console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Logistyka w eCommerce – 4 podstawowe rozwiązania, które Ci w tym pomogą.

Karolina Obszyńska cze 24. 2022
 

Logistyka w eCommerce to nie tylko wybór firmy kurierskiej. W sklepie internetowym logistyka to procesy, które przygotowują produkt do szybkiej i bezproblemowej wysyłki. Każdy sklep, szczególnie teraz, gdy ponad 80% Polaków kupuje online (badanie „Polacy na e-zakupach 2021”), powinien podążać z duchem technologii i wdrożyć dostępne na rynku rozwiązania logistyczne, aby zwiększyć efektywność swojego biznesu. Nie każda jednak firma powinna rzucać się od razu na głęboką, logistyczną wodę. Kluczowy w tym przypadku jest wybór i dopasowanie odpowiedniego modelu do wielkości e-biznesu. Jakie należy więc wybrać rozwiązania IT, które usprawnią procesy w Twoim sklepie internetowym? Dlaczego warto wdrożyć systemy typu ERP, OMS, CRM i WMS?

Podstawowe rozwiązania IT do zarządzania logistyką w eCommerce


 

Głównym zadaniem systemów IT wykorzystywanych w logistyce eCommerce jest optymalizacja procesu sprzedaży i zarządzania produktami w e-sklepie. Dostępne na rynku rozwiązania uporządkują przepływ informacji pomiędzy magazynem, a sklepem internetowym oraz przyspieszą proces wysyłki zamówienia do klienta i kontakt z nim.


Jakie rozwiązania IT możesz wykorzystać do logistyki w eCommerce?

 

 • ERP (z ang. Enterprise Resources Planning) to system, którego zadaniem jest kompleksowe zarządzanie firmą. Obejmuje m.in. kontrolę i zarządzanie dokumentami sprzedaży, magazynami oraz księgowością.

  Przykłady systemów ERP: Optima, Enova365, Subiekt, Comarch.


 • WMS (z ang. Warehouse Management Software) to system zarządzający ruchem produktów w magazynie.Przykłady systemów WMS: Anteeo, IBCS Poland, Teneum WMS, Qguar, Mantis. • OMS (z ang. Order Management System) to system do zarządzania procesami zamówień oraz komunikacją z pozostałymi systemami oraz z klientem.

  Przykłady systemów OMS: Baselinker, Linker Cloud. Systemy OMS są również częścią gotowych już platform eCommerce np. Magento.
 • CRM (z ang. Customer Relationship Management) to system, który automatyzuje i wspiera obsługę klienta.Przykłady: Salesforce, MS Dynamics 365.

 

Na rynku eCommerce pojawiają się również rozwiązania mieszane, łączące ze sobą kilka technologii:

 • CRM + podstawowe funkcje ERP

 • ERP + CRM

 • ERP + WMS


 

System ERP - co to jest?


 

Niestety, w wielu jeszcze firmach praca poszczególnych działów opiera się na osobnych programach, które nie są ze sobą zintegrowane. Oznacza to, że księgowość, czy zespół handlowy korzysta z innego oprogramowania niż np. dział obsługi klienta lub magazyn. Skutkiem tego jest gromadzenie się danych w różnych bazach i nieefektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Do najczęstszych problemów, z którymi zmagają się firmy niekorzystające z jednego oprogramowania, zaliczamy:

 • brak jednolitych danych w jednym systemie,

 • brak współpracy pomiędzy działami,

 • ciągłe wykonywanie powtarzalnych procesów,

 • nieregularna synchronizacja/aktualizacja danych pomiędzy systemami,

 • zaangażowanie wielu pracowników w proces przepływu informacji w sklepie internetowym. 


Główną rolą systemu ERP jest więc integracja – danych, procesów, rozwiązań. Zadania, które dotychczas wykonywali Twoi pracownicy, możesz zastąpić jednym systemem, dzięki czemu zyskasz cenny czas, który możesz przeznaczyć na inne obowiązki. System ERP jest kluczowym oprogramowaniem do płynnego zarządzania przedsiębiorstwem. Działa w oparciu o jedną, wspólną bazę danych, w której są gromadzone i przetwarzane informacje dotyczące różnych działów w firmie – np. obsługa klienta i sprzedaż, logistyka magazyny i produkcja, księgowość itd.


Jak wybrać system ERP dla swojego e-sklepu?


 

Dobór ERP zależy od skali i rozbudowania działalności e-sklepu. Dla mniejszych eCommerce’ów (realizujących do ok. 200 zamówień dziennie) wystarczą tak naprawdę podstawowe funkcje tj. obsługa księgowości i kasa fiskalna. Natomiast większe eCommerce’y powinny skorzystać już z rozbudowanych modułów, które są w stanie obliczyć rentowność, sprawdzić wartość magazynu, czy zapewnić łatwy przepływ danych pomiędzy innymi systemami.

System ERP to rozwiązanie, które ma wspierać Twoją sprzedaż i zwiększyć efektywność wysyłek, dlatego dobrze zastanów się nad jego wyborem. Obietnice, które składasz klientowi podczas realizacji zamówienia, musisz spełnić. Na przykład dostawa towaru z wysyłką tego samego dnia, wymaga o wiele więcej pracy logistycznej, niż wysyłka paczki w ciągu 48 godzin. Podobnie jest w przypadku zwrotów, które klient może składać w ciągu 30,  60, a nawet 90 dni. Oznacza to, że ok. 30% zamówionego towaru powróci do Ciebie z powrotem, a Ty musisz to sprawnie obsłużyć. Dlatego tak ważne jest, aby Twój system ERP był dynamiczny i niezawodny.


Wdrożenie systemu ERP - co zyskasz? • Zwiększysz efektywność produkcji i dystrybucji dzięki minimalizacji kosztów i wdrożeniu automatyzacji.

 • Ulepszysz zarządzanie finansami i unikniesz wykonywania powtarzalnych zadań.

 • Zoptymalizujesz proces dostaw oraz zmniejszysz koszty magazynowania towaru przy utrzymaniu dostępności produktu w e-sklepie.


 

System WMS - co to jest?


 

WMS to wielofunkcyjny system, którego celem jest m.in. zarządzanie położeniem towaru na magazynie oraz procesami magazynowymi. Oprogramowanie przede wszystkim monitoruje i rejestruje takie zdarzenia magazynowe jak: przyjęcie towaru, składowanie i kompletację produktów, weryfikację i wydanie towaru. A wszystko to - by zminimalizować czas oczekiwania klienta na zamówienie!

 

Rozwiązanie WMS może być również częścią systemu ERP, którego celem jest zarządzanie pracą i procesami całego e-sklepu. Zdarzają się jednak przypadki, że WMS jest osobnym systemem, ale w dalszym ciągu wspierającym system ERP, ponieważ kluczowa jest sprawna wymiana informacji, pomiędzy tymi dwoma oprogramowaniami. 

 

Dla kogo system WMS?


 

Jak można łatwo się domyślić - system WMS nie jest dla wszystkich, ponieważ nie każdy e-sklep go potrzebuje. Firmy, które nie posiadają dużego magazynu i mają ograniczony asortyment, poradzą sobie bez tego rozwiązania. 

 

Zdecyduj się na system WMS, jeśli prowadzisz eCommerce, który:

 • Posiada szeroki zakres asortymentu.

 • Obsługuje dziennie więcej niż ok. 200 transakcji.

 • Zatrudnia dużą liczbę pracowników.

 • Ma magazyn zajmujący znaczną powierzchnię terenu.


 

System OMS - co to jest?


 

System OMS ma na celu wsparcie pracy konsultantów w biurze obsługi e-sklepu. Odpowiada za kompleksowe zarządzanie całym procesem zakupowym od A-Z, czyli od koszyka, poprzez płatność i wysyłkę towaru. System OMS dzięki dostępnym integracjom z różnymi dostawcami płatności oraz z firmami zajmującymi się wysyłką, może w 100% zautomatyzować proces sprzedaży.

 

Systemy OMS są już częścią gotowych platform eCommerce np. Magento czy PrestaShop. 

 

System OMS - dla kogo?


 

W przypadku, gdy sklep internetowy rozwija swoją sprzedaż i obsługuje coraz więcej zamówień, warto zainwestować w system, który ułatwi bezproblemowy kontakt z klientem oraz zarządzanie zapasami magazynowymi.System OMS jest też dobry rozwiązaniem dla firm prowadzących sprzedaż w modelu omnichannel. Więcej na temat omnichannel pisaliśmy w artykule: Omnichannel w praktyce. Jak wdrożyć omnichannel w eCommerce. System obserwuje i zapisuje w jednym miejscu szczegóły zamówień pochodzących ze sklepu internetowego, sklepu stacjonarnego, przez telefon lub inne platformy sprzedażowe. Ujednolicenie procesu sprzedaży z wszystkich tych kanałów ma realny wpływ na wydajność i produktywność firmy.

 

System CRM - co to jest?


System CRM to narzędzie, które pomaga sklepom internetowym wdrożyć filozofię CRM. Jednym z jego głównych i podstawowych zadań jest uporządkowanie procesów sprzedażowych i marketingowych zachodzących w firmie. W zależności od systemu, który wybierzesz, sposób prezentowania informacji sprzedażowych jest inny. System CRM jest również potrzebny w koordynacji pracy - to dokładna baza wiedzy dla wszystkich Twoich pracowników.

Ważne!
System CRM jest częścią strategii. Wdrażając system, pamiętaj o tym, że nie jest to oprogramowanie, które samo zrealizuje nowe cele i założenia. W tym wypadku równie ważni są pracownicy, od których system jest w pewnym stopniu uzależniony.

System CRM - dla kogo?


 

Wdrożenie systemu CRM ma realny wpływ na działanie i prawidłowe funkcjonowanie sklepu internetowego:

 • Pracownicy - mogą efektywnie planować swoją pracę.

 • Managerowie oraz kadra kierownicza - mają dostęp do raportów, dzięki czemu dokładnie monitorują wykonaną pracę i wyniki całego zespołu.  

 • Klienci - odczują poprawę jakości obsługi klienta. 


 

Podsumowanie


 

Szybkość procesu sprzedaży i dostawy zamówionego produktu ma duży wpływ na doświadczenia zakupowe Twojego klienta i jego zaufanie w stosunku do marki. Prawidłowa, dobrze przemyślana logistyka na pewno wpłynie pozytywnie na ocenę konsumentów.

Zarządzanie logistyką w dużym biznesie eCommerce nie jest jednak najłatwiejszym zadaniem. Jest to bardzo złożony obszar, który wymaga wielu integracji pomiędzy dostępnymi na rynku systemami informatycznymi.

Chcesz rozwinąć procesy logistyczne w swoim e-sklepie postawionym na platformie Magento? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji: info@fastwhitecat.com.

 

  Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes