Dynamiczny rozwój branży e-commerce w ostatnich latach, wywołany po części zmianą zwyczajów zakupowych Polaków, znacznie podniósł poziom konkurencji w branży. Ponieważ duża część sklepów posiada w ofercie produkty ekwiwalentne jakościowo (lub wręcz dokładnie te same, co konkurencja), firmy muszą rywalizować na innych polach, niż czysto produktowe. Stare powiedzenie marketingowe mówi: content is a king (ang. “treść jest królem”). Rzeczywiście, w sytuacji, gdy klienci przenieśli się do strefy online, jakość informacji i sposób ich podawania okazał się być jednym z kluczowych czynników, motywujących klientów do zakupu. Sposobem, aby to wykorzystać i zbudować na tej podstawie trwałą przewagę konkurencyjną, jest wdrożenie systemu PIM.
Wszystkie dane w jednym miejscu
Klient, dokonując wyboru towaru w sklepie internetowym zwykle nie ma możliwości przetestowania go “w realu”. Musi w pełni polegać na opisach, danych i parametrach, które znajdzie na stronie. Systemy do zarządzania informacją produktową (ang. Product Information Management, PIM) pomagają uniknąć typowych w tej sytuacji problemów. Duże sklepy internetowe zwykle nie nadążają z aktualizacjami informacji o np. zmianie cen lub charakterystyki, kłopotliwe staje się także jednoczesne aktualizowanie tych samych informacji na różnych platformach i w różnych kanałach sprzedaży. System PIM funkcjonuje jak duże repozytorium tego typu danych. Wszystko, co dotyczy prezentacji produktu – od opisów, danych technicznych aż po pliki multimedialne – obrazki, grafiki, schematy, poradniki, filmy video, etc. – wszystko to powinno znaleźć się w systemie. Następnie, przy każdej zmianie (wgraniu nowego pliku lub edytowaniu już istniejącego) zostanie ona automatycznie naniesiona w każdym kanale sprzedaży, na każdej platformie – sklepie internetowym, portalu B2B, porównywarkach cenowych, innych marketplace, sklepach w mediach społecznościowych, itd. To ogromnie ułatwia dbanie o spójność i kompletność prezentowanych informacji. W konsekwencji klient sklepu ma zwykle do dyspozycji więcej aktualnych materiałów, co pomaga mu podjąć decyzję zakupową. Marce z kolei przynosi to także dodatkowe korzyści, w postaci np. zmniejszenia liczby reklamacji, sporów na marketplace i, przede wszystkim, ogromnej oszczędności czasu.
System PIM a Magento
Magento,które powstało jako system open source, można było używać nieodpłatnie, a kod był publicznie dostępny, co pozwoliło ludziom z całego świata na jego ciągłe udoskonalanie. To pozwoliło w krótkim czasie zdobyć pozycję silnika numer 1 w e-commerce. Największą zaletą Magento była zawsze elastyczność. W rękach doświadczonego dewelopera sklep można było sobie dowolnie dopasowywać do własnych wymagań, specyfiki biznesu, dbając także o właściwą wymianę informacji z innymi systemami (np. magazynowymi). Kupno Magento przez Adobe (producenta takiego oprogramowania jak, m.in. Photoshop, Illustrator, Acrobat, itd.) kilka lat temu jasno pokazuje pewien kierunek zmian.
Strategia giganta z San Jose jest prosta: wykorzystywać pełen potencjał potężnego środowiska, jakie tworzą dziesiątki aplikacji. Niedawny boom, związany z rozwojem sztucznej inteligencji jest tego najlepszym dowodem: Adobe wykorzystało do rozwoju własnego narzędzia zdjęcia i ilustracje należące do ich własnego banku grafik (Adobe Stock), a następnie umieściło moduły AI w Photoshopie, Figmie i innych własnych aplikacjach. Dla Magento/ Adobe Commerce oznacza to, że stanie się w wielu firmach ostatnim ogniwem procesu projektowego. Grafiki, animacje, treści video oraz inne zasoby, tworzone tak przez ludzi, jak i sztuczną inteligencję, będą zaciągać się automatycznie do systemu PIM i będą dystrybuowane dalej, prosto do sklepu internetowego i wiele innych platform. Pozwoli to firmie na podwyższenie zdolności operacyjnych:
- centralne zarządzanie danymi produktów, opisami, specyfikacjami technicznymi, itd. pozwoli dokonywać zmian (wdrażać promocje, zmieniać cenniki, uzupełniać informacje dot. bezpieczeństwa, instrukcje, itd.) w mgnieniu oka, we wszystkich miejscach jednocześnie;
- tworzenie kreacji graficznych czy wideo będzie w jakiejś części po prostu generowane przez AI, a następnie od razu płynnie przenoszone do odpowiednich programów i stamtąd bezpośrednio eksportowane do PIM, Magento, platformy marketplace, Social Media, etc.
Moc dobrego partnerstwa
Wdrażanie systemu zarządzania informacją produktową oraz Magento najlepiej oddać w ręce doświadczonej agencji, która ma na koncie wiele takich wdrożeń. Otwartość systemu kusi mnogością rozwiązań i opcji, ale zwykle niewiele firm ma wystarczające zasoby wolnego czasu, aby je testować. Działanie na własną rękę na dużych zbiorach danych może też, w razie pomyłki, okazać się bardzo kosztownym błędem – tak w znaczeniu finansowym, jak i wizerunkowym. Znacznie lepszym wyjściem jest kontakt z doświadczonym partnerem – agencją, która jest w stanie zaprezentować podobne wdrożenia, zasugerować kierunek zmian organizacyjnych oraz spełnić każde żądanie klienta, dotyczące sposobu prezentacji produktu, funkcjonowania platform, layoutów czy mechaniki Magento. Dodatkową korzyścią z takiej współpracy może być także jej przewidywalność i wielowątkowość – agencje są w stanie dostarczyć w zadeklarowanym terminie i za określonym w umowie wynagrodzeniem systemy o dokładnie ustalonej specyfikacji. Zapobiega to przekroczeniu budżetu oraz niekończącym się turom poprawek. Bazując na portfolio wykonawcy, można także przyspieszyć prace, wskazując po prostu, że wcześniej wypracowane przez niego rozwiązania okażą się dobre również u nowego klienta. Pozwoli to także na takie zaprojektowanie nowej architektury organizacyjnej, które wykorzysta 100% potencjału połączenia możliwości systemu PIM oraz Magento.
Klient sklepu internetowego potrzebuje dokładnych, rzetelnych i podanych w atrakcyjny sposób danych o ofercie. Systemy PIM, wsparte silnikiem o dużych możliwościach, jak Magento, są niezbędne dla firm e-commerce do skutecznego zarządzania, optymalizacji i dystrybucji informacji o produktach w różnych kanałach. Usprawniają operacje, podnoszą jakość danych i ostatecznie poprawiają wrażenia klientów, dzięki czemu są cenną inwestycją dla każdej firmy aktywnej w e-commerce, zwłaszcza tych zajmujących się dużym i zróżnicowanym katalogiem produktów. Wspierając się doświadczonym wykonawcą przy takim wdrożeniu, firma jest w stanie w krótkim czasie wyprzedzić konkurencję i stworzyć optymalne warunki do skalowania swojego biznesu.