console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Rozbudowa filtrów i ich wpływ na użytkownika

admin wrz 07. 2018
sklep internetowy na magento
Każdy sklep internetowy powinien zapewniać klientowi łatwe i komfortowe wyszukiwanie i filtrowanie interesujących go produktów. Większość marek idzie za trendem posiadania rozbudowanych filtrów, ale czy sklepy weryfikują wprowadzone zmiany? Czy wygląd filtrów ma dla klienta aż takie znaczenie? Zagłębiliśmy się w tematykę filtrów na stronach internetowych oraz wykonaliśmy analizę, która miała na celu pokazanie efektów jakie przyniosła zmiana w wyglądzie filtrów.Filtry są niezwykle ważne, bez nich nasz użytkownik czuje się zagubiony, a co najgorsze nie jest w stanie odnaleźć interesujących go produktów, przez co szybko traci zainteresowanie i rezygnuje z dalszego przeglądania strony. Czy nam samym nie zdarzyło się zrezygnować z zakupów przez brak możliwości wyodrębnienia interesujących nas modeli?

 

Filtrowanie produktów na stronie, przed i po


Wzięliśmy pod lupę jeden ze sklepów internetowych, z branży fashion. We wrześniu 2017 zostały wprowadzone zmiany w wyglądzie filtrów. Poprzednie filtry były mniej atrakcyjne oraz mało intuicyjne. Poniżej prezentujemy wygląd filtrów przed zmianą:

 

Filtry SEO

 

[caption id="attachment_4224" align="alignright" width="173"]nowe filtry na stronie Wygląd nowych filtrów.[/caption]

 

 

 

 

Powyższe filtry były umieszczone w górnej części listingu, z analiz wynika, że ich klikalność była na bardzo niskim poziomie. Klienci albo ich nie zauważali, albo uważali za zbyt toprne i nieprzyjazne. Po głębszej analizie korzystania z filtrów zostały wdrożone nowe, które będą widoczne po lewej stronie strony. W szczególności został postawiony nacisk na przejrzystość oraz łatwą obsługę. Z boku przedstawiamy wygląd nowych filtrów.

 

 

 

 

 

Jaki efekt przyniosła zmiana wyglądów filtrów na stronie?


Po 3 miesiącach od wdrożenia nowych filtrów ponownie przeanalizowaliśmy ich wpływ na działania użytkowników. Okazało się, że filtry nie tylko wpłynęły pozytywnie na długość przeglądania strony, ale również na sprzedaż, i to w znacznym stopniu.

GA śr czas trwania sesji

 

GA przychody  Dość ciekawym zjawiskiem jest zwiększenie średniego czasu trwania sesji oraz zmniejszenie ilości przeglądanych stron. Możemy więc założyć, że po wdrożeniu nowych filtrów nasz klient szybciej znajduje to czego szuka i dłużej pozostaje na stronie, ponieważ nie odczuwa irytacji związanej ze zbyt długim wyszukiwaniem interesującego go modelu. Ilość przeglądanych stron zmniejszyła się o 14%, jednak średni czas trwania sesji zwiększył się o ponad 10%.

 

Na największą uwagę zasługuje zwiększenie sprzedaży. Trzy miesiące po wdrożeniu nowych filtrów przychody wzrosły o ponad 70%, a współczynnik konwersji prawie o 65%

 Zakładamy, że bardzo duży wpływ na te wartości miała zmiana filtrów, ponieważ była to jedyna większa zmiana w ciągu tych trzech miesięcy na sklepie. Już w pierwszym miesiącu po wdrożeniu filtrów zauważono wzrost przychodów o ponad 35% w porównaniu do miesiąca poprzedniego.

 

Jeśli w Twoim sklepie brakuje filtrów to najwyższy czas, aby to zmienić. Dla użytkownika komfort jest najważniejszy. Jeśli Twoja strona będzie skomplikowana, a wyszukiwanie interesujących produktów będzie się łączyło ze spędzeniem na stronie większej ilości czasu to prawdopodobieństwo utraty klienta jest bardzo wysokie. Osoba, która nie zna Twojej marki zrezygnuje z zakupów jeśli nie będzie potrafiła odnaleźć się na stronie. Na przedstawionych powyżej przykładach widać jak ogromny wpływ na użytkowników ma przejrzystość i łatwości w obsłudze.

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes