console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Black Friday w liczbach – zachowania i preferencje polskich konsumentów.

admin gru 10. 2019

Listopadowa gorączka zakupów – czarne wyprzedaże!


Ostatni tydzień listopada to okres, w którym bombardowani jesteśmy kuszącymi promocjami. „Czarne święto zakupowe” obchodzimy w Polsce od kilku lat. Zwyczaj ten przywędrował do nas zza Wielkiej Wody, czyli ze Stanów Zjednoczonych. Black Friday co prawda wypada w ostatni piątek listopada, ale szaleństwo wyprzedaży zaczyna się znacznie wcześniej,
a sklepy coraz częściej decydują się przedłużać promocje na cały weekend.

Z danych za 2018 rok, które przedstawia Picodi.com, wynika, że aż 86% respondentów zadeklarowało udział
w promocjach na Black Friday. Gdzie skorzystamy z promocji w tym czasie? Sklepy, zarówno te stacjonarne, jak i online, oferują klientom ogrom zniżek. Kto z nich korzysta? Kto kupuje częściej – kobiety, czy mężczyźni? Jakie produkty wybieramy? Poniżej przyglądamy się pozostałym wynikom badania, które odpowiedzą na powyższe pytania.

Sklepy stacjonarne vs. sklepy internetowe – gdzie robiliśmy zakupy w 2018 roku?


Ze wspomnianego raportu Picodi.com wynika, że prawie połowa użytkowników dokonała zakupów online, natomiast 9% stacjonarnie. Dlaczego? Powód jest jeden: boimy się długiego czasu oczekiwania w kolejkach. Interesujący jest również fakt, że 44% klientów dokonała zakupów zarówno w kanale offline i online. Aktywność zakupowa najczęściej rozpoczyna się od godziny 10.00 i trwa do 20.00, a 58% respondentów zadeklarowała, że dokonała zakupów w godzinach pracy.

 



 

Kim jest polski konsument, korzystający z promocji na Black Friday?
Czyli kobiety vs. mężczyźni.


Zaczynamy od kobiet, ponieważ aż 77% wzięło udział w zakupowych wyprzedażach. Kobiety średnio kupiły 3,9 artykułów, na które wydały łącznie 476 zł. Największą popularnością wśród nich cieszyły się kupony oraz kody rabatowe, na drugim miejscu znalazła się mniejsza zniżka na wszystko, a na końcu większa zniżka na ograniczony asortyment. A jakie produkty nabyła płeć piękna? Na podium znalazła się odzież, następnie buty, a na trzecim miejscu kosmetyki i perfumy.

Zakupy mężczyzn wyglądały zupełnie inaczej – po pierwsze aż 12 p.p. mniej wzięło udział w Black Friday, aczkolwiek byli oni skłonni wydać prawie dwa razy więcej na średnio 3,4 artykułów. Najatrakcyjniejszą formą promocji wśród mężczyzn cieszyła się większa zniżka na ograniczony asortyment, na drugim miejscu postawili na mniejszą zniżkę na wszystko, a na trzecim miejscu – całkiem odwrotnie do kobiet – mężczyźni  wybrali kupon lub kod rabatowy.

 



 

Podsumowanie


Nie da się zaprzeczyć, że Black Friday z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W listopadzie ubiegłego roku, oprócz Czarnego Piątku mogliśmy skorzystać z dwóch innych  okazji zakupowych  – Dnia Singla oraz Cyber Monday, jednak to Black Friday stał się bezkonkurencyjny i stale przybiera na sile, chociaż nie poznaliśmy jeszcze zakupowych statystyk z ubiegłego tygodnia. Czy już wkrótce będziemy świadkami narodzin nowej tradycji zakupowej w Polsce?



Rozważasz sprzedaż w kanale online? Pamiętaj, że Fast White Cat specjalizuje się w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu sklepów internetowych na najwyższym poziomie! Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami.
Źródło:

https://www.picodi.com/pl/inspiracje/black-friday

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes