Budowa i utrzymanie własnego biznesu eCommerce nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie teraz, gdy konkurencja w każdej branży jest bardzo duża. Pandemia, która stała się paliwem do rozwoju rynku eCommerce, błyskawicznie wpłynęła na przeniesienie się wielu sklepów stacjonarnych do sieci. Zatem nie tylko liczba klientów online wzrosła w ostatnim czasie, ale też liczba sklepów oferujących swoje produkty w Internecie. Dlatego tak ważne jest podjęcie dobrych i przede wszystkim przemyślanych decyzji – już na samym początku tworzenia sklepu internetowego. W Fast White Cat, staramy się wszystkim Partnerom pomóc i wskazać najlepsze dla nich rozwiązania. Na podstawie naszego doświadczenia, wiemy co sprawdzi się w eCommerce i obiecujemy dokładnie tyle, ile możemy zaoferować. Jak założyć sklep internetowy? Jakie są niezbędne kroki i rozwiązania?
WALCZ i się nie poddawaj!
To motto, choć bardzo wzniosłe, powinno towarzyszyć Ci od samego początku rozwijania swojego biznesu. Jest wiele problemów i błędów, które mogą pojawić się na Twojej drodze. Trudności z pozyskaniem nowych klientów, błędy na stronie sklepu — to sytuacje, które Cię nie ominą. Nie są to jednak powody, aby zrezygnować ze swojego pomysłu na e-biznes.
Co mogę sprzedawać online?
Chcesz założyć e-sklep, a nie wiesz, co możesz w nim sprzedawać? Zastanów się, co jest w Twojej działalności takiego, co możesz zaoferować klientom, co masz w magazynach, co ktoś może kupić. Zazwyczaj są to produkty fizyczne, jednak z dobrym pomysłem, możesz sprzedawać online również usługi, a nawet emocje!
Przykład.
Jeśli działasz w branży eventowej, poprowadź sprzedaż biletów już na przyszłe wydarzenia. Nie opieraj jej na zasadzie tu i teraz, czyli w tym wypadku na biletach tylko na najbliższe wydarzenia. Celuj od razu w przyszłość i właśnie na niej zarabiaj. Szukaj nieoczywistych miejsc i nieoczywistych rozwiązań, które możesz zaoferować klientowi.
Motywacja pracowników
Wizja to kolejny ważny element tworzenia sklepu internetowego. Od niej zależy cały plan rozwoju. Ponadto wizja jest bardzo mocno związana z tematem motywowania pracowników. Dlaczego? Wyobraź sobie taką sytuację… Szef przedstawia swój nowy pomysł zespołowi. Mówi jednak, że to, co uda się im się wykonać, będzie funkcjonować jedynie przez dwa tygodnie, a potem projekt nie będzie już kontynuowany. Po co więc robić coś, do czego nie jest się przekonanym? Takie podejście i rzucanie się od pomysłu do pomysłu może całkowicie zdemotywować pracowników i zmniejszyć Twoje szanse na powodzenie projektu. Budując sklep internetowy, należy więc mieć dokładnie określoną wizję i dążyć do jej spełnienia.
Zaufanie do Partnerów
Czas pandemii nauczył przedsiębiorców jednego — kryzys w firmie może pojawić się w każdym momencie, a straty mogą sięgać nawet miliona złotych. Każdy dzień jest w takiej sytuacji istotny. Zatem szybkość działania odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Jaki jest najlepszy sposób na przyspieszenie budowy sklepu internetowego? Współpraca z doświadczonym i zaufanym Partnerem — eCommerce housem. Najlepiej wybrać taką firmę, z którą się już współpracowało, która jest ekspertem w swoim fachu. Wtedy bez problemu możesz im zaufać i dać wolną rękę w temacie wprowadzanych wdrożeń.
Jak założyć sklep internetowy? Podejdź do tego rozsądnie!
Twój sukces zależy od tego, jak podejdziesz do budowy sklepu internetowego. Najlepiej wdrożyć podejście iteracyjne, elastyczne. Stopniowo, małymi krokami posuwaj się do przodu, budując silny i dobrze prosperujący eCommerce. Musisz jednak wiedzieć, że Twój sklep nie będzie od razu perfekcyjny. Nawet jeśli będzie miał małe błędy, to lepiej od razu zacząć sprzedawać i zarabiać, niż czekać aż wszystko będzie idealnie. Warto tutaj wspomnieć starą, dobrą zasadę Pareto, która jest znowu na czasie. Według niej 20% Twojej pracy odpowiada za 80% osiągniętych efektów. Należy mieć więc plan i cele, ale rozpisanie każdego elementu co do minuty nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie jesteś w stanie dokładnie wszystkiego przewidzieć. Lepiej działać i krok po kroku wykonywać skrupulatnie swoje zadania.
6 kroków do stworzenia sklepu online
Mając już odpowiednie podejście i dobry pomysł oraz wizję na biznes, musisz zacząć działać. Jakie kroki zbliżą Cię do osiągnięcia sukcesu w eCommerce? Jak założyć sklep internetowy?
Krok 1. Wybierz odpowiednią platformę.
Na podstawie raportu Builtwith najpopularniejszymi platformami w Polsce są m.in. PrestaShop, Shoper, WooCommerce, Shoplo oraz Magento.
Źródło: https://trends.builtwith.com/shop/country/Poland
Jaką zatem platformę eCommerce najlepiej wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest ściśle powiązana z potrzebami Twojego biznesu i jego wielkością. PrestaShop i WooCommerce są platformami Open Source opartymi na darmowej licencji, jednak wymagają większych prac programistycznych. Shoper, Shoplo to saasy, które jesteś w stanie obsłużyć samodzielnie, ale nie można ich za bardzo kastomizować pod swoje potrzeby. A Magento to najbardziej elastyczna platforma, która dopasowuje się do największych graczy eCommerce. Więcej na temat każdej z tych platform pisaliśmy w artykule: Najpopularniejsze platformy eCommerce. Jaką platformę e-commerce wybrać?
TIP: Gdy wybierzesz już odpowiednią platformę eCommerce, na której zbudujesz swój sklep internetowy, warto wybrać doświadczony Software House, który pomoże Ci w jej wdrożeniu.
Krok 2. Zadbaj o wygląd i dobry design sklepu.
To jak sklep będzie wyglądał, zależy od wyboru gotowego szablonu. Praktycznie każda z platform posiada wiele skórek, które możesz wykorzystać w projekcie swojego sklepu. Zdarza się, że szablony są już przygotowywane pod dane branże. Wybór odpowiedniej templatki, to najszybszy sposób na wystartowanie ze swoim sklepem. Od razu widzisz, jak będzie wyglądał i działał. Nie trzeba podejmować setek decyzji. Musisz wiedzieć, że sklep budowany samodzielnie od 0, gdzie każda makieta jest rysowana, to ponad 600 widoków! Pomyśl, ile decyzji trzeba podjąć i ile pracy włożyć, żeby dojść do momentu, gdy sklep osiągnie satysfakcjonujący dla Ciebie wygląd. Jeśli zależy Ci na szybkim założeniu e-biznesu, to nie ma na to czasu. Zajmuje to długie tygodnie, jeśli nie miesiące. Praca grafika przyda się w innym miejscu. W banerkach, newsletterach, tam, gdzie musisz ograć graficznie Twoją markę.
Krok 3. Dopilnuj procesów wewnętrznych.
Biuro obsługi klienta, odbieranie telefonów, odpowiedzi na maile, dostępność na czacie w social mediach — prowadząc sklep internetowy, to jest Twój obowiązek. Klienci będą dzwonić, będą zadawać pytania i informować o błędnych procesach w sklepie. Komunikacja z klientem to najlepszy sposób na zebranie feedbacku. Jest to niezbędne w prawidłowym wdrożeniu sklepu internetowego. Z naszych doświadczeń wynika, że około 75% pytań na infolinii, czy na mailach to pytania transakcyjne, czyli pytania czysto operacyjne, na które klienci potrzebują odpowiedzi i biuro obsługi klienta jest niezbędne.
Krok 4. Atrakcyjnie zaprezentuj swoje produkty.
Zaprezentuj swoje produkty tak, aby zachęciły użytkowników do zakupu. Krótki opis bez zdjęcia już nie wystarczy. Aktualnie w eCommerce bez zdjęć nie sprzedasz produktów. Można powiedzieć, że jest to niezbędne. Dlatego najpierw przygotuj atrakcyjne zdjęcia swoich produktów, a później opisy. Stworzenie treści wspomagającej SEO, zajmuje więcej czasu i można dokładać to sukcesywnie na stronę sklepu internetowego.
Krok 5. Zarządzaj wysyłkami i księgowością.
Prowadząc sklep internetowy, musisz księgować swoje sprzedaże. Należy mieć paragon lub fakturę. Powinieneś wiedzieć, w którym momencie pojawia się obowiązek podatkowy. Czy podczas kupna-sprzedaży, a może podczas wysyłki, czy odbioru towaru przez klienta? Księgowi lubią na ten temat dywagować, jednak najczęstszym modelem jest moment pakowania zamówienia i wysyłki. Nie warto pomijać tej kwestii, aby nie mieć później problemów. Również regulamin swojego sklepu skonsultuj z prawnikiem. Aktualnie RODO w eCommerce jest traktowane bardzo poważnie. Wszystkie zgody, które klienci składają, muszą być przechowywane z możliwością usunięcia. Są to obowiązkowe wymogi prawne, które gwarantują bezpieczeństwo klientom.
Krok 6. Nie daj zaskoczyć się wysyłce.
Wysyłka towaru, choć z pozoru to prosty i błahy temat, może zająć Ci wiele czasu. Już na samym początku warto zastanowić się, jak będziesz pakować swoje produkty. Wykorzystasz kartony, foliopaki? Potrzebujesz taśmy klejącej? Na początku, gdy masz kilka zamówień na jakiś czas, nie odczuwasz dużego problemu. Jednak w momencie, gdy liczba zamówień w sklepie wzrasta, zaczyna rosnąć też liczba zużytych produktów do pakowania. Musisz również mieć miejsce, aby gdzieś składować asortyment oraz paczki.
Jakiego dostawcę wybrać?
KURIERZY, POCZTA POLSKA, PACZKOMATY. To 3 najważniejsze opcje dostawy w Polsce. Nie musisz jednak z każdym z nich z osobna podpisywać umów. Możesz skorzystać z opcji integratorów kurierskich. W szczególności, jeśli zależy Ci na czasie i chcesz, jak najszybciej odpalić jak największą liczbę dostawców logistycznych. Ich dużym plusem jest również to, że nie wymagają w umowach określenia minimum logistycznego. Na początku tworzenia sklepu nie jesteś w stanie jeszcze dokładnie określić, jak wiele produktów będziesz wysyłał.
Krok 7. Wybierz płatności online
Możliwość zapłaty online to obowiązkowa opcja płatności w e-sklepie. Polacy preferują szybkie i bezpieczne rozwiązania. Takie marki jak: PayU, Przelewy24, tpay, Blue Media są już w świadomości odbiorców, konsumentów i rzeczywiście wzbudzają zaufanie. Płatności to ta część zakupów, gdzie wielu klientów opuszcza swój koszyk zakupowy, ponieważ obawia się, że coś może stać się z ich pieniędzmi. Znani operatorzy płatności dają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. Łączysz się wtedy również z wieloma bankami, dzięki czemu możesz mieć od razu podpięte karty kredytowe lub klient może skorzystać z płatności BLIK. Dajesz wtedy wybór swoim klientom! A to najważniejsze!
Na samym początku odradzamy Ci możliwość płatności za pobraniem. Opcja ta generuje dużo więcej zapytań operacyjnych oraz zwrotów towaru. Choć Polacy lubią ten sposób płatności, to dla Ciebie oznacza to dużo więcej pracy przy obsłudze klienta. Płatność za pobraniem lepiej dodać z czasem prosperowania sklepu, gdy większość procesów już się usystematyzuje.
Krok 8. Pozyskaj nowych klientów
Gdy masz już gotowy sklep internetowy, to najwyższy czas pozyskać do niego klientów. Jeśli nie miałeś wcześniej na swojej strony internetowej dużego ruchu i można powiedzieć, że zaczynasz kompletnie od 0, to te działania są kluczowe:
– SEM – Kampanie Google Ads
– PLA – Product Listing Ads
– Facebook Ads
– Afiliacja
– Porównywarki cenowe
– Mailingi
– Narzędzia odzyskiwania koszyków
Każdy z tych kanałów działa i sprawdzi się w eCommerce. Jednak najlepiej na samym początku przetestować wszystkie. Oczywiście – operując mniejszymi budżetami. Dzięki temu dowiedz się, gdzie są Twoi klienci i możesz skupić się głównie na tym kanale reklamowym w celu pozyskania nowych użytkowników.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, jak założyć sklep internetowy. Tych 8 podstawowych kroków zupełnie wystarczy, aby stworzyć eCommerce. Najlepszym tego przykładem jest nasze case study przeprowadzone z siecią salonów fryzjerskich Jean Louis David. 70 salonów i… wszystkie zamknięte w czasie pandemii. Co teraz? Nie ma przychodu. Oni WALCZĄ, chcą wejść w online i chcą to zrobić sensownie, ponieważ zależy im na zbudowaniu dodatkowej nogi biznesowej. Mają przygotowany plan i podążają dokładnie tymi krokami, o których wspomnieliśmy. Z offline do online udało się im przejść w zaledwie 5 dni. Mało tego miesiąc później ten sklep robi więcej obrotu niż najlepszy salon Jean Louis David. I to właśnie nazywa się dobry start!