info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Opisy kategorii – dlaczego jest to takie ważne?

admin wrz 01. 2018
kontent na stronie
Treść jest jednym z najważniejszych czynników pozycjonujących na stronie. Bez niej osiągniecie wysokich pozycji na frazy jest niemożliwe. To na niej powinni skupić się właściciele stron internetowych, a swoje niepowodzenia w pozycjonowaniu powinni zacząć szukać od braku treści lub jej niskiej jakości.


Co daje treść na stronie?


Treść na stronie jest niezbędna, aby móc myśleć o osiągnięciu TOP10. To właśnie opisy zawierają frazy, które pozwalają na pozycjonowanie strony niewielkim nakładem pracy. Im dłuższy i bardzie wyczerpujący tekst na dany temat, tym większe szanse, na pojawienie się na zapytania „long-tail” oraz wzmocnienie fraz ogólnych.

Nie da się pozycjonować strony na wysokie pozycje bez odpowiedniej treści

 

Dlatego rozpoczynając kampanię SEO należy uwzględnić dodatkowy budżet na teksty. Opisy kategorii to przede wszystkim:

  • Wyświetlanie się na większą ilość fraz w wynikach,

  • Pojawianie się na zapytania Long-tail,

  • Przyśpieszenie indeksacji poprzez możliwość linkowania wewnętrznego,

  • Możliwość zachęcenie klienta do zakupu.


 

Dlaczego nie warto oszczędzać na niskiej jakości opisach?



Minęły już czasy, że wystarczyło napisać krótki tekst na stronę, z wielokrotnie powtarzaną frazą kluczową, by móc konkurować z najlepszymi. Obecnie stawia się na jakość treści. Ma być ona pisana pod użytkownika, nie pod SEO.  Musi być spójnie napisana, bez sztucznie wtrącanych fraz kluczowych, oraz wyczerpywać temat, aby zostać uznanym za wartym uwagi przez Google.

Jest to spowodowane algorytmem „Panda”, wydanym w 2011 roku, który spowodował, że strony z najlepsza jakością treści na stronie zostały „nagrodzone”, z kolei te, które posiadały tekst bardziej nastawione pod roboty wyszukiwarek spadły na dalekie strony wyników Google.

Przykładem, gdzie każdej treści na stronie poświęcono bardzo dużo uwagi jest Apple. Nie ma tam miejsca na błędy, a każdy tekst został napisany w taki sposób, że użytkownik nie może oderwać się od czytania.

Przygotowując opisy kategorii warto zlecić to copywriter’owi, który zna temat i przygotuje teksty odpowiedniej jakości.

 

Jak powinien wyglądać opis kategorii?


a. Długość tekstu:


Opis kategorii powinien mieć 1000-2000 zzs (oczywiście można dodać dłuży tekst, ale ta ilość jest wystarczająca dla opisów kategorii).

Czasami bardzo długi tekst zajmuje sporą cześć strony, dlatego można wtedy go rozbić na kilka elementów (na takie rozwiązanie zdecydowali się  w Pixersach https://pixers.pl/wszystkie-fototapety

Lub ukryć większą cześć treści za przyciskiem „czytaj więcej”, na wzór viadellespiga.pl

https://viadellaspiga.pl/akcesoria

czytaj wiecej js


b. Nagłówki


Istotne jest prawidłowe sformatowanie tekstu z nagłówkami.

Nagłówek <h1> powinien pojawić się na stronie tylko raz. Jeżeli na stronie go nie ma, można wdrożyć go do opisu kategorii. W tym przypadku powinien zostać nim objęty tytuł opisu, który powinien nazywać się jak nazwa kategorii.

Nagłówki <h2> są zalecane nie tylko po to, aby tekst był czytelniejszy, ale też wyróżnić całe zdania i pokazać wartość tekstu. Nagłówek <h2> może pojawiać się na stronie wielokrotnie i obejmuje drugą pod względem ważności frazę na stronie. Może on objąć tytuł opisu jak i akapity. Nie jest on niezbędny przy opisie, jeżeli znajduje się w  innych miejscach, ale warto wziąć pod uwagę jego potencjał.

Niżej w hierarchii znajdują się nagłówki <h3> i <h4>, które powinny być użyte zgodnie ze strukturą strony.

 

c. Linkowanie wewnętrzne


Tematykę linkowania wewnętrznego szerzej poruszyłem w artykule Linkowanie wewnętrzne – dlaczego warto je wdrożyć?

W opisach kategorii powinny znaleźć się odnośniki do innych podkategorii z anchorów, aby wzmocnić tym samym pozycję na dane frazy oraz ułatwić nawigacje czytelnikom.

 

 

d. Frazy kluczowe


Tekst nie wystarczy napisać i wstawić na stronę, aby strona zaczęła się pozycjonować. Powinien on zawierać odpowiednio dopasowane słowa kluczowe

Frazy kluczowe można podzielić na trzy rodzaje:

  1. Frazy brandowe, zawierające nazwę marki lub firmy.


Zapytaniami brandowymi są:

  • Napój Coca Cola

  • Fast White Cat

    [caption id="attachment_3565" align="alignright" width="300"]Opis na viadellespiga.pl Opis kategorii na viadellespiga.pl posiada nagłówek objęty h2, wyboldowane frazy kluczowe oraz linkowanie wewnętrzne z frazy long-tail.[/caption]

  •   Garmin


Zapytania na własny brand niemal zawsze pojawiają się na pierwszej pozycji.

 

  1. Ogólne słowa kluczowe, które składają się najczęściej z jednego, czasami z dwóch wyrazów. Są one trudniejsze do wypozycjonowania, a widoczność na nie gwarantuje ruchu.


Przykłady fraz ogólnych:

  • platformy

  • sklepy

  • Magento

  • Artykuły


 

3. Frazy long-tail (długi ogon). Są to sprecyzowane zapytania, np.

Im bardziej złożona jest fraza, tym jest mniejsza konkurencja. Frazy z długiego ogona zawierają 2 i więcej słów, często pojawiają się naturalnie w treści, nie wymagając większych nakładów pracy.  Z tego też powodu im dłuższy jest artykuł, tym na więcej fraz może pojawiać się w naturalnych wynikach wyszukiwania.

 

Zakładając, że tekst ma długość 1500-2000 zzs to optymalnie jest dodać do trzech fraz kluczowych.

Google doskonale radzi sobie z synonimami, nie ma więc potrzeby umieszczania w tekście sztucznych fraz „sukienki Wrocław”, ale „Sukienki we Wrocławiu”.

 

 

 

Jak dodać opis kategorii na Magento 1.x?


Dodanie opisu kategorii na Magento jest bardzo proste.

Po zalogowaniu się do panelu, trzeba udać się do opcji Katalog -> Zarządzania kategoriami

zarządzanie kategoriami w magento

 

Dalej wybrać kategorie i uzupełnić opis po prawej stronie.

 

opis kategorii magento

 

Korzystając z edytora mona formatować tekst, dodać linkowanie, nagłówki itd.

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes