console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Bądź tam, gdzie są Twoi klienci. Dlaczego warto sprzedawać na Allegro?

Karolina Obszyńska kwi 28. 2021
Kiedy 22 lata temu, Holender Arjan Bakker w piwnicy hurtowni komputerowej w Poznaniu tworzył Allegro.pl, na pewno nie spodziewał się, że platforma ta będzie najpopularniejszym marketpleacem w Polsce. Na początku Allegro miało być tzw. internetowym pchlim targiem. Dziś natomiast jest jedną z nielicznych polskich marek, której nie wyparli międzynarodowi giganci.

Według danych podanych na konferencji przez prezesa Allegro Francoisa Nuyts w 2019 roku serwis ten odwiedza 17 mln użytkowników Internetu w Polsce i każdego dnia kupują aż 1,2 mln produktów. Czy wiesz, co te wyniki mogą oznaczać dla Twojego biznesu? Jest to ogromna szansa na sprzedaż, ponieważ jest tam większość Twoich potencjalnych klientów! Warto więc zastanowić się nad stworzeniem własnego konta sprzedawcy na Allegro.

Marketplace – co to jest?


Platforma marketplace w swoim działaniu przypomina olbrzymie internetowe centrum handlowe. W jednym miejscu gromadzi ogromną ilość produktów od różnych dostawców, dając klientom większy wybór asortymentu oraz możliwość porównania cen danego produktu w kilku sklepach. Warto też dodać, że marketplace działa bardzo prosto i intuicyjnie. Platforma wyświetla ofertę dokładnie tych produktów, które wyszukuje klient, a następnie przenosi go na stronę wybranego sprzedawcy. Mając zgromadzone swoje ulubione marki w jednym miejscu, zakupy przebiegają o wiele szybciej i sprawniej. 

Według firmy MarketpleceMe Marketplece’y to ponad 50% rynku eCommerce na całym świecie. Największą popularność osiągnęły w Europie Zachodniej, gdzie klienci dużo chętniej robią zakupy na marektplece’ach, a nie bezpośrednio przez stronę internetową konkretnego sklepu. W Polsce można powiedzieć, że ten model sprzedaży online dopiero się rozwija. Do najpopularniejszych marketplace’ów zaliczamy: Allegro, Amazon oraz Zalando.

Amazon, czy jest zagrożeniem dla Allegro?


W wejściu Amazona na Polski rynek eCommerce nie należy raczej na siłę upatrywać zagrożenia dla Allegro, a wręcz przeciwnie, można potraktować to jako szansę. Szansę na jeszcze większe zainteresowanie zakupami online, a co za tym idzie większą wartość rynku eCommerce. Allegro w ciągu 22 lat funkcjonowania zbudowało bardzo mocne i solidne podstawy biznesowe, dlatego na pewno w najbliższym czasie nie zagraża mu utrata pozycji lidera.

- Allegro jest pierwszym wyborem dla 80% internautów robiących zakupy w sieci. Warto wziąć pod uwagę te dane! Dla większości e-konsumentów w Polsce to nie Google jest pierwszą wyszukiwarką produktów, a Allegro. Jeśli klient nie znajdzie tam danej rzeczy, to prawdopodobnie nigdzie więcej nie będzie już tego szukał. - mówi Kacper Gruchot, E-commerce Leader, Fast White Cat.


Dlaczego warto sprzedawać na Allegro?  1. Zwiększasz rozpoznawalność swojej marki – Allegro można potraktować jako kolejne miejsce styku klienta z daną marką. Im więcej razy użytkownik Internetu natknie się w sieci na Twój sklep, tym bardziej go zapamięta.

  2. Sprzedajesz produkty i poszerzasz swoją wiedzę – Allegro jest świetnym miejsce w sieci zarówno do sprzedaży online, jak i do nauki marketingu. Dzięki darmowej Akademii Allegro możesz dowiedzieć się, jak skutecznie sprzedawać w internecie, w jaki sposób tworzyć tytuły aukcji lub jak się reklamować i pozycjonować.

  3. Skorzystaj z darmowej pomocy specjalistów – jeśli masz problem z wypuszczeniem kampanii reklamowej, pomogą Ci w tym specjaliści Allegro.

  4. Niskie koszty obsługi konta – płacisz tylko prowizję od 2% ceny do 12%.

  5. Poznajesz preferencje nowych klientów –  badaj i analizuj to, co kupują Twoi klienci. Umieszczaj na Allegro tylko te aukcje, którymi są faktycznie zainteresowani. Im więcej trafnych produktów zgodnych z preferencjami konsumentów tym większa szansa na wzrost sprzedaży.


Jak skutecznie sprzedawać na Allegro?


 Załóż swoje konto


Największą zaletą sprzedaży produktów na Allegro jest fakt, że otrzymujesz od razu gotowe i bardzo intuicyjne narzędzie do obsługi sklepu. Nie musisz się przejmować żadnymi formalnościami. To Allegro ma obowiązek udostępnić Ci odpowiedni system płatności oraz dostaw.

Samo założenie konta na platformie jest bardzo łatwe i zajmuje maksymalnie 30 minut! A sprzedaż możesz uruchomić natychmiast po stworzeniu swojego profilu. To bardzo korzystna oferta szczególnie dla małych biznesów, które nie posiadają dużego budżetu na start.


Przygotuj dobre opisy produktów oraz zdjęcia


 

Posiadanie gotowego produktu nie wystarczy, żeby go sprzedać. Musisz zadbać również o jego wizualną stronę. To, jak produkt wygląda na zdjęciach, wpływa na decyzję zakupową klienta. Jeśli Allegro wyświetli użytkownikowi 4 takie same produkty w tej samej cenie, to jak myślisz, który wybierze klient? Oczywiście, że ten, który ma najlepsze zdjęcia… Bardzo ważny jest również odpowiedni tytuł i szczegółowy opis każdego produktu. W tym przypadku nie warto pisać długich opowiadań. Wystarczy krótki, ale działający na wyobraźnię i potrzeby odbiorcy opis.

Załóżmy, że chcesz sprzedać na Allegro IPhone’a. W pierwszej kolejności należy tak sformułować opis i tytuł, aby Twoja oferta pojawiła się jak najwyżej w wyszukiwarce Allegro. Zacznij od dobrego nagłówka, np. iPhone 12 Pro Gold 128 GB. Na pewno taki tytuł jest skuteczniejszy niż „Nowy IPhone”. Dodatkowo już na samym wstępie informujemy klienta, co dokładnie mamy na sprzedaż. Opis natomiast powinien być uzupełnieniem tytułu oraz przedstawieniem najważniejszych korzyści tego modelu IPhone’a.

 

Promuj swoje oferty


 

Reklama jest dźwignią handlu. Stwierdzenie to również sprawdza się w przypadku reklam na Allegro. Sprzedawcy mają do dyspozycji różne narzędzia do promocji, które mogą pomóc w wyróżnieniu oferty na tle konkurencji. Tak naprawdę wystarczy tylko podesłać aukcję, którą chce się wypromować, a Allegro cały proces przeprowadza za Ciebie. Warto również dodać do swoich produktów badge (outlet). Ten mały niebieski lub czerwony prostokąt, umieszczony pod ceną, przyciąga od razu wzrok kupujących i zachęca do poznania bliżej oferty.

 

Aukcje na Allegro możemy również promować w Allegro Ads oraz na zewnątrz, np. w Google Shopping Ads. Jak to działa w praktyce? W zakładce zakupy Google pojawi się Twój link do danej aukcji Allegro oraz zdjęcie produktu. Dużym ułatwieniem jest to, że wszystkie działania promocyjne rozlicza się poprzez Allegro, czyli wszystkie wydatki reklamowe masz na jednej fakturze. Dla Ciebie oznacza to mniej formalności i większy porządek w papierach.

 

Sprzedaż na Allegro - dla kogo?


Biorąc pod uwagę łatwość obsługi i możliwość praktycznie natychmiastowego rozpoczęcia sprzedaży, można stwierdzić, że Allegro jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących sprzedawców. Jeśli jednak zależy Ci na stworzeniu własnej, silnej marki i pozyskaniu stałych klientów, to warto zastanowić się nad stworzeniem dodatkowo jeszcze własnego sklepu online. Jaka platforma będzie dla Ciebie odpowiednia? O tym pisaliśmy w naszym artykule Najpopularniejsze platformy e-commerce. Jaką platformę wybrać?

A co, jeśli prowadzisz już dobrze prosperujący sklep internetowy? Sprzedaż produktów na własnej stronie i na marketplece’ach wcale się nie wyklucza. Nawet powinno się ją łączyć! Coraz więcej znanych oraz dobrze prosperujących marek pod wpływem rosnącej popularności marketpleace’ów, podejmuje decyzję o rozpoczęciu sprzedaży np. na Allegro.

Zatem do dzieła! Łącz różne kanały sprzedaży, aby dotrzeć do jak największej grupy swoich potencjalnych klientów. A jeśli nie wiesz, jak pojawić się ze swoim sklepem na Allegro, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w tym!

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes