console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

System B2B – co powinien zawierać?

Karolina Obszyńska sty 26. 2021
Na przestrzeni ostatnich lat nawyki zakupowe klientów B2B bardzo się zmieniły. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez instytut Forrest Research, które wskazuje, że aż 93% klientów B2B woli zamawiać zakupy online niż bezpośrednio u handlowca. Dlaczego? Klienci B2B robią zakupy cyklicznie, a jakiekolwiek opóźnienia są dla nich dużym zagrożeniem. Możliwość złożenia zamówienia o każdej porze dnia i właściwie z każdego miejsca na świecie to dla nich zarówno dużo większa wygoda, jak i ochrona przed opóźnieniami. Choć wykonywanych transakcji w systemie B2B jest znacznie mniej niż w B2C, gdzie zakupów dokonują pojedynczy klienci, ich wartość jest dużo wyższa. Jak więc powinien wyglądać skuteczny system B2B, który obsłuży bez zakłóceń wszystkie zamówienia?

Czym jest system B2B?


Na samym początku warto zadać sobie pytanie, co to jest system B2B i dlaczego należy go wdrożyć? Dobre relacje handlowe pomiędzy współpracującymi firmami, kontrahentami i partnerami są bardzo ważnym elementem biznesowym. System B2B ułatwia budowanie takich relacji, ale przede wszystkim jest świetnym wsparciem dla przebiegu kluczowych procesów sprzedaży w firmie. Do jego głównych zadań należą m.in. przygotowywanie zamówień i ofert dla klientów oraz prace związane z całym procesem sprzedaży czy nawet działania marketingowe.


Jak wygląda system B2B?




Jedną z lepszych, dostępnych na polskim rynku platform do działań w segmencie B2B jest Magento. Magento bowiem to nie tylko platforma e-commerce do budowania sklepów, ale także solidny system B2B dostosowany do indywidualnych wymagań firmy. Umożliwia zarówno kompleksową obsługę zamówień wewnętrznych, jak i wpływa na wzrost sprzedaży w sektorze B2B. Ponadto Magento wyróżnia duża łatwość integracji z zewnętrznymi systemami magazynowymi, rozliczeniowymi i usługami dostawczymi, co gwarantuje sukces i bezproblemowy proces sprzedaży.

Więcej informacji na temat tej platformy i możliwości, jakie oferuje, znajdziesz w artykule: Dlaczego warto wybrać Magento? Poznaj 5 zalet Magento.

Jednak z czego składa się system B2B, który jest skuteczny i dostosowany do potrzeb klienta? Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych funkcji.

Zapytania o ofertę


W systemie business to business większość zamówień jest rozpatrywana indywidualnie. Platforma ma za zadanie maksymalnie przyspieszyć proces zakupowy i zminimalizować udział obsługi klienta oraz handlowców. Pomocna w tym przypadku jest możliwość złożenia zapytania ofertowego w miejscu koszyka. Klient może tam dokładnie opisać swoje wymagania oraz potrzeby. Dopiero wtedy wiadomość dociera do handlowców, którzy przygotowują dopasowaną do użytkownika ofertę. Droga zakupowa klienta jest w tym wypadku dłuższa niż w systemie B2C, w którym transakcje zwykle dokonują się automatycznie i bezpośrednio.

Wybierając Magento, możesz jednocześnie prowadzić sprzedaż B2B i B2C z poziomu jednej platformy. Dzięki możliwości personalizacji zalogowani klienci B2B zobaczą na Twojej stronie treści przeznaczone wyłącznie dla nich. Korzystanie z jednego panelu administracyjnego znacznie ułatwia zarządzanie sklepem internetowym oraz pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Proste rozliczanie faktur


Z dobrym systemem B2B nie stracisz wiele czasu na powtarzalne i mechaniczne rozliczanie oraz wystawianie faktur. Oprogramowanie do sprzedaży internetowej powinno ułatwić Ci to działanie i wesprzeć w pracach księgowych, oferując zautomatyzowaną funkcję fakturowania. Jak dokładnie to działa? System B2B szybko i bez problemu wymienia dane dotyczące zamówień i transakcji pomiędzy rożnymi systemami. Ponadto platforma powinna rozpoznawać, czy złożone zamówienie pochodzi od klienta indywidualnego, czy przedsiębiorstwa. Wtedy w zależności od typu transakcji dopasowuje odpowiedni podatek VAT. Warto również zwrócić uwagę, czy platforma ma możliwość automatycznego przesłania do odpowiedniego systemu kopii zapasowych poszczególnych dokumentów.

Bezproblemowa integracja


Dobry system B2B, który będzie przedstawiał aktualną ofertę sklepu i stany magazynowe, musi być zintegrowany z systemem sprzedażowym. Dzięki temu na platformie pojawią się bieżące informacje na temat produktów, ich ceny oraz faktury.

Możliwość zarządzania bazą klientów


W systemie B2B powinna również znaleźć się możliwość zarządzania bazą klientów. Dzięki temu wszystkie ich dane oraz informacje o transakcjach będą przechowywane w jednym systemie. Za pomocą segmentacji możesz podzielić swoich użytkowników np. pod względem wartości zamówień lub częstotliwości dokonywania zakupów. To znacznie ułatwi późniejsze dostosowanie oferty do potrzeb klientów, a także usprawni komunikację.

Kontrola nad procesem sprzedaży i magazynem


W przypadku, gdy magazyny sklepu są rozrzucone po różnych miastach, a nawet krajach, proces zarządzania dostępnym asortymentem z centrali jest znacznie utrudniony. System B2B powinien pozwalać na sprawne zarządzanie wysyłkami produktów oraz kontrolowanie stanów magazynowych. Oznacza to, że wszystkie kroki – od momentu przyjęcia zamówienia do zmiany jego statusu – realizuje system. Ponadto narzędzie to powinno dopasować wysyłkę do konkretnego magazynu, a za pomocą kodów pocztowych samodzielnie wybrać najbliższą lokalizację do wysłania zamówienia.

Znaczenie oprogramowania B2B – korzyści systemu B2B


Pewnie zastanawiasz się, dlaczego warto posiadać platformę B2B, skoro do tej pory Twoja firma radziła sobie bez niej, a zamówienia można w dalszym ciągu przyjmować telefonicznie lub e-mailowo? Odpowiedź jest prosta – należy iść z duchem czasu. Platforma B2B oferuje wszystkie funkcje, których oczekuje klient w 2021 roku. Prowadzenie sklepu internetowego, automatyzacja niektórych działań i uproszczenie procesów sprzedażowych to wręcz obowiązek każdej firmy, która chce się rozwijać i myśli przyszłościowo. Wdrożenie dobrego i skutecznego systemu B2B wiąże się z korzyściami, których nie zastąpi telefon, e-mail ani najlepszy handlowiec. Najważniejsze zalety systemu B2B to:

  • szybka realizacja zamówień,

  • oszczędność czasu dzięki zmniejszeniu zaangażowania pracowników w obsługę klienta,

  • obniżenie kosztów obsługi klienta i zamówień,

  • możliwość składania zamówień online 24/7,

  • zautomatyzowanie procesów zakupowo-sprzedażowych,

  • nadzór nad stanem magazynowym.


Choć platformy sprzedażowe typu B2B najlepiej sprawdzają się wśród firm produkcyjnych i hurtowników, tak naprawdę każda branża sprzedająca produkty stacjonarnie może dopasować platformę do swoich potrzeb!

 

 

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes