console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Rozbudowa sklepu internetowego – na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Karolina Obszyńska cze 09. 2021
Handel elektroniczny w dzisiejszych czasach rozwija się bardzo dynamicznie. Można powiedzieć, że dla wielu osób stał się dodatkowym, a nawet podstawowym źródłem dochodu. Ci, którzy prowadzą własny sklep internetowy, wiedzą, że rynek eCommerce wcale nie jest taki prosty. Stworzenie strony to dopiero początek. Równie ważny jest ciągły rozwój sklepu internetowego oraz pozyskanie nowych klientów. Jaką rolę w rozbudowie sklepu odgrywa infrastruktura i nowy ruch na stronie? Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm aspektom.

 Presta czy Magento – jaką infrastrukturę wybrać?

Każdy, kto chce prowadzić własny sklep internetowy, powinien na samym początku odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: na jakiej platformie zbuduję swój sklep online? Czy lepiej wybrać Magento, a może należy zacząć od platformy PrestaShop? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od swojego sklepu. Magento to droższe rozwiązanie, które jest skierowane do sklepów o średnim i dużym ruchu. Głównym atutem tego oprogramowania jest funkcja zarządzania nieograniczoną liczbą produktów oraz dopasowanie wyglądu strony do indywidualnego charakteru każdego sklepu. Natomiast Presta jest lepszą opcją dla tych firm, które chcą wystartować szybko, mają wielkie plany rozwojowe, jednak ruch w ich sklepie jest jeszcze dosyć mały.

Więcej na temat różnic pomiędzy Magento i PrestaShop znajdziesz w tym artykule: Najpopularniejsze platformy e-commerce – jaką platformę e-commerce wybrać?

Jak wyznaczyć sobie cele w rozwoju infrastruktury?

Rozwój sklepu internetowego zwykle wiąże się z rozbudową infrastruktury. Zatem główny cel jest ruchomy, zależny od liczby sprzedawanych produktów oraz od obsługiwanego ruchu na stronie. Warto więc już na samym początku prawidłowo dobrać infrastrukturę oraz poziom sprzętu, który będzie wykorzystywany do prowadzenia e-biznesu. Dzięki temu Twój sklep internetowy powinien działać stabilnie oraz będzie w stanie obsłużyć wszystkich użytkowników. W dodatku bez dużych nakładów i przestojów w działaniu.

- Podczas planowania rozbudowy sklepu internetowego należy wziąć pod uwagę sezonowość, czyli wzrost ruchu na stronie w konkretnym przedziale czasowym. Można się na to przygotować, konstruując całą infrastrukturę tak, aby strona sklepu dostosowywała się do liczby przewidywanych odwiedzin. – mówi Marcin Bukowski, Head of Development w Fast White Cat.

Dług technologiczny – jak go uniknąć?

Bardzo często właściciele sklepów internetowych nie zdają sobie sprawy, jak ważna jest rozbudowa infrastruktury oraz utrzymywanie najnowszych wersji platformy. – W Fast White Cat staramy się przekonać naszych Partnerów do tego, aby wersja oprogramowania, z której korzystają, była zawsze jak najnowsza. W ostatnim czasie zakończyło się oficjalne wsparcie Adobe dla Magento 1 dlatego teraz, aby zwiększyć bezpieczeństwo w sklepie, sugerujemy naszym Partnerom przejście na Magento 2. Zmiana starszej wersji na nowszą jest tańsza i zajmuje o wiele mniej czasu, niż zbudowanie kolejnego sklepu od podstaw. – dodaje Marcin Bukowski.

Naprawa błędów technologicznych lub rozbudowa infrastruktury wymaga dużej wiedzy programistycznej. Dlatego warto oddać swój sklep w ręce doświadczonego eCommerce house'u. Dzięki temu dowiesz się, które funkcjonalności pomogą rozwinąć Twój sklep, a które z dotychczasowych działań i planów są niepotrzebne i tylko naruszą Twój budżet.

Jak zwiększyć ruch w sklepie online?

Pandemia dużo zmieniła w zakresie tworzenia planów i strategii marketingowych. Wcześniej dobrą praktyką było rozpisywanie planów rocznych. Teraz trudno przewidzieć co będzie za 2 miesiące. Dlatego też najlepszym planem jest plan hybrydowy. Polega on na zaplanowaniu np. w grudniu strategii na przyszły rok i założeniu, jakie akcje i promocje ruszą w poszczególnych miesiącach. Warto też od razu zaplanować wykorzystanie konkretnych kanałów marketingowych w danym czasie.

5 sposobów na zwiększenie ruchu w sklepie internetowym:

  • E-mail marketing. Skontaktuj się e-mailowo z osobami, które zapisały się do Twojej bazy odbiorców. Informuj ich o nowych promocjach oraz przygotuj akcje lojalnościowe. Systematyczna komunikacja z czasem zaprocentuje. 

  • Marketpleace’y. Zaprezentuj swoją ofertę na najpopularniejszych Marketplece’ach w Polsce (Amazon, Allegro, Zalando). Marketpleace’y to platformy skupiające i oferujące produkty od wielu sprzedawców internetowych w jednym miejscu. Ich główną zaletą dla sprzedawcy jest natychmiastowy dostęp do bardzo dużej liczby klientów. 

  • Porównywarki cenowe. Dodaj produkty do porównywarki cenowej i wyświetl swój asortyment nowym klientom. Jak sama nazwa wskazuje – porównywarki cenowe służą użytkownikom do porównania ceny danego produktu w kilku sklepach. Sprzedawcy zaś mają możliwość pozyskania nowego ruchu na swojej stronie.

  • Retargeting. Skontaktuj się ponownie z użytkownikami, którzy byli już w Twoim sklepie, lecz nic nie kupili. Wyświetl im np. w wiadomości e-mail dokładnie te produkty, które zostawili w swoim koszyku lub te, które przeglądali na stronie. To zachęci ich do powrotu i do dokończenia zakupów.

  • Audience Mailing. Wykorzystaj narzędzie Revhunter i zdobądź zupełnie nowych klientów. Za pomocą personalizowanego mailingu skierowanego na bazy zewnętrzne Partnerów Revhuntera, możesz skontaktować się dokładnie z tymi osobami, które mają podobne preferencje zakupowe do Twoich obecnych klientów.


Analityka sklepu internetowego to podstawa!

Kluczem do sukcesu w eCommerce jest zrozumienie własnego biznesu, a w tym pomaga dobra analityka. Bez poprawnie skonfigurowanego Google Analytics właściciel sklepu internetowego jest jak dziecko we mgle, które nigdy nie dowie się, jak zwiększyć ruch w sklepie online. Nie wie, z jakiego kanału przychodzą użytkownicy, którzy konwertują i ci, którzy nie robią żadnych zakupów. Innymi słowy, brak analityki generuje niepotrzebne wydatki.

Różnice w pozyskiwaniu ruchu w sklepie dla klientów B2B i dla B2C

Sklepy typu B2C nastawione są na duży ruch, a tym samym na obsługę dużej liczby klientów. Użytkownicy trafiają do sklepu i w pierwszych kilku sekundach decydują się czy zostają na stronie, czy nie. Dlatego strona musi ładować się szybko, bez żadnych problemów. Oznacza to, że w sklepach skierowanych do klientów B2C najważniejsza jest wydajność i funkcjonalność.

W przypadku sklepów B2B pula klientów jest dużo mniejsza, a w większości zależna od liczby kontrahentów. Głównym więc celem platformy B2B jest sprawna obsługa bardzo dużej ilości danych, ponieważ katalog produktów w biznesach B2B jest ogromny.Kiedy zacząć skalować ruch w sklepie internetowym?

Jeśli w sklepie pojawia się 5 - 10 zamówień dziennie, często jego właściciel chce przyspieszyć rozwój swojego sklepu. Wszystko jednak zależy od budżetu, który może przeznaczyć na działania reklamowe. Jak wspomnieliśmy na początku, warto w planowaniu strategii wziąć pod uwagę sezonowość, czyli popularność danego produktu w konkretnym czasie. Jak to sprawdzić? Za pomocą darmowego narzędzia Google Trends. Możesz w nim zbadać, jak często użytkownicy wpisywali konkretną frazę w wyszukiwarce w określonym terminie. Ponadto, należy również brać pod uwagę możliwości różnych kanałów komunikacji. Reklamę Google Ads, czy Facebook Ads jesteś w stanie uruchomić w jeden dzień, a nawet w kilka godzin. Natomiast jeśli chcesz, aby Twój sklep dobrze pozycjonował się w wyszukiwarce, musisz poświęcić temu więcej czasu.

Testuj więc różne możliwości i wyciągaj z nich wnioski!

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak zwiększyć ruch w sklepie online i jaki wpływ ma dobra infrastruktura na jego działanie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub zastanawiasz się nad wprowadzeniem opisanych wyżej rozwiązań, skontaktuj się z nami!

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes