console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Allegro Smart!- innowacja czy zagrożenie dla rynku e-commerce?

admin sie 31. 2018
allegro smart
27 sierpnia 2018 roku platforma sprzedażowa Allegro zaprezentowała nową usługę Allegro Smart!. Wykupując roczny abonament w promocyjnej cenie 49 zł, klienci będą mieli możliwość skorzystania nawet z 365 darmowych dostaw swoich zamówień. Dzięki temu, zakupy mają stać się jeszcze łatwiejsze i bardziej komfortowe. Czy rzeczywiście wprowadzona na polski rynek usługa zrewolucjonizuje branżę e-commerce w naszym kraju?Hasło promocyjne "365 darmowych przesyłek za jedyne 49 zł" brzmi obiecująco, jednak użytkownik, który chce skorzystać z udogodnień wprowadzonych przez Allegro, musi także pamiętać o ograniczeniach wynikających z regulaminu oferty i dokładnie przeanalizować sposób funkcjonowania programu.

 

Dostawy do punktów odbioru przesyłek


Pierwszym istotnym elementem usługi jest fakt, że nie obowiązuje ona doręczeń przesyłek przez kurierów.  Przesyłki będzie można odebrać w jednym z 15 tysięcy wyznaczonych punktów w całym kraju. Sieć obejmuje paczkomaty InPost,  kioski RUCH-u, stacje benzynowe Orlen, sklepy Żabka i Freshmarket, a także prywatne sklepiki, które przystąpiły do programu. Funkcjonalność nie sprosta zatem oczekiwaniom osób, którym zależy na komforcie i odbiorze zamawianej paczki bez wychodzenia z domu.

 

Ograniczony wybór sprzedawców i produktów


Przystąpienie do Allegro Smart! zapewnia darmowe dostawy tylko w określonych regulaminem przypadkach. Przede wszystkim liczba sprzedawców, którzy zaproponują bezpłatną przesyłkę, będzie ograniczona. W tym momencie programem jest objęta część stanowiąca ⅓ wszystkich aukcji. Po drugie, usługa narzuca minimalny wydatek związany z transakcją. Bezpłatna wysyłka będzie obejmować tylko jednorazowy zakup od jednego sprzedawcy produktów o wartości powyżej 40 zł.

[caption id="attachment_4206" align="aligncenter" width="625"]allegro smart Allegro Smart! to 365 przesyłek za jedyne 49 zł. Czy to zagrożenie dla rynku e-commerce?[/caption]

Stopniowy wzrost cen produktów


Wyróżnienie określonej grupy sprzedawców w ramach uczestnictwa w programie, znacząco wpłynie na ich pozycję wobec rywali. Zwiększy się ich przewaga konkurencyjna, co z pewnością będzie powodem stopniowego podnoszenia cen oferowanych produktów. Na wzrost cen towarów będą też miały wpływ warunki finansowe przyjęte przez sprzedających za udział w programie. Realnie na każdym zamówieniu powyżej 40 zł, handlowiec straci 10 zł. W sprzedawców uderzy także przyjęta w ramach usługi polityka bezpłatnych zwrotów, która na pewno podniesie liczbę zwracanych przez klientów zakupów.

 

Czy aby na pewno innowacja?


Bardzo podobne - do tego zaproponowanego przez Allegro - rozwiązanie funkcjonuje już na rynku światowym, stąd można przypuszczać, że twórcy Allegro Smart! zainspirowali się pomysłem amerykańskiej firmy Amazon. Usługa Amazon Prime zakłada bowiem plan subskrypcji (płatny co miesiąc lub z góry za cały rok), w ramach którego także zapewniana jest darmowa dostawa. Oferta firmy Amazon jest jednak zdecydowanie bardziej atrakcyjna ze względu na rozbudowaną strukturę oferowanych przywilejów. Oprócz darmowej dostawy oferują także dostęp do płatnych platform streamingowych i serwisów filmowych.

 

Usługa Allegro!Smart wprowadza elementy programu lojalnościowego czym przedstawiciele marki Allegro chcą zbliżyć do siebie klientów i stworzyć na swojej platformie swoistą strefę uprzywilejowaną. Biorąc pod uwagę jednak ograniczony zasięg objętych programem udogodnień i porównując ich korzyści z pierwowzorem w postaci Amazon Prime, trudno mówić o wprowadzeniu prawdziwej oferty premium. Nazwać ją można jedynie drobnym ukłonem w stronę wąskiej grupy klientów regularnie korzystających z platformy.

 

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes