Przenoszenie stacjonarnego biznesu do przestrzeni internetowej może wydawać się niewielkim przedsięwzięciem. Niezależnie od tego, czy posiadamy już sprzedaż stacjonarną i chcemy rozszerzyć ją o Internet, czy chcemy prowadzić wyłącznie sprzedaż on-line, konieczne jest odpowiednie przygotowanie projektu. Jak się za to zabrać?
Biznesplan sklepu internetowego to podstawa
Nawet, jeżeli prowadzisz już sprzedaż stacjonarną, a Twój biznes doskonale rokuje, przed rozpoczęciem sprzedaży internetowej musisz mieć dokładnie określone cele. Sprzedaż internetowa różni się od tej stacjonarnej. Specyfika Klienta, a także znacznie szerszy zasięg, wymagają znajomości nie tylko trendów, ale przede wszystkim kompatybilnych działań marketingowo-sprzedażowych. Dlatego ważne jest zbadanie rynku, poznanie konkurencji, określenie celów sprzedażowych i planu marketingowego. W swoich planach biznesowych nie zapomnij o uwzględnieniu odrębnego budżetu, przeznaczonego wyłącznie na działania w sieci.
Wybór dostawcy systemu CMS
Gdy wiesz już co chcesz osiągnąć, w jakim czasie ma to zostać zrealizowane oraz jaki możesz przeznaczyć budżet, możesz przejść do wyboru dostawcy systemu e-commerce. Rynek obfituje w platformy do sprzedaży online. Zanim zdecydujesz się na którąś z nich, musisz dokładnie znać swoje potrzeby i zestawić je z możliwościami oferowanych systemów.
Niewielkie sklepy internetowe mogą z powodzeniem korzystać z gotowych rozwiązań, modyfikowanych pod kątem wizualnym i w niektórych aspektach także technicznym. Przy dużych sklepach warto rozważyć zbudowanie dedykowanej platformy e-commerce, choć niekoniecznie szytej na miarę w 100%.
Sklep oparty na platformie MAGENTO – czy naprawdę warto?
Choć konkurencja wśród dostawców platform e-commerce jest wysoka, to statystyki wynikające z corocznych badań rynku e-commerce pokazują, na których platformach warto skupić swoją uwagę.
Niewątpliwie, jedną z najbardziej popularnych jest MAGENTO. Sklep oparty na platformie MAGENTO może mieć zarówno małą i średnią ilość asortyme
ntu, jak też bardzo rozbudowaną. W MAGENTO Twoje możliwości będą niemal nieograniczone. Możesz zarówno prowadzić sprzedaż drop-shipping, jak też zarządzać stanem własnego magazynu. Twoje produkty mogą mieć wiele złożonych atrybutów, a obsługa samego systemu zarządzania zawartością jest relatywnie łatwa, jeśli wcześniej Ty i Twój zespół przejdziecie odpowiednie przeszkolenie.
Koszt zbudowania sklepu internetowego na bazie MAGENTO
Koszty zbudowania sklepu internetowego w oparciu o platformę MAGENTO mogą się od siebie różnić naprawdę znacząco. Wszystko dlatego, że MAGENTO jest platformą wymagającą wiedzy programistycznej i technicznej. Jej moduły, choć w dużej mierze dostępne są w wersjach bezpłatnych, wymagają odpowiedniej konfiguracji. Jednak, jeśli od początku postawisz na profesjonalną konfigurację sklepu w oparciu o MAGENTO możesz mieć pewność, że inwestycja zwróci się szybciej, niż później.
Wszystko dzięki wyjątkowo dopracowanym elementom, umożliwiającym niemal pełną automatyzację obsługi sprzedaży. To niezwykle ważne, aby w ramach jednej platformy możliwa była sprawna obsługa sprzedaży, wysyłki, zarzadzanie magazynem, księgowość i komunikacja z klientem, a także analityka i raportowanie.
Co poza platformą?
Jednak sama platforma e-commerce to nie wszystko. Zbudowanie sklepu internetowego jest początkiem i podstawą dalszych działań. Aby Twoja sprzedaż internetowa miała szansę powodzenia, musisz odpowiednio opracować swoją strategię marketingową. Grupa odbiorców, a także konkurencja na rynku e-commerce są niezwykle wysokie. Doświadczony specjalista będzie jednak w stanie dokładnie zbadać rynek pod kątem sprzedawanych przez Ciebie produktów lub usług, oszacować koszty kampanii marketingowych, dobrać kanały dotarcia, a także ułożyć taką strategię SEO, by Twój sklep był widoczny w wynikach wyszukiwania.
Projekt budowy sklepu internetowego nie jest więc projektem jednorazowym i krótkoterminowym. Z całą pewnością warto jednak pochylić się nad nim, ponieważ sprzedaż w Internecie zdobywa swoich zwolenników z każdym rokiem.