console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

Omnichannel w praktyce. Jak wdrożyć omnichannel w eCommerce?

Karolina Obszyńska wrz 27. 2021
Dlaczego działania omnichannel są tak istotne w eCommerce? W dużym skrócie — połączenie sprzedaży online i offline zapewnia przede wszystkim spójne doświadczenia zakupowe Twoim klientom. Zwłaszcza gdy często zmieniają oni miejsce czy sposób dokonywania zakupów, np. przeglądają produkty w aplikacji mobilnej, zakupy robią na komputerze, a produkt odbierają już w sklepie stacjonarnym. W praktyce wprowadzenie strategii omnichannel to dosyć długi i niełatwy proces. Jak skutecznie wdrożyć omnichannel w eCommerce? Fast White Cat podpowiada!

Dlaczego warto wdrożyć omnichannel do swojego biznesu?


Twój klient zawsze powinien być na pierwszym miejscu. Dlatego Ty, jako osoba zarządzająca firmą, musisz wyjść naprzeciw jego potrzebom i preferencjom zakupowym, które ciągle się zmieniają. Każdy konsument ma inne przyzwyczajenia -  jedni klienci lubią robić zakupy online, inni zaś stacjonarnie. To samo dotyczy ulubionej godziny wykonywania zakupów czy konkretnego dnia tygodnia. W dzisiejszych czasach bardzo dużą rolę odgrywa również szybka i przede wszystkim dokładnie spersonalizowana komunikacja z klientem, wykorzystująca zintegrowane ze sobą kanały komunikacji, np. email marketing, sms.

Jak podaje w jednym ze swoich artykułów PwC, strategia omnichannel pozwala sklepom utrzymać aż 89% klientów. Należy tutaj podkreślić, że wynik ten nie dotyczy tylko zakupów online, ale także sprzedaży w sklepach stacjonarnych.

Omnichannel – jak wdrożyć go w eCommerce?


Proces wdrożenia omnichannel najlepiej pokazać w praktyce. Przekonaj się, jak wygląda wdrożenie omnichannel od strony technicznej w sklepach online zbudowanych na platformie Magento.

Omnichannel krok po kroku 1. Podłączenie magazynu centralnego i sklepów stacjonarnych jako stocku dla eCommerce.

  Dzięki temu klienci mają dostęp online do wszystkich produktów, które są w ofercie. Zwiększenie asortymentu internetowego o produkty dostępne w sklepach stacjonarnych może jednak wydłużyć czas oczekiwania na zamówienie. Na karcie produktu należy więc dołączyć informację, jaki jest dokładny termin dostawy.

 2.  Funkcja sprawdzenia online dostępności produktów w salonach stacjonarnych.


Możliwość ta znacznie zwiększa ruch mobilny oraz wpływa na komfort wykonywanych zakupów. Klient, siedząc wygodnie w domu w swoim fotelu, może sprawdzić online, czy produkt, który go interesuje, znajduje się w najbliższym sklepie stacjonarnym. Jest to duża oszczędność czasu, ponieważ klient, który preferuje zakupy stacjonarne, nie musi błądzić pomiędzy półkami sklepowymi, tylko wybiera się do sklepu z zamiarem zakupu konkretnych produktów, które na pewno tam są.

 1. Opcja zwrotu w salonach stacjonarnych towaru zamówionego online.

  Z punktu widzenia badań Gemius, aż 33% klientów odpowiedziało, że opcja zwrotu towaru w sklepie stacjonarnym zachęca ich bardziej do zrobienia zakupów online. Dla wielu osób wysyłka paczki ze zwrotem może być problematyczna, dlatego tak ważne jest, aby wyjść swoim klientom naprzeciw i zaoferować im możliwość oddania towaru w sklepie.

 2.  Zbieranie punktów w programie lojalnościowym.


Wyobraź sobie, że jesteś klientem, wchodzisz do sklepu stacjonarnego i odbijasz kartę programu lojalnościowego. Sprzedawca dzięki informacjom na Twoim profilu klienta, wie, co może Ci zaproponować. Natomiast Ty, zbierając stacjonarnie punkty za zrobione zakupy, możesz uzyskać rabat np. na zakupy online. 

 1. Możliwość odbioru zamówienia w sklepie stacjonarnym. 


Bez dwóch zdań klienci potrzebują tej funkcji. Szczególnie jeśli nie są jeszcze do końca przekonani do zakupów online. Jak to dokładnie działa? Konsument zamawia produkty w sklepie internetowym, a paczkę odbiera w sklepie stacjonarnym (najczęściej nie płacąc za przesyłkę).  

 1. Automatyczne połączenie z Allegro. 


Działania omnichannel nie obejmują tylko i wyłącznie sprzedaży stacjonarnej czy w sklepie internetowym. Są także marketplace’y. W Polsce największym z nich jest Allegro. Warto więc być tam ze swoją ofertą i w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca. Wykorzystując kilka kanałów sprzedaży, należy pamiętać, aby we wszystkich oferować swoim odbiorcom te same ceny za konkretne produkty. Nie możesz sobie pozwolić na to, aby Twój klient poczuł się oszukany, gdy kupi kurtkę na Allegro za 120 zł, a tę samą mógł kupić w sklepie stacjonarnym za 60 zł.

Rozwiązaniem problemu różnicy cen i ich kontrolowania jest automatyczne połączenie Magento i Allegro. Z panelu Magento możesz zarządzać wszystkimi aukcjami i automatycznie wystawiać przedmioty na Allegro. Dzięki temu masz większą kontrolę nad stockami i cenami. 

 

 1. Zamówienie produktu online przez obsługę w sklepie stacjonarnym. 


Załóżmy, że klientka przychodzi do sklepu i akurat nie ma na stanie butów w jej rozmiarze. Sprzedawca od razu oferuje jej zamówienie tego produktu online w odpowiednim rozmiarze, prosto do domu. Dzięki temu ma pewność, że klientka zamówiła dany produkt i nie rozmyśliła się w trakcie drogi powrotnej do domu.

W scenariuszu tej akcji sprzedażowej zamówienie jest realizowane po stronie Magento. Sprzedawcy mają wtedy pełną transparentność przepływu informacji – widzą, co dany klient zamawiał i gdzie.

Działania omnichannel to obecnie standard dla Twoich klientów.
Wprowadź nowe rozwiązania na platformie Magento i bądź OMNI.

  Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes