console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Black Friday w 2023 – jak naprawdę przyciągnąć klientów?

Karolina Obszyńska lis 21. 2023

Od dłuższego już czasu Black Friday zyskuje w  Polsce na popularności. Właściciele e-commerce  chcąc przyciągnąć uwagę klientów, muszą być dobrze przygotowani na ten dzień, pod kątem logistyki, marketingu, strategii biznesowej czy zaplecza technicznego. Co więcej, w tym roku mamy do czynienia z Czarnym Piątkiem bez precedensu - po razy pierwszy od wdrożenia Dyrektywy Omnibus. Sprawdź czy Twój sklep jest gotowy na Black Friday 2023!


Black Friday od zaplecza - działaj wcześniej!


Black Friday, nazywany także Czarnym Piątkiem, to dzień, w którym większość sklepów wprowadza obniżki cen swoich produktów i usług. Tradycja ta przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie Black Friday jest traktowany jako nieoficjalny początek sezonu zakupów bożonarodzeniowych. To święto zakupowe jest obchodzone w naszym kraju na większą skalę dopiero od kilku lat i nie da się już zaprzeczyć temu, że Czarny Piątek jest doskonałą okazją na wypromowanie własnej marki oraz na zwiększenie obrotów. Jak więc nie dać się zaskoczyć największym promocjom w roku? To proste. Do zwiększania przychodów i działania e-commerce należy podchodzić perspektywicznie - przy wdrożeniu lub całorocznej pracy nad e-sklepem, myśleć o nim nie tylko w kategorii “tu i teraz”, ale przygotować go także na to, co może wydarzyć się w przyszłości i jakie warunki może podyktować świat biznesu.  Wiele marek popełnia bowiem ogromny błąd, przygotowując się do Black Friday dopiero na ostatniej prostej. Aby w ten dzień, gdzie zainteresowanie zakupami jest wyraźnie większe, nasz sklep poprawnie działał, musimy zadbać o jego zaplecze. Jak?


  • Postaw na solidny silnik
Ważne jest, by już przy wdrażaniu platformy zakupowej dobierać takie rozwiązania, które będą spełniały założenia biznesowe i odpowiednio je optymalizować, tak, aby nie generować nadmiarowego obciążenia, gdy klient końcowy wykona konkretny ruch na sklepie. Wybór platformy sprzedażowej ma tu więc ogromne znaczenia i dlatego właśnie Magento/Adobe Commerce stało się tak popularne wśród średnich i dużych e-biznesów. Jest elastyczne, pozwala na skalowanie biznesu, a do tego ma możliwość customizacji i budowania personalizowanej strategii działania. Pamiętaj, Black Friday to wzmożony ruch, a więc platforma, na której Twój sklep działa, powinna być niezawodna.


  • Pamiętaj o jakości kodu
Tworzenie kodu zgodnie ze sztuką to niezwykle ważny element przy wdrażaniu i optymalizowaniu platformy sprzedażowej, który nie pozostaje bez wpływu na działanie sklepu przy wzmożonym ruchu, jaki ma miejsce podczas Black Friday. Dzięki temu, że jest on napisany w optymalny sposób, e-sklep nie zawiesza się, nie dopuszcza do błędów i problemów z customer journey klientów.


  • Zadbaj o infrastrukturę
Odpowiednio zaprojektowana infrastruktura autoskalująca  pozwala sklepowi dostosować się do aktualnego w danym momencie ruchu na stronie i uniknąć obaw, że  sklep nie utrzyma większego zainteresowania, np. po wysłaniu newslettera czy innej komunikacji marketingowej o promocji albo właśnie w trakcie Czarnego Piątku. Bardzo sprytnie działają pod tym kątem serwery AWS, które autoskalują się tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba, co oznacza, że zwiększają swoją moc wprost proporcjonalnie do aktualnej liczby klientów odwiedzających sklep. To najlepsze rozwiązanie pod względem budżetu - nie płaci się bowiem za pełną moc obliczeniową sklepu i w ten sposób dba również o zrównoważony rozwój oraz generowanie mniejszego śladu węglowego.

  • Pamiętaj o odpowiedniej strategii marketingowej


Nie zapomnij także o przygotowaniu odpowiedniej strategii marketingowej, obejmującej nie tylko opracowanie chwytliwych haseł promocyjnych, lecz także kampanie reklamowe w Google Ads. Pamiętaj o mocy mediów społecznościowych. Jeszcze przed Black Friday opracuj posty na Facebooka, Instagrama czy X (dawny Twitter). Odpowiednie działania w social mediach mogą znacząco wpłynąć na wzrost sprzedaży oferowanych przez Ciebie produktów i usług.

Black Friday to więcej, niż jeden dzień


Układając strategię i mediaplan związany z Czarnym Piątkiem trzeba pamiętać, że ten dzień to tak naprawdę początek intensywnego okresu sprzedażowego - o swoim e-commerce trzeba więc myśleć w kontekście Black Friday i całego okresu aż do Bożego Narodzenia. To istotne, ponieważ celem zwiększonego ruchu w ostatni piątek listopada nie powinno być przyciągnięcie klientów na jednorazowy zakup, ale wykształcenie pewnej świadomości marki i zbudowanie długotrwałej relacji z nowymi klientami. Pamiętaj, że chwilę po Czarnym Piątku e-commerce nadal będzie w centrum zainteresowania klientów, którzy będą chcieli zrobić zakupy świąteczne - warto by wrócili wtedy do sklepu, z którym zbudowali dobre skojarzenia podczas Black Friday. Ale to oznacza także, że Twój sklep musi funkcjonować sprawnie non stop, nie tylko w ten jeden dzień, by klienci nie odeszli do konkurencji.

Black Friday a Dyrektywa Omnibus


Eksperci są zdania, że przez unijną dyrektywę - Dyrektywę Omnibus - tegoroczny Black Friday będzie wyglądał  inaczej  niż we wcześniejszych latach. Zdarzało się bowiem, że sklepy podnosiły ceny tuż przed Czarnym Piątkiem, by tego dnia obniżyć je do ceny pierwotnej i stworzyć jedynie złudzenie promocji.  Teraz gdy obowiązuje Dyrektywa Omnibus, sprzedający są zobowiązani podać zarówno najniższą cena z ostatnich 30 dni, jak i tą ostatnią, obowiązującą przed obniżką. 

Wobec tego możemy podejrzewać, że rabaty rzędu 70 czy 80% odejdą do lamusa. Czy można jednak dostrzec tu pewną zaletę dla branży e-commerce? W pewien sposób tak - Black Friday może stać się motywacją do przyjęcia strategii transparentności, która zbuduje pozytywne odczucia u klientów i zwiąże z nimi markę. Nawet więc jeśli przychody z Black Friday nie będą tak wysokie, jak rok temu, to przy odpowiednim planowaniu markom może udać się pozyskanie stałych klientów, którzy cenią sobie jakość produktów. Ogromne obniżki poddawały bowiem w wątpliwość własnie ten aspekt, czyli jakość sprzedawanych produktów.

Współpracuj tylko z profesjonalistami


Aby mieć pewność, że nasza firma jest odpowiednio przygotowana do Black Friday, warto nawiązać współpracę z profesjonalnym software housem, który już od samego początku wdrażania sklepu internetowego położy nacisk na odpowiednią optymalizację wydajności i zapewnienie stabilności działania witryny w każdej sytuacji. Pamiętajmy o tym, że w dzisiejszych czasach konkurencyjność w branży e-commerce jest niezwykle wysoka. Aby wyróżnić się na tle rywali i zdobyć przewagę na rynku, niezbędne będzie wykorzystanie nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań. W tym kontekście wybór odpowiedniego partnera technologicznego staje się kluczowy, zwłaszcza dla sklepów działających na platformie Magento. Współpraca z ekspertami w ten dziedzinie zagwarantuje optymalizację działania e-sklepu, skutkując lepszym doświadczeniem dla użytkowników i wzrostem sprzedaży.

 

Chcesz wiedzieć więcej o bezpieczeństwie platformy w okresie Black Friday i nie tylko? Kliknij tutaj

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes