Title i description to dwie podstawowe informacje o stronie internetowej, które wyświetlają się w wyszukiwarkach. Wbrew pozorów, wiele sklepów nie przykłada do nich większej uwagi, swój kształt przekazując domyślnym ustawieniom sklepu. Dlaczego title i description są takie ważne i co zrobić, aby wyglądały lepiej?
Czym są meta tagi title i description?
Meta tag <title>
Meta informacja title posiada największy wpływ na pozycje serwisu w naturalnych wynikach wyszukiwania, z oczywistego powodu – najbardziej przykuwa uwagę po wyświetleniu.
Każda podstrona w serwisie powinna posiadać unikalny tytuł w meta tagu <title>. Jego duplikacja powoduje osłabienie pozycji strony w naturalnych wynikach wyszukiwania oraz generuje błędy w Google Search Console.
Treść tytułu nie powinna przekraczać 100 znaków. Widocznych w naturalnych wynikach wyszukiwania jest 65 – 70 znaków, dlatego zalecam tworzenie tytułu w tych granicach.
W przypadku meta tagu title istotna jest jego struktura. najważniejsza fraza powinna pojawić się na pierwszej pozycji. a następnie przechodzić przez podkategorie do kategorii głównej.
Taki schemat powinien być zastosowany dla kategorii i podstron produktowych:
$Produkt – $Podkategoria – $Kategoria – $Nazwa strony
Taki schemat można spotkać na stronie lego https://www.lego.com/pl-pl/themes/minifigures/characters/cowboy-costume-guy-3a7d012ef7c24c77af50bc60c6ac9819
Facet w kostiumie kowboja – LEGO® Minifigures – Postacie – LEGO.com PL
W przypadku strony głównej, nazwa sklepu może pojawić się na pierwszej pozycji, jednak te rozwiązanie możne być lepsze dla marek z ugruntowaną pozycją na rynku, która pozyskuje ruch głównie na frazy brandowe (np. Coca Cola). Dla zdecydowanej większości stron warto wstawić istotną frazę na pierwszej pozycji i nazwę sklepu na ostatniej np.
Moda dla kobiet | Sklep internetowy Quiosque.pl
Meta tag <description>
Description zaś jest tekstem, który wyświetla się pod meta tagiem <title>. Mimo, że nie jest on ważny z punktu SEO jak title, to może skutecznie zachęcić czytelnika do odwiedzenie strony jako, że zajmuje największe pole opisu w wynikach.
Długość opisu nie powinna przekraczać 150 znaków, ponieważ dłuży tekst zostanie ucięty (więcej się nie wyświetli w wynikach).
Używanie słów kluczowych w description powoduje ich wyróżnienie przez algorytm wyszukiwarki, co zdecydowanie poprawia widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania.
Opis strony internetowej <description> można budować indywidualnie dla każdej podstrony, ale można również skorzystać ze schematu dopasowanego do danego typu treści, co jest zalecane w przypadku sklepów internetowych, gdzie dostępnych jest bardzo dużo produktów.
Schemat description jest bardzo prosty i może mieć formę:
$nazwa produktu, $opis produktu/cecha, $description strony głównej
Oczywiście to tylko propozycja, ale pozwoli ona na zindywidualizowanie każdego opisu.
Błędy w Google Search Console
Każda duplikacja title i description generuje błędy w Google Search Console. Aby je poznać, trzeba zalogować się do narzędzia i przejść do:
Wygląd w wyszukiwarce -> Udoskonalenia HTML
Jeżeli wszystko jest na szaro, to nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak któryś z łączy jest aktywny, wystarczy w niego wejść by poznać wszystkie adresy, które mają nieprawidłowe title lub description, a następnie je poprawić.
Screaming Frog Seo Spider
Przydatnym narzędziem służącym do oceny title i description na stronie jest Screaming Frog SEO Spider, który w wersji darmowej pozwoli na ocenę 500 podstron serwisu. Większa ilość jest możliwa po zakupie wersji płatnej, ale można też skorzystać z darmowej alternatywy Xenu.
Po zakończeniu analizy strony, wystarczy skorzystać z zakładek Page Titles i Meta description, które zawierają opisy i tytuły wszystkich podstron wykrytych przez frogga.
Wszystkie dane można wyeksportować do pliku CSV i zaciągnąć do excela.
Meta tagi title i description powinny być jednym z pierwszych elementów, które należy skontrolować na stronie. Ich nieodpowiednia forma oraz błędy mogą pogorszyć pozycję strony w naturalnych wynikach wyszukiwania względem konkurencji. Niestety, tagi te często są bagatelizowane rzez właścicieli stron pomimo tego, że ich zmiana należy do jednych z najprostszych prac optymalizacyjnych SEO.