Logistyka w eCommerce to nie tylko wybór firmy kurierskiej. W sklepie internetowym logistyka to procesy, które przygotowują produkt do szybkiej i bezproblemowej wysyłki. Każdy sklep, szczególnie teraz, gdy ponad 80% Polaków kupuje online (badanie „Polacy na e-zakupach 2021”), powinien podążać z duchem technologii i wdrożyć dostępne na rynku rozwiązania logistyczne, aby zwiększyć efektywność swojego biznesu. Nie każda jednak firma powinna rzucać się od razu na głęboką, logistyczną wodę. Kluczowy w tym przypadku jest wybór i dopasowanie odpowiedniego modelu do wielkości e-biznesu. Jakie należy więc wybrać rozwiązania IT, które usprawnią procesy w Twoim sklepie internetowym? Dlaczego warto wdrożyć systemy typu ERP, OMS, CRM i WMS?
Podstawowe rozwiązania IT do zarządzania logistyką w eCommerce
Głównym zadaniem systemów IT wykorzystywanych w logistyce eCommerce jest optymalizacja procesu sprzedaży i zarządzania produktami w e-sklepie. Dostępne na rynku rozwiązania uporządkują przepływ informacji pomiędzy magazynem, a sklepem internetowym oraz przyspieszą proces wysyłki zamówienia do klienta i kontakt z nim.
Jakie rozwiązania IT możesz wykorzystać do logistyki w eCommerce?
- ERP (z ang. Enterprise Resources Planning) to system, którego zadaniem jest kompleksowe zarządzanie firmą. Obejmuje m.in. kontrolę i zarządzanie dokumentami sprzedaży, magazynami oraz księgowością.
Przykłady systemów ERP: Optima, Enova365, Subiekt, Comarch. - WMS (z ang. Warehouse Management Software) to system zarządzający ruchem produktów w magazynie.
Przykłady systemów WMS: Anteeo, IBCS Poland, Teneum WMS, Qguar, Mantis.
- OMS (z ang. Order Management System) to system do zarządzania procesami zamówień oraz komunikacją z pozostałymi systemami oraz z klientem.
Przykłady systemów OMS: Baselinker, Linker Cloud. Systemy OMS są również częścią gotowych już platform eCommerce np. Magento.
- CRM (z ang. Customer Relationship Management) to system, który automatyzuje i wspiera obsługę klienta.
Przykłady: Salesforce, MS Dynamics 365.
Na rynku eCommerce pojawiają się również rozwiązania mieszane, łączące ze sobą kilka technologii:
- CRM + podstawowe funkcje ERP
- ERP + CRM
- ERP + WMS
System ERP – co to jest?
Niestety, w wielu jeszcze firmach praca poszczególnych działów opiera się na osobnych programach, które nie są ze sobą zintegrowane. Oznacza to, że księgowość, czy zespół handlowy korzysta z innego oprogramowania niż np. dział obsługi klienta lub magazyn. Skutkiem tego jest gromadzenie się danych w różnych bazach i nieefektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Do najczęstszych problemów, z którymi zmagają się firmy niekorzystające z jednego oprogramowania, zaliczamy:
- brak jednolitych danych w jednym systemie,
- brak współpracy pomiędzy działami,
- ciągłe wykonywanie powtarzalnych procesów,
- nieregularna synchronizacja/aktualizacja danych pomiędzy systemami,
- zaangażowanie wielu pracowników w proces przepływu informacji w sklepie internetowym.
Główną rolą systemu ERP jest więc integracja – danych, procesów, rozwiązań. Zadania, które dotychczas wykonywali Twoi pracownicy, możesz zastąpić jednym systemem, dzięki czemu zyskasz cenny czas, który możesz przeznaczyć na inne obowiązki. System ERP jest kluczowym oprogramowaniem do płynnego zarządzania przedsiębiorstwem. Działa w oparciu o jedną, wspólną bazę danych, w której są gromadzone i przetwarzane informacje dotyczące różnych działów w firmie – np. obsługa klienta i sprzedaż, logistyka magazyny i produkcja, księgowość itd.
Jak wybrać system ERP dla swojego e-sklepu?
Dobór ERP zależy od skali i rozbudowania działalności e-sklepu. Dla mniejszych eCommerce’ów (realizujących do ok. 200 zamówień dziennie) wystarczą tak naprawdę podstawowe funkcje tj. obsługa księgowości i kasa fiskalna. Natomiast większe eCommerce’y powinny skorzystać już z rozbudowanych modułów, które są w stanie obliczyć rentowność, sprawdzić wartość magazynu, czy zapewnić łatwy przepływ danych pomiędzy innymi systemami.
System ERP to rozwiązanie, które ma wspierać Twoją sprzedaż i zwiększyć efektywność wysyłek, dlatego dobrze zastanów się nad jego wyborem. Obietnice, które składasz klientowi podczas realizacji zamówienia, musisz spełnić. Na przykład dostawa towaru z wysyłką tego samego dnia, wymaga o wiele więcej pracy logistycznej, niż wysyłka paczki w ciągu 48 godzin. Podobnie jest w przypadku zwrotów, które klient może składać w ciągu 30, 60, a nawet 90 dni. Oznacza to, że ok. 30% zamówionego towaru powróci do Ciebie z powrotem, a Ty musisz to sprawnie obsłużyć. Dlatego tak ważne jest, aby Twój system ERP był dynamiczny i niezawodny.
Wdrożenie systemu ERP – co zyskasz?
- Zwiększysz efektywność produkcji i dystrybucji dzięki minimalizacji kosztów i wdrożeniu automatyzacji.
- Ulepszysz zarządzanie finansami i unikniesz wykonywania powtarzalnych zadań.
- Zoptymalizujesz proces dostaw oraz zmniejszysz koszty magazynowania towaru przy utrzymaniu dostępności produktu w e-sklepie.
System WMS – co to jest?
WMS to wielofunkcyjny system, którego celem jest m.in. zarządzanie położeniem towaru na magazynie oraz procesami magazynowymi. Oprogramowanie przede wszystkim monitoruje i rejestruje takie zdarzenia magazynowe jak: przyjęcie towaru, składowanie i kompletację produktów, weryfikację i wydanie towaru. A wszystko to – by zminimalizować czas oczekiwania klienta na zamówienie!
Rozwiązanie WMS może być również częścią systemu ERP, którego celem jest zarządzanie pracą i procesami całego e-sklepu. Zdarzają się jednak przypadki, że WMS jest osobnym systemem, ale w dalszym ciągu wspierającym system ERP, ponieważ kluczowa jest sprawna wymiana informacji, pomiędzy tymi dwoma oprogramowaniami.
Dla kogo system WMS?
Jak można łatwo się domyślić – system WMS nie jest dla wszystkich, ponieważ nie każdy e-sklep go potrzebuje. Firmy, które nie posiadają dużego magazynu i mają ograniczony asortyment, poradzą sobie bez tego rozwiązania.
Zdecyduj się na system WMS, jeśli prowadzisz eCommerce, który:
- Posiada szeroki zakres asortymentu.
- Obsługuje dziennie więcej niż ok. 200 transakcji.
- Zatrudnia dużą liczbę pracowników.
- Ma magazyn zajmujący znaczną powierzchnię terenu.
System OMS – co to jest?
System OMS ma na celu wsparcie pracy konsultantów w biurze obsługi e-sklepu. Odpowiada za kompleksowe zarządzanie całym procesem zakupowym od A-Z, czyli od koszyka, poprzez płatność i wysyłkę towaru. System OMS dzięki dostępnym integracjom z różnymi dostawcami płatności oraz z firmami zajmującymi się wysyłką, może w 100% zautomatyzować proces sprzedaży.
Systemy OMS są już częścią gotowych platform eCommerce np. Magento czy PrestaShop.
System OMS – dla kogo?
W przypadku, gdy sklep internetowy rozwija swoją sprzedaż i obsługuje coraz więcej zamówień, warto zainwestować w system, który ułatwi bezproblemowy kontakt z klientem oraz zarządzanie zapasami magazynowymi.
System OMS jest też dobry rozwiązaniem dla firm prowadzących sprzedaż w modelu omnichannel. Więcej na temat omnichannel pisaliśmy w artykule: Omnichannel w praktyce. Jak wdrożyć omnichannel w eCommerce. System obserwuje i zapisuje w jednym miejscu szczegóły zamówień pochodzących ze sklepu internetowego, sklepu stacjonarnego, przez telefon lub inne platformy sprzedażowe. Ujednolicenie procesu sprzedaży z wszystkich tych kanałów ma realny wpływ na wydajność i produktywność firmy.
System CRM – co to jest?
System CRM to narzędzie, które pomaga sklepom internetowym wdrożyć filozofię CRM. Jednym z jego głównych i podstawowych zadań jest uporządkowanie procesów sprzedażowych i marketingowych zachodzących w firmie. W zależności od systemu, który wybierzesz, sposób prezentowania informacji sprzedażowych jest inny. System CRM jest również potrzebny w koordynacji pracy – to dokładna baza wiedzy dla wszystkich Twoich pracowników.
Ważne!
System CRM jest częścią strategii. Wdrażając system, pamiętaj o tym, że nie jest to oprogramowanie, które samo zrealizuje nowe cele i założenia. W tym wypadku równie ważni są pracownicy, od których system jest w pewnym stopniu uzależniony.
System CRM – dla kogo?
Wdrożenie systemu CRM ma realny wpływ na działanie i prawidłowe funkcjonowanie sklepu internetowego:
- Pracownicy – mogą efektywnie planować swoją pracę.
- Managerowie oraz kadra kierownicza – mają dostęp do raportów, dzięki czemu dokładnie monitorują wykonaną pracę i wyniki całego zespołu.
- Klienci – odczują poprawę jakości obsługi klienta.
Podsumowanie
Szybkość procesu sprzedaży i dostawy zamówionego produktu ma duży wpływ na doświadczenia zakupowe Twojego klienta i jego zaufanie w stosunku do marki. Prawidłowa, dobrze przemyślana logistyka na pewno wpłynie pozytywnie na ocenę konsumentów.
Zarządzanie logistyką w dużym biznesie eCommerce nie jest jednak najłatwiejszym zadaniem. Jest to bardzo złożony obszar, który wymaga wielu integracji pomiędzy dostępnymi na rynku systemami informatycznymi.
Chcesz rozwinąć procesy logistyczne w swoim e-sklepie postawionym na platformie Magento? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji: info@fastwhitecat.com.