console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Trendy w E-commerce i sprzedaży internetowej 2024

Agencja maj 14. 2024
W ekspansywnej erze technologii świat e-commerce nieustannie ewoluuje. W ciągu ostatnich kilku lat zmiany znacząco odmieniły krajobraz zakupów online. Jakie trendy e-commerce będziemy obserwować w nadchodzących miesiącach? W tym poradniku przyjrzymy się różnym zmianom, które warto wprowadzić w swojej działalności, żeby dostosować się do ewoluującego rynku.

Trendy e-commerce to rosnąca siła mobile


Użytkownicy mobilni od dawna są coraz istotniejsi dla wszystkich firm prowadzących swoją działalność online. Również prowadząc e-commerce, należy dostosować swoją działalność do preferencji użytkowników smartfonów.

Dostosowanie swojej działalności do potrzeb mobile jest tym ważniejsze, do im młodszej grupy docelowej kierujesz swoją ofertę. Jeśli Twoją grupą docelową jest Gen Z, to prawdopodobnie niemal wszystkie zakupy będą odbywać się za pośrednictwem smartfona. W przypadku pokolenia X lub BB (Baby Boomers) odsetek osób składających zamówienia poprzez komputery stacjonarne będzie znacznie większy. Jednak wciąż nie warto ignorować rosnącego znaczenia użytkowników mobilnych.

Trendy w sprzedaży internetowej – jak dostosować sklep do mobile?


Najprostszym sposobem jest oczywiście responsywna strona internetowa. To powinna być podstawa, którą w 2024 mają wdrożone roku wszystkie sklepy online. Natomiast jeśli chcesz iść o krok dalej, to postaw na rozwiązania typu Headless i PWA.

To alternatywa dla nowoczesnych aplikacji mobilnych, których rozwój jest czasochłonny i niezwykle kosztowny. Witryny sklepów rozwijane zgodnie z modelem Headless mogą wykorzystywać funkcjonalność progresywnych aplikacji internetowych, czyli w skrócie PWA (z ang. Progressive Web App). Całość efektywnie rozdziela backend od frontendu, co zwiększa wydajność witryny i ułatwia dostosowanie jej do potrzeb urządzeń mobilnych.

W Fast White Cat tworzymy tzw. Single Page Application (SPA). To strony, które nie przeładowują się w trakcie użytkowania, co zwiększa komfort użytkownika. Witryny te działają podobnie, jak natywne aplikacje mobilne. Co więcej, odpowiednio projektując taką platformę, można ją opublikować w formie aplikacji w Google Play oraz App Store.

Trendy e-commerce – marketing Omnichannel


W dzisiejszym świecie e-commerce marketing omnichannel stał się nie tylko trendem, ale także niezbędnym elementem strategii biznesowej. Klienci oczekują spójnego i spersonalizowanego doświadczenia zakupowego, niezależnie od tego, czy przeglądają produkty online, korzystają z aplikacji mobilnej czy odwiedzają sklep stacjonarny. Marketing Omnichannel to rozwiązanie, w którym przedsiębiorstwo zapewnia spójność pomiędzy wszystkimi kanałami sprzedaży.

Omnichannel w e-commerce to przede wszystkim ujednolicona komunikacja w różnych kanałach online (strona, blog, newsletter, social media) oraz w offilne, czyli w sklepach stacjonarnych. Tak zaprezentowana oferta jest spójna dla klientów, co zwiększa wiarygodność marki i wzbudza zaufanie.

Sklepy e-commerce chcące wykorzystać potencjał omnichannel powinny m.in. umożliwiać wgląd w dostępność produktów w punktach stacjonarnych, a także umożliwić klientom zwroty i odbiór w sklepach.

Istotne jest oczywiście zbieranie danych. Monitorowanie informacji o zakupach w sklepach stacjonarnych i łączenie transakcji z poszczególnymi klientami np. dzięki programom lojalnościowym umożliwia tworzenie bardziej dopasowanych rekomendacji zakupowych, co pozwala maksymalizować zyski i dostosować się do panujących trendów e-commerce.

Sztuczna inteligencja to przyszłość e-commerce


Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje świat, również e-commerce. Przedsiębiorstwa, które efektywnie wykorzystają AI, uzyskają przewagę nad konkurencją. Jak można ją wykorzystać? Poniżej kilka pomysłów:

  • Personalizacja doświadczeń klientów – algorytmy mogą analizować działania klientów i dopasowywać działania marketingowe do zachowań poszczególnych użytkowników.

  • Obsługa klientów – sztuczna inteligencja jest wykorzystywana np. w czatach obsługi klienta. Narzędzia AI analizują dane o ofercie i następnie mogą odpowiedzieć na pytania.

  • Automatyzacja procesów biznesowych – algorytmy mogą analizować szereg danych biznesowych dotyczących np. trendów zakupowych. To pozwala w zautomatyzowany sposób zarządzać zapasami, cenami, a także prognozować popyt. Dzięki temu przedsiębiorstwo może efektywniej zarządzać przedsiębiorstwem.


To oczywiście tylko przykłady. Jedno jest pewne – sztuczna inteligencja w sprzedaży będzie odgrywała coraz większą rolę, ponieważ pozwala zwiększyć sprzedaż i zyski sklepów.

Zmiany e-commerce – rosnąca rola personalizacji


Klienci oczekują dziś spersonalizowanych doświadczeń zakupowych, które są dopasowane do ich osobistych preferencji. Sklepy mogą analizować historie zakupowe oraz inne zachowania w witrynie. To pozwala dostarczać spersonalizowane rekomendacje produktowe, co zwiększa konwersję w e-sklepie.

Personalizacja powinna zachodzić na różnych płaszczyznach. Często wykorzystuje się ja w e-mail marketingu, poprzez umieszczanie w mailach tych produktów, które z największym prawdopodobieństwem zainteresują użytkowników. Jednocześnie personalizacja może odbywać się także na stronie sklepu – algorytmy wyszukiwarki w sklepie mogą wykorzystywać indywidualne preferencje użytkownika. Nowoczesne systemy mogą tworzyć także spersonalizowane promoje, które biorą pod uwagę aktywność użytkownika.

Bez względu, na to, które działania zdecydujesz się zaimplementować, jedno jest pewne – personalizacja to będzie jeden z istotnych trendów e-commerce w nadchodzącym roku.

Zmiany w e-commerce B2B i B2C to nie tylko odpowiedź na trendy


We Flat White Cat wdrażamy nowoczesne rozwiązania zarówno B2C eCommerce, jak i eCommerce B2B. Doskonale wiemy, że zmiany w 2024 roku będą spowodowane nie tylko trendami na rynku, ale także zmieniającym się środowiskiem prawnym.

Regulacje kładą coraz większy nacisk na prywatność użytkowników i bezpieczeństwo. Dotyczy to między innymi plików cookies. Zmiany te wpływają nie tylko na charakter działalności, ale przede wszystkim na skuteczność działań marketingowych. Należy dostosować analitykę do zmieniającego się prawa, a także przygotować lejek marketingowy, tak żeby przetwarzał wszystkie niezbędne zgody.

Największą sztuką jest przystosowanie sklepów do wszelkich zmian, tak żeby nie tylko funkcjonował legalnie, ale przede wszystkim pozostał sprawnym i skutecznym narzędziem marketingowym.

Trendy e-Commerce w 2024 – jak opracować strategię rozwoju?


Rozwijając biznes, warto wykorzystywać istniejące trendy. To pozwala zwiększyć sprzedaż, przy mniejszym nakładzie. Jednocześnie należy pamiętać, że wszelkie działania powinny wynikać z długoterminowych strategii. Skuteczny rozwój jest efektem przemyślanych planów, które uwzględniają nadchodzące trendy e-commerce.

Jeśli chcesz w swoim sklepie wdrożyć nowoczesne rozwiązania, to zapraszamy do kontaktu. Świadczymy Doradztwo eCommerce na najwyższym poziomie. Analizujemy istniejące rozwiązania, a także pomagamy wybrać technologie, które najlepiej zaspokoją Twoje potrzeby biznesowe. Świadczymy także kompleksowe Usługi eCommerce. Wdrażamy nowoczesne platformy szyte na miarę. Dlatego jeśli chcesz wdrożyć w swoim sklepie sztuczną inteligencję, dostosować platformę do użytkowników mobilnych, czy też zwiększyć stopień personalizacji, to zapraszamy do kontaktu.

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes