Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Każdą zmianę należy przemyśleć dwa razy, zanim się ją wdroży, aby nie pogorszyła konwersji na sklepie. Rodzi to ile wątpliwości decyzyjnych. jedną z nich jest „co zrobić ze stroną produktową, gdy ten się wyprzeda?”
Nie ważne, czy na sklepie jest kilkadziesiąt czy kilkaset produktów. Wyprzedanie któregokolwiek z nich może rodzić wątpliwości, czy warto pozostawić stronę, która świeci informacją o braku na stanie, czy lepiej ją usunąć? Odpowiedź na te pytanie nie jest taka oczywista. Wszystko zależy od tego, czy m.in. dany produkt powróci na stan w przyszłości, lub czy generował ruch.
Co zrobić ze stroną, gdy produkt się sprzeda? Pozostaw ją!
Najlepszą praktyką jest pozostawienie strony produktowej z informacją, że dany produkt jest chwilowo niedostępny i zachęcenie do kupna czegoś podobnego.
Dlaczego tak warto robić? Odpowiedź jest banalnie prosta. Jeżeli usunie się daną podstronę produktową, to nawet jeżeli nie ma go już na stanie, może ona generować ruch.
Nawet, jeżeli nie wiemy jak sprawdzić, czy strona generuje odwiedziny, pozostawienie jej nie będzie miało negatywnego wpływu na SEO, w przeciwieństwie, gdybyśmy j usunęli bez odpowiedniego przygotowania.
Decydując się na pozostawienie strony z wyprzedanym produktem można ją usunąć z linkowania wewnętrznego (z dostępu z poziomu menu i listingu) pozostawiając ją w indeksie Google (pozostawiamy <index, follow>). jedyne co się zmienia to to, że użytkownik nie wejdzie na stronę produktową z poziomu sklepu, ale wejdzie z wyników wyszukiwania, skąd będzie mógł przejść dalej.
Zamiast usuwać produkt dodajmy możliwość pozostawienia emaila na wypadek, gdyby produkt ponownie się pojawił w ofercie.
Praktyka pozostawienia strony produktowej ma też jedną, ale olbrzymią zaletę. jeżeli produkt powróci, wystarczy z powrotem umieścić do niego link na sklepie. Nie trzeba będzie czekać na jej ponowne zaindeksowanie.
Jest to również wygodne w sytuacji, gdy na sklepie stan asortymentu zmienia się bardzo często.
Usunięcie podstrony z produktem. Co się z tym wiąże?
Decydując się na usunięcie strony produktowej nie można zrobić tego bez odpowiednich działań. Może się okazać, że do produktu prowadzą linki z innych stron. Usunięcie jej może spowodować spadek ruchu (oraz oczywiście pozbawienie się wartościowych linków).
Zanim strona zostanie usunięta, należy przeanalizować jej podlinkowanie, np. za pomocą Analizy seryjnej w Ahrefs.
Potem korzystając z Google Analytics warto sprawdzić jaki ruch generuje dany produkt.
Skorzystaj z raportu Pozyskiwanie -> Kampanie -> Bezpłatne słowa kluczowe
Zmień wymiar podstawowy na Strona wejścia. Nie zapomnij o zakresie dat. Warto ustawić na co najmniej miesiąc.
W polu wyszukiwania wpisz ostatni człon adresu. Dzięki temu zobaczysz, czy generuje on ruch.
Do strony prowadzą linki lub generuje ona ruch
Jeżeli strona generuje ruch lub prowadza do niej linki, należy zadbać o odpowiednie przekierowanie 301.
Przekierowanie 301 do podobnego produktu. Jeżeli jest to możliwe, przekieruj starą stronę do podobnego produktu (np. z iPhone X 64 GB na iPhone X 256 GB).
Przekierowanie 301 do kategorii. Przekieruj starą stroną do kategorii wyżej. Np. Z modelu laptopa do kategorii Laptopy. Mimo tego, że użytkownik nie trafi na stronę produktu, którego szuka, może zainteresuje go coś innego.
Przekierowanie 301 do strony głównej. Jest to pójście na łatwiznę i z punktu SEO niewskazane. Przekierowanie całego ruchu ze stron produktowych będzie miało gorszy rezultat, jeżeli przekierowanie zostanie ustawione na inny produkt lub zbliżoną kategorię.