Czy 10 lat temu kupilibyśmy buty przez Internet? Większość z nas na to pytanie odpowiedziałaby jasno i wyraźnie – nie. Czasy się jednak zmieniają, a rynek e-commerce rozwija w zadziwiającym tempie. Aktualnie jesteśmy w stanie kupić online praktycznie wszystko, rozpoczynając od butów, a kończąc na zakupach spożywczych. Wraz z rozwojem sprzedaży internetowej powstało wiele nowych narzędzi i platform, które pomagają zarówno większym, jak i mniejszym biznesom zaistnieć w świecie online. Zacznijmy jednak od podstaw w zakresie e-commerce i odpowiedzmy sobie na jedno z najczęściej wpisywanych haseł w Google przez właścicieli początkujących sklepów internetowych – platforma e-commerce co to jest?
Czym jest platforma e-commerce?
Platforma e-commerce to najprościej tłumacząc oprogramowanie Twojego sklepu internetowego. Nie jest to jednak zwykłe oprogramowanie, tylko genialne centrum dowodzenia sklepu. Dzięki platformie w panelu administratora jesteś w stanie zarządzać swoimi produktami, jak i całym procesem sprzedaży. Ponadto większość platform e-commerce zapewnia bezpieczne przechowywanie danych, ułatwia kontakt z klientami i oferuje integracje z innymi narzędziami online.
Rodzaje platform e-commerce
Na jakiej platformie założyć sklep internetowy? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Pomimo tego, że na rynku istnieje tylko kilka rodzajów oprogramowania, to nie każde z nich sprawdzi się w Twoim sklepie. Wybór odpowiedniej platformy e-commerce zależy przede wszystkim od wielkości sklepu, budżetu, który chcesz przeznaczyć na jego wdrożenie oraz od funkcjonalności, na których Ci zależy. Poniżej wskazujemy wady i zalety każdego z 4 modeli oprogramowania.
Platformy Open-Source
Platformy open-source, czyli, jak sama nazwa wskazuje, platformy oparte na darmowej licencji, otwierają przed właścicielem sklepu drzwi do Narni e-commerce. To oprogramowanie najlepiej sprawdzi się wśród średnich oraz małych, ale dynamicznie i szybko rozwijających się sklepów. Warto również zaznaczyć, że oferta platform open-source jest dosyć zróżnicowana. Na rynku mamy do wyboru platformy stosunkowo proste we wdrożeniu jak WooCommerce i trochę bardziej skomplikowane, ale przez to z bardziej rozbudowaną ofertą – Magento.
Zalety platformy open-source
- brak opłat za licencję,
- możliwość wprowadzenia indywidualnych modyfikacji w sklepie,
- duży wybór i dostępność integracji z narzędziami zewnętrznymi,
- łatwa możliwość eksportu i importu danych pomiędzy platformami,
- duża i chętna do pomocy społeczność, mająca wpływ na wprowadzanie usprawnień,
- dostosowanie do potrzeb SEO – ułatwia skuteczne działania w zakresie pozycjonowania sklepu,
- możliwość stworzenia nowoczesnej szaty graficznej.
Wady platformy open-source:
- wprowadzenie modyfikacji w kodzie wymaga podstawowych umiejętności programistycznych,
Przykład platformy open-source: Magento, WooCommerce, Prestashop
Platformy SaaS
Platformy e-commerce typu SaaS to najłatwiejsze i najszybsze rozwiązanie do stworzenia sklepu internetowego. To oprogramowanie skierowane jest głównie do małych i średnich firm, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w e-commerce. Wybierając platformę typu SaaS, otrzymasz prawie gotowy produkt. Wystarczy wybrać szablon sklepu, zdecydować się na dostępne na platformie integracje i właściwie możesz rozpocząć sprzedaż! Niestety, w tym przypadku większe modyfikacje w kodzie strony są ograniczone lub nawet niemożliwe.
Zalety platformy SaaS:
- stałe wsparcie techniczne,
- gotowe szablony sklepu,
- bardzo szybkie wdrożenie,
- bezpieczeństwo danych i aktualizacja platformy leży po stronie dostawcy,
- brak konieczności posiadania umiejętności programistycznych, bądź zatrudniania specjalistów IT.
Wady platformy SaaS:
- ograniczona liczba integracji z zewnętrznymi narzędziami,
- sklep jest postawiony na serwerze platformy, dlatego nie jesteśmy jego właścicielami,
- brak możliwości modyfikacji i wprowadzenia indywidualnych funkcjonalności,
- z perspektywy czasu wysoki koszt abonamentu,
- współdzielony hosting, który spowalnia obsługę dużego ruchu na stronie,
- utrudniony eksport sklepu na inną platformę,
- opłaty za wprowadzenie dodatkowych funkcjonalności oferowanych przez platformę.
Przykład platformy SaaS: IdoSell, Shoplo, Shopify
Platformy dedykowane
Platformy dedykowane są najlepszym rozwiązaniem dla sklepów internetowych, którym zależy na indywidulanych projektach. Można powiedzieć, że sklepy online oparte na tym oprogramowaniu są uszyte na miarę pod dany biznes. Jeśli wybieramy platformę dedykowaną, to nasza decyzja powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Wraz z jej podjęciem, decydujemy się na stałą współpracę z twórcami danej platformy. Przeniesienie stworzonego od zera sklepu z dedykowanymi funkcjami i rozwiązaniami będzie dużym wyzwaniem do przejęcia przez inną agencję.
Zalety platform dedykowanych:
- dopasowanie do potrzeb danego biznesu,
- wsparcie techniczne,
- możliwość rozszerzenia funkcjonalności sklepu,
- bardzo dobry hosting,
- duże bezpieczeństwo danych.
Wady platform dedykowanych:
- wysokie koszty i długi czas wdrożenia,
- możliwość obsługi tylko przez jedną firmę.
Przykład platformy dedykowanej: Ideo e-commerce, i-Systems
Platformy oparte na licencji
Ostatni typ platformy e-commerce na naszej liście to platforma oparta na licencji. Na pewno jest to rozwiązanie skierowane głównie do bardzo dużych firm, chcących zainwestować w sklep internetowy, który będzie im służył latami. Tego typu platformy sprzedażowe są w stanie poradzić sobie praktycznie z wszystkimi przeszkodami i problemami, które pojawią się na drodze e-commerce. Warto również podkreślić, że sklep oparty na licencji może obsłużyć w ciągu zaledwie 1 minuty nawet kilka tysięcy zamówień, a liczba wprowadzonych produktów na stronę jest nieograniczona.
Zalety platformy opartej na licencji:
- możliwość dodania nieograniczonej liczby produktów,
- wysoki poziom bezpieczeństwa danych,
- wprowadzenie oryginalnych i dopasowanych do specyfiki biznesu layoutów graficznych,
- funkcja segmentacji klientów,
- zaawansowane narzędzia analityczne i promocyjne,
- możliwość modyfikacji.
Wady platformy opartej na licencji:
- wysoki koszt wdrożenia i rocznej licencji,
- długi czas wdrożenia,
- posiadanie własnego zespołu lub agencji do obsługi i zarządzania sklepem.
Przykład platformy z płatną licencją: Magento
Jaką platformę e-commerce na sklep internetowy wybrać?
Jeżeli zakładasz nowy sklep internetowy, a Twój budżet nie jest zbyt wysoki, to najlepszym rozwiązaniem jest oprogramowanie saas (Shoplo) lub open-source (WooCommerce). Natomiast jeśli budżet nie stanowi problemu, a zależy Ci na niezawodnym sklepie, który obsłuży wiele sprzedaży i poradzi sobie z dużym ruchem na witrynie, to powinieneś zdecydować się na platformy dedykowane lub licencyjne (Magento).
Tworząc sklep internetowy, głównym celem jest coraz większa sprzedaż, nie możesz zatem przestać inwestować w jego rozwój. Nawet jeśli na początku nie potrzebujesz pomocy programistów czy softwear-house’u, to w pewnym momencie może okazać się to koniecznością. Co jeszcze pomoże w rozwoju? Sklep internetowy, na jakiej platformie będzie generował największe zyski? W podjęciu decyzji pomoże krótka analiza wybranych oprogramowań.
WooCommerce
WooCommerce jest skierowany dla firm, które posiadają już swoją stronę internetową. Jest jednak jedno „ale” – strona ta musi być założona na WordPressie. To połączenie jest dużym ułatwieniem, ponieważ pozwala zarządzać nam zarówno stroną, jak i sklepem z jednego panelu administracyjnego. WooCommerce nie jest jednak oddzielnym systemem, a jedynie wtyczką, przez co możliwości rozwoju biznesu online są bardziej ograniczone niż w przypadku sklepów korzystających z platformy Magento.
Tworząc sklep na WooCommerce, jesteśmy zdani sami na siebie. Bez podstawowej wiedzy programistycznej postawienie sklepu może nas przerosnąć, dlatego nawet na samym początku warto wesprzeć się doświadczeniem specjalistów IT lub agencji zewnętrznej.
Prestashop
Prestashop to dobry start dla początkujących i średniozaawansowanych sklepów. Sprawdzi się przy każdej liczbie produktów. Można powiedzieć, że jest to platforma idealna, ale tylko jeśli nie chcemy jej rozbudowywać. Przy dodaniu większej liczby modułów i modyfikacjach, wydajność strony mocno spada, a co za tym idzie sprzedaż w naszym sklepie też. W końcu, który klient ma czas i cierpliwość przeglądać produkty, które ładują się wieki. Jednak dla początkujących firm, które dopiero rozpoczynają i poznają możliwości sprzedaży online, jest to jedno z lepszych rozwiązań. Gotowe szablony, intuicyjny panel administracyjny, możliwość dodania dużej liczby produktów, niczego więcej na sam początek nam nie potrzeba!
Shoplo
Czy Shoplo jest łatwe w obsłudze? Mało powiedziane! Shoplo to idealna platforma dla osób bez jakiegokolwiek doświadczenia i wiedzy programistycznej. W cenie miesięcznego abonamentu oferuje nam intuicyjny kreator do stworzenia sklepu, hosting, domenę oraz wbudowane integracje płatności, czyli idealne i szybkie rozwiązanie, aby stworzyć sklep online. Główną wadą Shoplo i bardzo istotną jest to, że nie my jesteśmy właścicielami sklepu. Nasz sklep jest umieszczony w chmurze, której właścicielem jest Shoplo. Mówiąc inaczej, Shoplo tworzy sklep, który „wynajmuje” swoim klientom.
Magento
Magento to platforma przeznaczona do bardziej rozbudowanych sklepów online. Warto podkreślić, że w swojej podstawowej, darmowej wersji oferuje wiele funkcji, które na innych platformach są dodatkowo płatne. Dzięki swojej elastyczności Magento daje nieograniczone możliwości i funkcjonalności. Przede wszystkim pozwala na płynne zarządzanie dowolną liczbą produktów oraz dopasowuje wygląd sklepu do charakteru biznesu. „Nie ma rzeczy niemożliwych” to hasło idealnie pasuje do tej platformy. Sprawna obsługa sprzedaży, zarządzanie magazynem, księgowość, rozbudowane raporty i analityka oraz prowadzenie kilku sklepów z jednego panelu administracyjnego – to wszystko oferuje swoim klientom Magento.
Przeczytaj nasz artykuł Dlaczego warto wybrać Magento 2? Poznaj 5 zalet Magento i dowiedz się więcej na temat tej platformy e-commerce.
Jaka platforma na sklep internetowy będzie dla Ciebie najlepsza? Podjęcie dobrej decyzji nie jest łatwe, zwłaszcza gdy masz do wyboru tak wiele dobrze funkcjonujących rozwiązań. Na pewno w prawidłowym wyborze pomoże Ci analiza kluczowych zalet oraz wad opisanych wyżej platform e-commerce. Zastanów się zatem, który system do sprzedaży online najbardziej pasuje do Twojego biznesu i niech wygra najlepszy.