Strona 404 jest miejscem, w które trafia użytkownik po przejściu na błędny adres url, który nie znajduje się w naszej domenie.
Jest to odpowiedz serwera na żądanie użytkownika odnoszące się do nieistniejących na serwerze zasobów – nie należy go mylić z błędem serwera.
Odpowiedz serwera 404 informuje roboty Google, że zażądany zasób nie istnieje i nie należy takiej strony indeksować.
Skąd się biorą błędy 404 – najczęstsze przyczyny:
- Błędnie wpisany adres URL (np. literówki),
- Zmiana adresu strony lub usunięcie danej podstrony,
- Atak hakerski.
Samo pojawianie się stron zwracających błąd 404 nie jest czynnikiem przekładającym się na ocenę i pozycje serwisu internetowego w google. Ich obecność nie stanowi czynnika rankującego, jednak duża ich ilość przekłada się na odczucia użytkownika i konwersję.
Przyjazna strona błędu 404
Prawidłowa strona błędu 404 powinna zostać skonfigurowana w taki sposób, aby nie zniechęcić użytkownika i nie spowodować, że pospiesznie opuści on nasz serwis.
Dobrą praktyką jest umieszczenie na stronię błędu 404 nawigacji tożsamej z resztą witryny jak i zastosowanie zbliżonego wyglądu do reszty podstron w serwisie. Można również umieścić sekcję prowadzącą do kluczowych podstron serwisu:
Tak przygotowana, niestandardowa strona błędu 404 zwiększy szanse, że użytkownik zostanie na naszej stronie i będzie kontynuował zakupy.
Jak szybko znaleźć strony z błędem 404?
W wyłapywaniu adresów zwracających błąd 404 pomocne jest narzędzie Google Search Console, sekcja: indeksowanie, błędy indeksowania:
Sekcja ta zawiera listę adresów url zwracających błąd 404 oraz datę wykrycia błędu, wykorzystując GSC można również w wygodny sposób namierzyć lokalizację błędnego linka. W sytuacji dużego przyrostu adresów zwracających 404 otrzymamy również komunikat o zaistnieniu takiego faktu:
404 not found, jak naprawić?
Pierwszym krokiem powinna być analiza przyczyn istnienia adresu zwracającego błąd 404.
Wzrost ilości zaindeksowanych podstron, zwracających komunikat o błędzie, pojawia się często w sklepach internetowych, w chwili zmiany asortymentu.
Jeśli nie posiadamy tożsamej strony, można taką 404-kę zignorować, lub przekierować (301) na stronę kategorii, do której dany produkt był przypisany.
Jeśli z jakiś przyczyn nastąpiła zmiana adresu danej podstrony, należy pamiętać o wykonaniu przekierowania 301 ze starego adresu na nowy. Jest to o tyle istotne, że często zdarza się, że użytkownik zapisuje w przeglądarce adres danego produktu, kiedy ulegnie on zmianie, użytkownik taki, trafiłby na stronę błędu z przekonaniem, że interesujący go produkt już nie jest dostępny. Jednocześnie, nie ustawiając przekierowania 301 możemy utracić „moc” danej podstrony (jeśli prowadziły na nią zewnętrzne odnośniki).