console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Czym w praktyce jest omnichannel dla e-commerce?

admin lip 08. 2018

Termin omnichannel jest odmieniany w działach marketingu i sprzedaży przez wszystkie przypadki. W ciągu ostatnich dwóch lat strategia ta stała się jednym z najważniejszych punktów w strategii firm z branży e-commerce.


Co w praktyce oznacza wdrożenie strategii omnichannel? Czy strategia ta ma znaczenie tylko w przypadku pozyskiwania nowych klientów? Czy może być stosowana także w działaniach up-sellingowych?


 


Omnichannel w marketingu internetowym


Omnichannel w obszarze e-commerce oznacza zintegrowanie działań promocyjnych podejmowanych w różnych kanałach. W praktyce oznacza to prowadzenie spójnych działań zarówno w płatnych kampaniach reklamowych, e-mail marketingu, promocji w social media, komunikacji w aplikacjach mobilnych i innych narzędziach wykorzystywanych przez serwis e-commerce.


Ważne jest, żeby elementem omnichannel była również treść pokazywana klientom w serwisach internetowych oraz na blogach. Pomijanie tego kanału komunikacji z klientami jest jednym z najczęściej popełnianych błędów.


W prowadzonych działaniach niezwykle istotna jest personalizacja komunikatów marketingowych. Jest to doskonały sposób na maksymalizowanie konwersji. Dostarczanie klientom treści, której poszukują pozytywnie wpływa na wizerunek serwisu e-commerce, jako dostawcy wartościowych produktów lub rozwiązań.


 


Omnichannel w sprzedaży i obsłudze posprzedażowej


Omnichannel w obszarze sprzedaży to integracja narzędzi, za pośrednictwem których klienci mogą skorzystać z oferty oraz zostać obsłużonymi po dokonaniu zakupu. W tym przypadku również mamy do czynienia z komunikacją za pomocą:  • poczty e-mail

  • formularzy kontaktowych

  • aplikacji mobilnych

  • telefonu – rozmowa telefoniczna i wiadomości sms

  • mediów społecznościowych


Istotą skutecznego wdrożenia omnichannel jest zapewnienie klientowi pewności, że zostanie on obsłużony w identyczny sposób niezależnie od wybranego kanału komunikacji. Założeniem strategii jest stworzenie systemu wymiany informacji, dzięki któremu klienci nie będą zauważali różnic w poziomie usług świadczonych poszczególnymi kanałami.


 


Korzyści z wdrożenia strategii omnichannel


Jakie są korzyści z wdrożenia omnichannel w obszarach marketingowym i sprzedażowo- obsługowym? Czy warto podejmować działania integracyjne? Oczywiście, że tak, gdyż mogą one przynieść wymierne korzyści.


Z punktu widzenia marketingu zwiększeniu ulega skuteczność akcji promocyjnych. Spójny i jednocześnie oczekiwany przez klienta komunikat zwiększa jego skłonność zakupową. A to z kolei sprawia, że koszty realizacji planów pozyskiwania nowych klientów i zwiększania konwersji ulegają zmniejszeniu.


Z punktu widzenia sprzedaży zalety omnichannel również są oczywiste. Klienci doceniają firmy, z którymi mogą się skontaktować zarówno za pośrednictwem komunikatora w social media jak i na przykład tradycyjnym kanałem telefonicznym. Ich satysfakcja rośnie wtedy, gdy otrzymają spójny i pomocny komunikat zwrotny. Sprzyja to długoterminowym relacjom i zwiększaniu ilości i wartości transakcji, co w oczywisty sposób przekłada się na przychody. Szczególnie w długim okresie.


 


    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes