console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Dyrektywa Omnibus – przygotuj swój eCommerce!

Karolina Obszyńska paź 14. 2022
28 maja 2022 roku na terenie Unii Europejskiej wprowadzono do życia Dyrektywę Omnibus. Nowe regulacje dotyczą unijnych przepisów ochrony i prawa konsumenta. Omnibus dla właścicieli biznesów eCommerce oznacza szereg zmian, które należy wdrożyć w swoich e-sklepach, aby zadbać o bezpieczeństwo klienta. Na czym polega Dyrektywa Omnibus? Czy Omnibus obowiązuje już w Polsce? Tłumaczymy!

Dyrektywa Omnibus - czym jest?


Dyrektywa Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE 2019/2161 utworzona 27 listopada 2019 r. jest aktualnym aktem prawnym, dotyczącym ochrony i prawa konsumenta na rynku eCommerce na terenie Unii Europejskiej. Termin zaimplementowania dyrektywy do krajowych porządków prawnych państw należących do UE minął w ubiegłym roku. 28 maja 2022 r. upłynął również termin wdrożenia dyrektywy przez państwa członkowskie.

Na czas pisania artykułu, termin oficjalnego wprowadzenia dyrektywy w Polsce nie jest znany. Senat nie skierował jeszcze ustawy do Prezydenta RP, ale zadecydował o wprowadzeniu poprawek. Jedną z nich jest wejście w życie ustawy 1 stycznia 2023. To oznacza, że proces wdrożenia prawdopodobnie opóźni się. Sejm może odrzucić poprawki Senatu, jednak zanim to się stanie, również minie trochę czasu.  

Dyrektywa Omnibus a jej wdrożenie  w innych państwach UE


Sposób wdrożenia dyrektywy w każdym państwie UE może się trochę różnić, ponieważ na każdym terytorium należy wziąć pod uwagę szczegółowe rozwiązania prawne. Celem dyrektywy unijnej jest uspójnienie, a nie ujednolicenie uregulowań obowiązujących w danym kraju. Dlatego przedsiębiorca, który sprzedaje produkty w eCommerce w różnych państwach UE, powinien wziąć pod uwagę prawo konsumenckie obowiązujące w konkretnym państwie.

Czego dotyczy Dyrektywa Omnibus?


Poniżej znajdują się najważniejsze zasady poruszone w dyrektywie stworzonej przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej. Bez wątpienia regulacje te mogą wpłynąć (w niedalekiej przyszłości!) także na działanie Twojego e-biznesu, dlatego warto zapoznać się z nimi już teraz i nie dać się zaskoczyć Omnibusowi.

Poinformuj swojego konsumenta o cenie produktu/usługi sprzed promocji.


W sytuacji, gdy obniżysz cenę produktu w swoim e-sklepie, będziesz mieć obowiązek poinformowania klienta o najniższej cenie danego produktu sprzed 30 dni od dnia, w którym promocja została ogłoszona. Jeśli obniżka dotyczy całej kategorii: np. -20% na wszystkie zeszyty, to na karcie produktowej każdego zeszytu, który jest w ofercie e-sklepu, musi znaleźć się informacja przedstawiająca cenę sprzed 30 dni - ta kwota stanowi “cenę wyjściową”, od której będą odliczane promocje.

Co musi zrobić przedsiębiorca?
Nowe przepisy będą wymagać udokumentowania wszystkich zmian cen produktów lub usług. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Zasady te nie obejmują promocji związanych z programem lojalnościowym, kartami rabatowymi oraz indywidualnymi kodami promocyjnymi. Przepis ten nie dotyczy również produktów spożywczych, które mają krótki termin przydatności. 

Poinformuj swojego klienta o indywidualnym dopasowaniu ceny.


Każdy właściciel eCommerce wykorzystując automatyzację, ma prawo do indywidualnego dopasowania ceny produktu lub usługi do konkretnego konsumenta. Wdrożenie Dyrektywy Omnibus nie zmieni tego. Wprowadzi jednak obowiązek poinformowania swoich klientów o stosowaniu tego typu praktyk marketingowych.

Poinformuj klienta, czy jesteś przedsiębiorcą.


Warunek ten dotyczy głównie sprzedaży na platformach typu marketplace. Zgodnie z omawianą dyrektywą, marketplace’y mają w obowiązku poinformować swojego klienta o statusie sprzedawcy - czy jest to przedsiębiorca, czy podmiot niebędący przedsiębiorcą.

Co zmieni to w sprzedaży online?
W momencie, gdy klient kupi dany towar od przedsiębiorcy na marketplace, może wówczas powołać się na przepisy ustawy o prawach konsumenckich. W przeciwieństwie do robienia zakupów u podmiotu niebędącego przedsiębiorcą - wtedy to przepisy prawa unijnego nie obejmą takiej umowy. 

 

Poinformuj swojego klienta o wykorzystywaniu danych osobowych.


Przedsiębiorca ma również obowiązek poinformowania swojego klienta o wykorzystywaniu jego danych osobowych w zamian za oferowane korzyści, np. użytkownik zapisuje się do newslettera, aby otrzymać kod rabatowy. Działanie to musi być zgodne z zasadami RODO. 

Zamieść na stronie sklepu telefon kontaktowy.


Oprócz podstawowych danych tj. adresu firmy oraz adresu e-mail, wymagane również będzie podanie numeru telefonu. Wcześniej nie było to obligatoryjne. 

Poinformuj konsumenta o pozycjonowaniu produktów w e-sklepie, czyli wykorzystywaniu ofert sponsorowanych


Jeśli korzystasz z ofert sponsorowanych - czyli promujesz, niektóre swoje usługi lub produkty, aby wyżej wyświetlały się w wyszukiwarce, poinformuj o tym swojego klienta.

Nie usuwaj negatywnych opinii i nie publikuj nieprawdziwych opinii. 


Zgodnie z nowymi regulacjami przedsiębiorcy będą mieć zakaz usuwania i ukrywania negatywnych komentarzy na temat produktów i firmy. Ponadto zakazane jest również zlecanie stworzenia pozytywnych opinii - tzw. fake opinii, osobom, które nie skorzystały z Twoich produktów lub usług.

Co musi zrobić przedsiębiorca?
Właściciele powinni na bieżąco kontrolować, czy zamieszczane na stronie rekomendacje, zostały stworzone przez klientów sklepu. Pomóc w przestrzeganiu tej regulacji może również ograniczenie możliwości wystawienia komentarzy tylko do osób, które wcześniej zalogują się na stronie e-sklepu.


 

Poinformuj konsumenta o sprzedaży produktów o podwójnej jakości.


Dyrektywa porusza również problem produktów o podwójnej jakości. Działanie to polega na sprzedaży tego samego artykułu, ale o różnych właściwościach i w innych miejscach na świecie. Różnice te wynikają m.in. z przepisów i praw obowiązujących w danym państwie.

Co powinien zrobić przedsiębiorca?
Już na opakowaniu produktu należy poinformować konsumenta o różnicach, które występują w produkcie.

Dyrektywa Omnibus - sankcje


Nowa dyrektywa unijna wymaga przeprowadzenia sporych zmian w niektórych sklepach internetowych. Koszty wdrożenia odpowiednich rozwiązań na platformach eCommerce wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Warto już teraz zastanowić się i podjąć odpowiednie działania, aby w przyszłości uniknąć kar finansowych, które będą obowiązywać za nieprzestrzeganie zasad dyrektywy.

Dyrektywa Omnibus - regulacje prawne dla e-commerce


Podsumowując, Dyrektywa Omnibus z pewnością zwiększy ochronę praw konsumentów eCommerce. Z drugiej zaś strony wprowadzi szereg wymogów dla przedsiębiorców prowadzących działalność w sieci. Dlatego zachęcamy do śledzenia procesu wdrożenia zasad dyrektywy w Polsce i do dostosowania działalności do nowych wymogów.

Śledź naszego bloga, aby być na bieżąco z tym, co dzieje się w eCommerce. A jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami: info@fastwhitecat.com.

 

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes