console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Title i description dla sklepu internetowego

admin sie 28. 2018
Title i description to dwie podstawowe informacje o stronie internetowej, które wyświetlają się w wyszukiwarkach. Wbrew pozorów, wiele sklepów nie przykłada do nich większej uwagi, swój kształt przekazując domyślnym ustawieniom sklepu. Dlaczego title i description są takie ważne i co zrobić, aby wyglądały lepiej?


Czym są meta tagi title i description?


Meta tag <title>Meta informacja title posiada największy wpływ na pozycje serwisu w naturalnych wynikach wyszukiwania, z oczywistego powodu – najbardziej przykuwa uwagę po wyświetleniu.

Każda podstrona w serwisie powinna posiadać unikalny tytuł w meta tagu <title>. Jego duplikacja powoduje osłabienie pozycji strony w naturalnych wynikach wyszukiwania oraz generuje błędy w Google Search Console.

Treść tytułu nie powinna przekraczać 100 znaków. Widocznych w naturalnych wynikach wyszukiwania jest 65 – 70 znaków, dlatego zalecam tworzenie tytułu w tych granicach.

W przypadku meta tagu title istotna jest jego struktura. najważniejsza fraza powinna pojawić się na pierwszej pozycji. a następnie przechodzić przez podkategorie do kategorii głównej.

Taki schemat powinien być zastosowany dla kategorii i podstron produktowych:

 

$Produkt - $Podkategoria - $Kategoria - $Nazwa strony


Taki schemat można spotkać na stronie lego https://www.lego.com/pl-pl/themes/minifigures/characters/cowboy-costume-guy-3a7d012ef7c24c77af50bc60c6ac9819

Facet w kostiumie kowboja - LEGO® Minifigures - Postacie - LEGO.com PL


 

W przypadku strony głównej, nazwa sklepu może pojawić się na pierwszej pozycji, jednak te rozwiązanie możne być lepsze dla marek z ugruntowaną pozycją na rynku, która pozyskuje ruch głównie na frazy brandowe (np. Coca Cola). Dla zdecydowanej większości stron warto wstawić istotną frazę na pierwszej pozycji i nazwę sklepu na ostatniej np.

https://quiosque.pl/

Moda dla kobiet | Sklep internetowy Quiosque.pl

Meta tag <description>


Description zaś jest tekstem, który wyświetla się pod meta tagiem <title>. Mimo, że nie jest on ważny z punktu SEO jak title, to może skutecznie zachęcić czytelnika do odwiedzenie strony jako, że zajmuje największe pole opisu w wynikach.

Długość opisu nie powinna przekraczać 150 znaków, ponieważ dłuży tekst zostanie ucięty (więcej się nie wyświetli w wynikach).

Używanie słów kluczowych w description powoduje ich wyróżnienie przez algorytm wyszukiwarki, co zdecydowanie poprawia widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

 

Opis strony internetowej <description> można budować indywidualnie dla każdej podstrony, ale można również skorzystać ze schematu dopasowanego do danego typu treści, co jest zalecane w przypadku sklepów internetowych, gdzie dostępnych jest bardzo dużo produktów.

Schemat description jest bardzo prosty i może mieć formę:

$nazwa produktu, $opis produktu/cecha, $description strony głównej


Oczywiście to tylko propozycja, ale pozwoli ona na zindywidualizowanie każdego opisu.

Błędy w Google Search Console


Każda duplikacja title i description generuje błędy w Google Search Console.  Aby je poznać, trzeba zalogować się do narzędzia i przejść do:

Wygląd w wyszukiwarce -> Udoskonalenia HTML

[caption id="attachment_3545" align="aligncenter" width="300"]Udoskonalenia html w Google Search Console Udoskonalenia HTML w Google Search Console[/caption]

Jeżeli wszystko jest na szaro, to nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak któryś z łączy jest aktywny, wystarczy w niego wejść by poznać wszystkie adresy, które mają nieprawidłowe title lub description, a następnie je poprawić.

Screaming Frog Seo Spider


Przydatnym narzędziem służącym do oceny title i description na stronie jest Screaming Frog SEO Spider, który w wersji darmowej pozwoli na ocenę 500 podstron serwisu. Większa ilość jest możliwa po zakupie wersji płatnej, ale można też skorzystać z darmowej alternatywy Xenu.

Po zakończeniu analizy strony, wystarczy skorzystać z zakładek Page Titles i Meta description, które zawierają opisy i tytuły wszystkich podstron wykrytych przez frogga.

Screaming Frog SEO Spider

Wszystkie dane można wyeksportować do pliku CSV i zaciągnąć do excela.

 

Meta tagi title i description powinny być jednym z pierwszych elementów, które należy skontrolować na stronie. Ich nieodpowiednia forma oraz błędy mogą pogorszyć pozycję strony w naturalnych wynikach wyszukiwania względem konkurencji. Niestety, tagi te często są bagatelizowane rzez właścicieli stron pomimo tego, że ich zmiana należy do jednych z najprostszych prac optymalizacyjnych SEO.

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes