Wiele osób uważa, że stworzenie i prowadzenie sklepu online to bułka z masłem. W końcu co może być trudnego w e-commerce? Problemów i przeszkód, które zwykle pojawiają się podczas tworzenia i rozwijania tego biznesu, jest jednak bardzo wiele. Na szczęście powstały rozwiązania, które upraszczają poszczególne procesy zakupowe, a nawet w wielu działaniach wyręczają właścicieli. Mowa tutaj o platformach e-commerce, które w głównej mierze opierają się na dwóch rozwiązaniach. Pierwszym z nich jest uruchomienie i skonfigurowanie swojego sklepu online na własnym serwerze. Natomiast drugim są platformy sprzedażowe abonamentowe, wykorzystujące model SaaS. Pytanie więc brzmi, jaką platformę e-commerce wybrać, aby Twój sklep zaczął generować zyski?
Sklep na platformie sprzedażowej czy własnym serwerze – co wybrać?
Stworzenie sklepu w modelu SaaS to na pewno bardzo kusząca opcja, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z e-commerce. Ich dużą zaletą jest niski koszt początkowy utworzenia sklepu i stała miesięczna opłata abonamentowa. Warto jednak spojrzeć na tę cenę z trochę innej perspektywy. Z upływem czasu pieniądze, które musisz przeznaczyć na abonament w modelu SaaS, pozwoliłyby Ci stworzyć sklep umieszczony na swoim serwerze. Dlaczego sklep na własnym serwerze jest dużo lepszym rozwiązaniem? To Ty jesteś jego właścicielem! W modelu abonamentowym wynajmujesz swój sklep od usługodawcy. Nie możesz wprowadzić do niego żadnych własnych rozwiązań czy szablonów – korzystasz tylko z dostępnych przez platformę opcji.
Platformy sprzedażowe postawione na własnym serwerze są dużo bardziej elastyczne. Dobrym przykładem jest tutaj Magento. Korzystając z tego oprogramowania, możesz stworzyć dokładnie taki sklep, jaki sobie wyobrażasz. Wystarczy tylko wybrać funkcjonalności do wprowadzenia i gotowe! Możliwość modyfikacji kodu jest ograniczona jedynie umiejętnościami programisty.
Zalety platformy e-commerce – dlaczego warto korzystać?
Platforma sprzedażowa to inaczej oprogramowanie, które powinien posiadać każdy sklep internetowy. Ich zadaniem jest m.in. zarządzanie produktami, obsługa procesu zakupowego, a także zapewnienie bezpieczeństwa danych przechowywanych w sklepie online. Można powiedzieć, że wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej to jeden z najważniejszych elementów na drodze do osiągnięcia sukcesu sklepu internetowego. Każdy biznes online jednak różni się od siebie. Mały sklep ma inne cele i wymagania niż duży sklep realizujący wiele sprzedaży. W związku z tym można wyodrębnić aż 4 typy platform e-commerce, które różnią się od siebie funkcjami oraz możliwościami:
- platformy open-source,
- platformy SaaS,
- platforma dedykowana,
- platforma licencyjna.
Jeśli masz w planach prowadzić mały sklepik online, to model SaaS jest jak najbardziej dla Ciebie. Łatwość i szybkość konfiguracji takiego sklepu sprawia, że jest to dobre rozwiązanie dla małych firm, które dopiero zaczynają swoją przygodę z e-commerce i nie posiadają żadnego doświadczenia w tej dziedzinie.
Więcej szczegółów na temat konkretnych platform sprzedażowych przeczytasz w naszym ostatnim artykule „Najpopularniejsze platformy e-commerce. Jaką platformę e-commerce wybrać?”.
Na co zwrócić uwagę, wybierając platformę e-commerce?
Jeżeli zależy Ci na zbudowaniu biznesu, który będzie Ci służył latami, powinieneś zbudować swój sklep na własnym serwerze. Warto również rozważyć współpracę z partnerem biznesowym, który doradzi, jaka platforma byłaby dla Twojego sklepu najlepsza, a następnie profesjonalnie przeprowadzi wdrożenie.
Koszt wdrożenia
Koszt platformy jest jednym z głównych czynników decydujących o jej wyborze. W modelu SaaS platformy tj. Shooplo czy IdoSell są stosunkowo tanie, a ich cena zależy od wybranego przez Ciebie abonamentu. Natomiast wydatki związane z wdrożeniem sklepu na własnym serwerze mogą wydawać Ci się na samym początku dosyć wysokie. Związane jest to z wykorzystaniem usług firmy zewnętrznej, która pomoże Ci zaprojektować sklep zgodnie z najnowszym trendami UX, zoptymalizuje kod i wdroży niezbędne funkcjonalności.
Możliwe, że z upływem czasu abonament, który płacisz za platformę SaaS, przekroczy początkowe wydatki na oprogramowanie dedykowane, czy open-source. Warto zatem zastanowić się, czy zależy Ci na wielu sprzedażach i ciągłym rozwoju swojego sklepu, czy wystarczy Ci SaaS z bardziej ograniczonymi możliwościami.
Hosting
Korzystając z oprogramowania w modelu SaaS, nie musisz martwić się o hosting. Za wszystkie problemy, które pojawią się w Twoim sklepie, odpowiada usługodawca. Rozwiązanie to ma jednak jedną wadę. Ty, jako właściciel sklepu, nie masz dostępu do serwera i jeśli w przyszłości będziesz chciał przenieść go na inną platformę, to może być to niewykonalne. Zupełnie inaczej jest to rozwiązane, gdy zdecydujesz się założyć sklep na własnym serwerze. W tym wypadku to Ty jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo Twojej strony oraz serwera.
Możliwości rozwoju
W sklepie opartym na własnym serwerze, mamy możliwość wprowadzania nieograniczonych funkcjonalności. W przypadku oprogramowania SaaS możemy nasz sklep dopasować tylko pod dostępne opcje, które oferuje platforma. Przykładowo, jeśli chciałbyś dodać dodatkową możliwość dostawy w sklepie opartym o Magento, możesz wprowadzić ją praktycznie od razu. Zależy to jedynie od Twoich umiejętności programistycznych. Nawet jeśli nie masz w tej kwestii wystarczającej wiedzy, to zawsze możesz wspomóc się doświadczeniem specjalistów lub poprosić o pomoc społeczność, która zdążyła się już utworzyć wokół platformy. Z kolei, w przypadku platformy sprzedażowej typu SaaS, musisz korzystać z opcji wysyłek, które oferuje usługodawca. Nie masz prawa wprowadzić nowych rozwiązań bez zgody platformy.
Jeżeli chcesz poznać więcej funkcjonalnośći Magento, przeczytaj nasz wpis „Dlaczego warto wybrać Magento2? Poznaj 5 zalet Magento”.
Umiejętności
Sklep internetowy na platformie SaaS jest bardzo prosty do stworzenia. Wystarczy wybrać oraz spersonalizować gotowy już szablon, wprowadzić swoje produkty i sklep jest gotowy. Nawet osoba z podstawową wiedzą dotyczącą obsługi komputera powinna sobie z tym poradzić. Natomiast, jeśli chcesz zbudować swój sklep na oprogramowaniu open-source, dedykowanym lub licencji musisz posiadać podstawową wiedzę deweloperską. Nawet dodanie nowych funkcjonalności może być w tym przypadku problematyczne. Decydując się na którąś z tych 3 platform sprzedażowych, warto współpracować z zewnętrzną firmą, która pomoże Ci w budowie i wdrożeniu Twojego sklepu online.
Pomoc techniczna
A co jeśli wykryjesz błędy lub usterki techniczne w swoim sklepie internetowym? W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów w sklepie opartym o model SaaS wystarczy zadzwonić na infolinię. Dostępna zwykle 24h/7 obsługa klienta powinna zaoferować Ci natychmiastową pomoc. Natomiast tworząc sklep na własnym serwerze, problemami związanymi z serwerem zajmuje się zwykle hostingodawca. Z kolei błędy związane z funkcjonowaniem sklepu powinna naprawić Ci firma zewnętrzna, która go stworzyła i zajęła się jego wdrożeniem. O jedno możesz być spokojny – obojętnie jaką platformę wybierzesz, na pewno nie zostaniesz sam z tymi problemami!
Podsumowując, oprogramowanie oparte na modelu SaaS jest najpopularniejsze wśród małych i średnich e-commerce dopiero zaczynających biznes online. Natomiast większe i dobrze prosperujące już sklepy zwykle decydują się na systemy open- source lub na platformy oparte na licencji. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku wydaje się Magento, które jest dostępne zarówno jako darmowy system open-source, jak i w wersji licencyjnej, płatnej, która precyzyjnie odpowiada nawet najwyższym oczekiwaniom klienta