Sprawne i automatyczne zarządzanie informacjami o produktach, to bardzo ważny aspekt prowadzenia dużych biznesów eCommerce. Obecnie klienci potrzebują coraz więcej dobrych jakościowo informacji o produkcie, aby podjąć decyzję zakupową, w związku z tym wielu właścicieli e-sklepów już teraz decyduje się zainwestować w rozbudowaną infrastrukturę informacyjną, aby zbudować przewagę nad swoją konkurencją. Pomocny w tym przypadku będzie system PIM, dzięki którym efektywnie możesz zarządzać ofertą produktową w swoim sklepie internetowym. Co to jest PIM? Jakie efekty daje wdrożenie PIM? Odpowiedzi znajdziesz niżej.
Co to jest System PIM?
PIM (z ang. Product Information Management) to system kontrolujący proces zarządzania informacją produktową. Polega on na kompletowaniu informacji na temat produktu i zarządzaniu danymi.
W systemie PIM znajdują się najważniejsze informacje o produkcie, tj.:
- podstawowe dane (nazwa, tytuł, opis, etc.),
- zdjęcia, filmy przedstawiające produkt,
- cechy produktu,
- załączniki,
- kategoryzacja,
- relacje między produktami.
Wyobraź sobie typowy sklep eCommerce, gdzie co tydzień pojawiają się nowości zakupowe. Informacje o produktach są gromadzone w różnych systemach, dokumentach, excelach, dyskach i wiadomościach e-mailowych. Pracownicy nie mają wyjścia i muszą marnować swój cenny czas na komunikację pomiędzy różnymi działami w firmie, aby odnaleźć potrzebne informacje o produkcie (opis, specyfikacja, karta gwarancji, zdjęcia, certyfikaty). Zdarzają się przypadki, że dane te znikają lub osoba, która miała do nich dostęp, jest aktualnie na urlopie. Wszelkie opóźnienia wpływają negatywnie na funkcjonowanie e-sklepu oraz na kontakt z klientem. Wpływa to także na pracę marketingu – przygotowywane materiały posiadają błędne dane lub niepełne informacje.
A teraz wyobraź sobie nowoczesny sklep eCommerce, który idzie z duchem czasu i wprowadza najnowsze rozwiązania technologiczne, aby usprawnić działanie swojego biznesu. Wszystkie informacje na temat produktów znajdują się w jednym systemie zintegrowanym z innymi oprogramowaniami, z których korzysta firma. Opisy produktów, tłumaczenia, zdjęcia, filmy, dane techniczne można wprowadzić i edytować w jednym systemie. Mało tego wprowadzanie jakichkolwiek zmian, powoduje automatyczne zaktualizowanie informacji w innych systemach. A każdy pracownik może mieć dostęp do aktualnych informacjach o produktach. To możliwe. Właśnie tak działa PIM.
Dla kogo jest system PIM?
Rozwiązania typu PIM sprawdzą się w firmach:
- posiadających duży i zróżnicowany asortyment,
- prowadzących sprzedaż w modelu omnichannel,
- pozyskujących dane z różnych źródeł (copywriter, grafik, dostawca, etc.),
- sprzedających na rynkach zagranicznych,
- wdrażających częste zmiany w asortymencie sklepu.
Przykłady systemu PIM:
- Pimcore
- Akaneo
- Stibo
- Salsify
- Ergonode
Czym System PIM różni się od zwykłej bazy danych?
System PIM – w porównaniu do bazy danych znajdującej się w sklepie internetowym – może w zautomatyzowany sposób przypisać więcej informacji produktom na potrzeby różnych kanałów sprzedaży. Co to oznacza w praktyce? Jeśli wdrażasz ten sam produkt na różnych marketplace’ach (np. Allegro, Amazon) i w swoim sklepie internetowym, to nie musisz logować się do wszystkich paneli administracyjnych i kilkukrotnie uzupełniać danych na temat produktu. Powtarzanie tego typu działań zabiera sporo czasu i nerwów, a za pomocą systemu PIM jesteś w stanie zrobić to o wiele szybciej.
Zaleca się również stosowanie PIM w przypadku przyjmowania dużej ilości towarów od dostawców. Musisz tylko zaimportować plik z danymi, a system sam uzupełni wszystkie informacje o produktach. A jeśli zabraknie danych, na których Ci zależy, rozwiązanie PIM samo Cię o tym poinformuje.
Jakie korzyści daje wdrożenie PIM?
Klient:
- szybsze i łatwiejsze podjęcie decyzji zakupowej,
- większe zadowolenie z zakupów – mniejsza liczba zwrotów.
Dział marketingu:
- dostęp do przetłumaczonych treści i pełnych informacji o produkcie wraz z mediami,
- szybsze i prostsze tworzenie wartościowego contentu na temat produktu.
eCommerce:
- wygoda w zarządzaniu informacjami o produkcie,
- jedno, wspólne miejsce do gromadzenia danych o produktach,
- redukcja liczby błędów ludzkich, które zdarzają się podczas wprowadzenia danych ręcznie,
- dostępność pracowników do zgromadzonych danych,
- możliwość automatycznego eksportu danych do innych kanałów sprzedaży i systemów – duża oszczędność czasu pracowników,
- zwiększenie sprzedaży dzięki dostarczeniu klientom szczegółowych danych.
PIM – co to jest? Podsumowanie
Pamiętaj, decyzja o wdrożeniu dedykowanego systemu do zarządzania informacją o produkcie, powinna pojawić się na konkretnym etapie prowadzenia i rozwoju firmy. Małe e-sklepy nie muszą inwestować w tego typu działania, ponieważ przepływ danych między pracownikami jest bardzo prosty. Jednak na pewnym etapie rozwoju eCommerce liczba pracowników, produktów i miejsc ich sprzedaży jest tak duża, że zarządzanie informacją produktową bez zastosowania automatyzacji jest bardzo ryzykowne oraz drogie.
Jeśli chcesz wdrożyć model omnichannel w e-biznesie lub w Twoim eCommerce panuje chaos informacyjny, przede wszystkim skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci usprawnić kluczowe procesy w firmie. Red Fox Rocks to spółka, która powstała w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez naszych Partnerów w zakresie eCommerce. Mowa tutaj o różnego rodzaju rozwiązaniach związanych z e-biznesem, np. system PIM, CRM, itp. W Fast White Cat z kolei zajmujemy się stricte wdrożeniami Magento 2.
Chcesz wdrożyć sklep oparty o platformę Magento 2? Skontaktuj się z „Kotem”: info@fastwhitecat.com
Prowadzisz już swój e-biznes i chcesz go usprawnić, np. wdrożyć system PIM? „Lisek” Ci w tym pomoże: info@redfoxrocks.pl
Chcesz pomóc swojemu eCommerce? Dowiedz się więcej o logistyce: Logistyka w eCommerce – 4 podstawowe rozwiązania, które Ci w tym pomogą.