console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Jak błyskawicznie reagować na zmiany cen konkurencji?

Karolina Obszyńska lis 19. 2020
Właściwe zarządzanie cenami jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu sprzedażowego - nie tylko z punktu widzenia atrakcyjności oferty dla konsumenta, ale również optymalnej marży. Właściciele sklepów internetowych doskonale zdają sobie jednak sprawę z tego, że w obliczu dużej liczby podmiotów na rynku i stale zmieniających się cen oraz dostępności produktów u konkurencji, prowadzenie polityki cenowej bez pomocy narzędzia do jej automatyzacji jest bardzo trudne. W poniższym artykule radzimy, jak usprawnić zarządzanie cenami z wykorzystaniem takiego narzędzia.

 

Czym jest automatyzacja cen?

Automatyzacja cen to samoczynne dostosowywanie się cen do zmieniających się warunków rynkowych. Jej istotą jest wykorzystywanie inteligentnych, samouczących się algorytmów, które nie tylko gromadzą, ale również interpretują dane rynkowe. Funkcja ta jest szczególnie istotna dla sklepów internetowych, które szczególnie działają w szczególnie dynamicznym środowisku konkurencyjnym (np. branża elektroniczna czy beauty). Automatyzacja pozwala na sprawniejsze zarządzanie cenami, błyskawiczne reagowanie na kroki konkurentów, skuteczniejsze ustalanie strategii pricingowej z eliminacją błędu ludzkiego i bieżące optymalizowanie oferty celem maksymalizacji zysku. Jej podstawą zawsze jest solidny monitoring cen, o którym pisaliśmy szerzej w naszym poprzednim artykule.

 

Automatyzacja cen - dlaczego warto?

Właściwe wdrożenie automatyzacji nie tylko ułatwia i przyspiesza proces ustalania cen w sklepie przy minimalnym wysiłku, ale przekłada się też na realne i mierzalne wyniki finansowe. W niektórych przypadkach jej wdrożenie jest w stanie znacznie zwiększyć ROI w ciągu zaledwie kilku tygodni od wprowadzenia nowej polityki cenowej. Przykładowo, Dealavo wraz z klientem z branży sanitarnej wypracowało średnio 60% (1,39 p.p.) wzrostu konwersji dziennej, co przyniosło o 50% większy zysk w kategoriach zarządzanych przez sztuczną inteligencję. W ciągu miesiąca od uruchomienia automatyzacji Dealavo AI Profit Optimization klient zyskał  82 380 zł.

 

Automatyzacja cen w sklepie internetowym - od czego zacząć?

Narzędzie umożliwia zarówno automatyzację pełną, czyli taką, w której ceny zmieniają się całkowicie samoistnie, jak i częściową, w ramach której narzędzie jedynie przedstawia propozycje cen, lecz ostateczna decyzja należy do człowieka, który musi zatwierdzić sugestię, aby cena zmieniła się na stronie sklepu. Przed dokonaniem wyboru typu automatyzacji klient rozpatrują zalety obu opcji - pierwsza umożliwia błyskawiczną reakcję na działania konkurentów, a druga daje poczucie pełnej kontroli nad procesem. Najczęściej klienci na początku decydują się na zatwierdzanie propozycji i stopniowo wprowadzają pełną automatyzację. Usługa jest realizowana poprzez połączenie platformy ze sklepem, dzięki czemu propozycję ceny akceptuje się jednym kliknięciem.

 

Automatyzacja cen w praktyce

Jak działa automatyzacja cen? Przykładowo, w momencie, gdy u konkurenta dochodzi do obniżki ceny, narzędzie dostosowuje cenę w naszym sklepie tak, by zachować pozycję lidera cenowego lub określoną marżę - w zależności od wybranej reguły pricingowej. Narzędzie pozwala na stosowanie reguł opartych nie tylko o ceny konkurencji, ale również o:

 

  • zachowanie konsumentów na stronie (np. porzucenie koszyka)

  • popyt na wybrane produkty w ostatnich okresach

  • analizę out-of-stocków, czyli braków na półce u konkurencji

  • średnie ceny rynkowe

  • ustalenie ceny niższej lub wyższej o określoną kwotę od wybranego konkurenta

  • ustalenie pożądanej pozycji w rankingu

  • limity marży (określonej na przykład w wartościach procentowych)

  • liczbę produktów sprzedanych po określonej cenie.


 

Dzięki temu możemy mieć pewność, że automatyczny sposób ustalania cen jest optymalny dla realizacji naszych celów biznesowych.

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat inteligentnych narzędzi dla sklepów internetowych, zajrzyj na stronę Dealavo - profesjonalnego dostawcy rozwiązań w zakresie monitoringu oraz automatyzacji cen dla e-commerce.

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes