Pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania Google… Tak bliskie, a zarazem tak odległe. Każdy, kto posiada własny eCommerce chciałby się tam pojawić. Do tego jest jednak potrzebne prawidłowe pozycjonowanie sklepu! Jak pozycjonować sklep oparty na Magento 2? Przedstawiamy podstawowe zasady.
Pozycjonowanie sklepu internetowego – co to jest?
Pozycjonowanie sklepu, czyli SEO (ang. search engine optimization) to jeden z najważniejszych i w dodatku darmowych kanałów pozyskiwania nowych klientów dla każdego biznesu eCommerce. Dlaczego? Działania SEO są ściśle powiązane z obecnością Twojego sklepu w wyszukiwarce Google. To właśnie tam internauci kierują swoje pierwsze kroki, szukając rzeczy lub odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Statystycznie, pierwszy organiczny wynik wyszukiwania, który pojawia się w Google, posiada CTR (click-through rate) równy 28,5%. Druga pozycja zyskuje już tylko 15,7% ruchu na konkretną frazę, a trzecia – 11%. Dziesiąta pozycja na pierwszej stronie wyników Google jest wybierana przez jedynie 2,5% użytkowników.
Pozycjonowanie sklepu na Magento 2?
Pozycjonowanie sklepu internetowego opartego na Magneto 2 możesz wykonać samodzielnie. Panel administracyjny jest bowiem dostosowany do dobrych praktyk SEO. Jak? W systemie znajdują się niezbędne ustawienia, dzięki którym poprawisz pozycję swojego sklepu w wyszukiwarce Google. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy listę najważniejszych kroków, które wykonasz samodzielnie.
6 kroków do wypozycjonowania sklepu internetowego
-
Przyjazne adresy URL
Przyjaźń to podstawa, nie tylko w relacjach międzyludzkich, ale także w SEO. Przyjazne adresy URL to takie, które zawierają w sobie nazwy produktów lub kategorii, do których kierują. Za odpowiedni wygląd adresu URL jest odpowiedzialna zawartość znajdująca się w polu “klucz URL” w sekcji “SEO”.
Jak wygląda prawidłowy URL w sklepie internetowym Magento?
O tak: nazwasklepu.pl/nazwaproduktu lub nazwasklepu.pl/nazwakategorii
-
Dobrze dobrane nagłówki
Nagłówki, choć wydają się błahą sprawą, mają ogromny wpływ na wypozycjonowanie sklepu w wyszukiwarce. Jak więc odpowiednio dobrać nagłówek, aby wpłynął pozytywnie na SEO?
- Nagłówek H1 (tytułowy) należy wykorzystać w nazwach produktów i kategorii.
- Nagłówki od H2 do H6 (niższego rzędu) zastosuj do “wyróżnienia” ważnych elementów na danej stronie sklepu.
Wskazówka!
Każda podstrona powinna mieć tylko JEDEN nagłówek H1. Nadmierne stosowanie tego nagłówka wpłynie negatywnie na wyniki SEO.
-
Mapa strony
Nagłówki i przyjazne adresy URL, to nie wszystko… Google, aby wyświetlić Twój sklep w wynikach wyszukiwania, musi najpierw go odszukać. Ty zaś, możesz mu to ułatwić, tworząc mapę strony. Mapa strony to plik XML, który zawiera odnośniki do każdej podstrony w Twoim sklepie. Znajdują się tam m.in. Twoje produkty, kategorie, a nawet strony z wpisami, które udostępniasz na blogu. Dzięki temu Google szybko odnajdzie Twój sklep w sieci, aby móc go dobrze wypozycjonować – zgodnie ze stworzonym przez ciebie opisem.
-
Meta opis i meta tytuł
To kolejne elementy układanki SEO, które wpływają na widoczność sklepu w Google. Dlatego nigdy nie należy zostawiać pustego pola w miejscu wpisania meta opisu i meta tytułu.
Zarówno w tytule, jak i w meta opisie warto zawrzeć słowa kluczowe (frazy), na które chcesz się pozycjonować w wyszukiwarce. Nie może to być jednak przypadkowy zlepek słów. Całość musi być logiczna. Tym bardziej, że meta opis i meta tytuł odpowiadają za widok linku, który pojawia się w wyszukiwarce. Jeśli użytkownik zobaczy ciąg przypadkowych słów, raczej nie zaufa Twojej marce. Ten post jest sponsorowany przez naszych partnerów.
- W meta tytule warto zawrzeć nazwę produktu i nazwę sklepu.
- W meta opisie przedstaw, jak działa produkt, do którego kieruje link. Długość opisu nie powinna przekraczać 155 znaków.
-
Treści na blogu i wewnętrzne linkowanie
Bez dwóch zdań – content is king! Wartościowe treści są ogromnie ważne również w przypadku SEO. Tworząc interesujące wpisy blogowe, przyciągniesz do swojego sklepu coraz więcej potencjalnych klientów. A jeśli jesteśmy już przy blogu, to nie można zapomnieć o wewnętrznym linkowaniu. Odnośniki, które umieścisz w treści wpisu, szybko przeniosą potencjalnego klienta do sklepu internetowego, a Twoje szanse na konwersję znacznie wzrosną!
Ponadto, działanie to ma również wpływ na roboty Google, które o wiele lepiej zindeksują konkretne podstrony.
-
Przekierowanie 301
Co zrobić, jeśli usuniesz jeden z produktów z regularnej sprzedaży? Najlepiej ustawić przekierowanie 301 i skierować użytkownika do podobnego produktu lub do kategorii produktów podobnych. Od tego też zależy pozycja Twojego sklepu w wyszukiwarce. Jeśli na Twojej stronie pojawi się wiele błędów, np. popularny błąd 404 (strona nie istnieje), to automatycznie Twoja pozycja w Google spada. Najlepszym panaceum na tego typu błąd jest więc uruchomienie przekierowania 301 w panelu administracyjnym sklepu na karcie produktu.
SEO na Magento – jak to zrobić?
Powyżej opisane elementy to podstawy jeśli chodzi o pozycjonowanie sklepu na Magento 2. Tematyka SEO w eCommerce jest bardzo szeroka i obejmuje również aspekty techniczne. Dlatego, aby wypozcyjonowanie Twojego sklepu przebiegło bez żadnych niespodzianek, zachęcamy Cię do skorzystania z wiedzy naszych specjalistów, którzy pomogą Ci w kwestii SEO.
Ale pozycjonowanie sklepu to nie wszystko – pamiętaj także o odpowiednim supporcie swojej platfomy: Support sklepu internetowego na Magento 2 – dlaczego jest Ci potrzebny?
Jeśli chcesz zawalczyć o pierwsze pozycja w Google i przekonać się, jakie korzyści przyniesie pozycjonowanie sklepu na Magento 2, skontaktuj się z nami.