa
– nowoczesne technologie typu Headless
Koncepcja Headless polega na rozdzieleniu warstwy prezentacji aplikacji webowej (front-end) generowanej po stronie przeglądarki internetowej użytkownika, od warstwy odpowiedzialnej za pobieranie, przetwarzanie i udostępnianie danych (back-end).
W tym przypadku warstwę back-end stanowi silnik Magento 2, zaś warstwę front-end budujemy w oparciu o wspomniane rozwiązanie PWA Studio stworzone przez Adobe jako dedykowany stack technologiczny warstwy front-end dla Magento 2. Komunikacja pomiędzy warstwami odbywa się za pomocą nowoczesnego API GraphQL. Efekt to szybsze i sprawniejsze działanie całego systemu - dzięki oddzielonym od siebie backendowi i frontendowi, ewentualne błędy w jednej części nie wpływają na drugą.
Budowa platformy w oparciu o koncepcję Headless doskonale realizuje wyzwania narzucane przez podejście mobile first. Realizacja w stacku technologicznym z wykorzystaniem narzędzi PWA Studio pozwala na zbudowanie platformy w formie tzw. Single Page Application (SPA). SPA to rodzaj platformy zakupowej w postaci strony internetowej, która nie przeładowuje się w trakcie jej użytkowania, co jest wygodne w użyciu, przyjazne użytkownikom oraz działaniem zbliżone do funkcjonowania natywnych aplikacji mobilnych. Dodatkowo, odpowiednia konfiguracja systemu i wykorzystanie technologii Trusted Web Activities (TWA), pozwalają na publikację takiej strony w formie aplikacji na sklepach Google Play (Android) oraz App Store (iOS).
Zalety tej technologii przekonałyby niejednego eCommerce Managera. Istnieje bowiem w PWA możliwość uzyskania efektu aplikacji mobilnej w pełni zgodnej z layoutem sklepu, bez utworzenia aplikacji mobilnej w klasycznym rozumieniu tego pojęcia. A do tego taniej, szybciej i efektywniej. Co więcej, ta technologia już dziś może pochwalić się silną społecznością na całym świecie, dbającą o dalszy jej rozwój

Elżbieta Pawełek-Lubera
Head of PM w Fast White Cat

Wdrożenia PWA mamy już za sobą - z sukcesami!

Tempo, które nakłada na nas rozwój rynku spowodowało decyzję o przyspieszeniu wdrożenia nowej aplikacji. Celem biznesowym było podniesienie konwersji poprzez ułatwienie zakupów naszym Klientom i zwiększenie ich lojalizacji. Na rozwiązanie PWA zdecydowaliśmy się dlatego, że widzimy w tym niesamowity potencjał dla rozwoju sprzedaży i komunikacji z Klientami, jednocześnie uwzględniając czas realizacji projektu, funkcjonalności i optymalizację kosztów wdrożenia i dalszego utrzymania. Myślę, że PWA jest idealnym rozwiązaniem dla biznesów, które nie są gigantami na rynku ale aspirują wysoko.
Patrycja Jaworska, Menadżer ds. eCommerce, Kontigo

Wniosek?
Przy wyraźnym spadku zainteresowania zakupami należy jeszcze mocniej doceniać konsumentów i dbać o ich lojalność – nowoczesne narzędzia eCommerce, takie jak AI czy PWA, pomogą nie tylko biznesom utrzymać się na powierzchni, ale także pozwolą klientom dokonywać rozsądnych decyzji zakupowych.
Zobacz nasze case study z wdrożeń PWA:

Chcesz wdrożyć w swoim e-commerce podejście mobile first?
Napisz do nas!
info@fastwhitecat.com