Blog Fast White Cat

Quiosque – wdrożenie omnichannel

admin kw. 01. 2017
Quiosque - wdrożenie omnichannel

Quiosque to polska marka odzieżowa obejmująca sieć sklepów stacjonarnych w ponad 130 salonach w mniejszych i większych miastach w Polsce. Marka z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności i rozpoznawalności wśród klientów. Wdrożenie strategii omnichannel było odpowiedzią na potrzeby spójnego doświadczenia zakupowego klientów, poszerzenia dostępności produktów oraz zapewnienie indywidualnych doświadczeń zakupowych, a dla samej marki wzrost sprzedaży i udziału w rynku.Etapy prac nad wdrożeniem omnichannel


Prace nad rozwiązaniami omnichannel zostały zaplanowane i podzielone na kilka etapów.


Etap I


Pierwszy etap rozpoczął się na początku 2016r. i obejmował budowę oraz wprowadzenie nowego systemu magazynowego, jednolitego w całej sieci oraz powstanie Inventory Manager’a (dalej IM) – inteligentnego systemu rozdzielającego i przesuwającego towar według zapotrzebowania w całej sieci. Systemy zostały ze sobą zintegrowane.


 


Rozmowy, omówienie zakresu prac i integracji z e-sklepem z nowym systemem magazynowym oraz podłączenie dodatkowego, zewnętrznego magazynu zaczęły się

w czerwcu 2016 roku – był to drugi etap. Opracowanie, rozpisanie i dopracowanie procesów z każdą zaangażowaną stroną, każdego elementu zakupowego zajęło około miesiąca.


Firma X zaczęła prace nad dedykowaną aplikacją dla sklepu internetowego, przez wzgląd na inną realizację procesu zakupowego klienta niż jest ona w sklepach stacjonarnych.


Integrację systemu magazynowego z platformą na której oparty jest sklep – Magento

oraz przeprowadzenie testów zaplanowano na okres dwóch miesięcy. Ze strony Fast White Cat kluczową kwestią było dostarczenie do systemu magazynowego informacji o zamówienia, płatności i wysyłce do klienta oraz kwestie związane z usługą posprzedażową, jak zwroty czy wymiany.


 


Przepięcie systemu magazynowego na nowy nastąpiło w listopadzie 2016r., natomiast pierwsze testy pobierania stanów magazynowych z magazynu zewnętrznego i prezentacji

w sklepie internetowym odbyły się w grudniu 2016 roku – na produkcji zostały uruchomione

w połowie marca 2017 roku.


 


Etap II


Etap drugi znacząco usprawnił działanie procesów magazynowych, a podłączenie drugiego magazynu zaowocowało 250% wzrostem przychodów oraz 150% wzrostem konwersji.


rozkład przychodów oraz konwersji w dwóch tygodniach marca

Wykres przedstawia rozkład przychodów oraz konwersji w dwóch tygodniach marca.


 


Dodatkowe stany magazynowe pozwoliły nam na ściąganie konwertującego ruchu

oraz zwiększenie budżetu marketingowego aż 4-krotnie.


 


W czasie postępujących zmian technicznych równolegle następowały zmiany mające bezpośredni wpływ na klienta i budowanie jego przywiązania do marki. Firma Y opracowała nowy program lojalnościowy budujący zaangażowanie klientów. Dla potrzeb programu została stworzona specjalna hurtownia danych, która została zintegrowana z systemem magazynowym, skąd pobiera dane o zamówieniach w całej sieci. Jednocześnie sklep internetowy został przystosowany do pobierania informacji o kartach lojalnościowych, kuponach promocyjnych oraz historii zamówień.


 


Etap III


W marcu 2017 roku rozpoczęły się prace nad 3 etapem, który obejmował udostępnienie stanów towarów przecenionych z całej sieci dla sklepu internetowego oraz możliwość sprawdzania online dostępności produktów w salonach stacjonarnych.

Etap trzeci wymagał prac po stronie FWC w zakresie pobierania dodatkowych stanów

z kolejnych magazynów zewnętrznych, po stronie firmy dostarczającej system magazynowy przygotowanie na widoczność i pobieranie tych stanów oraz zmiany w działaniu IM, tak

aby sklep internetowy miał pierwszeństwo w zamawianiu i sprowadzaniu towarów z sieci.

W drugiej połowie kwietnia odbył się pilotaż, który został zakończony sukcesem.


W maju 2017 roku został uruchomiony dodatkowy stock na serwerze produkcyjnym.

Przychody ponownie wzrosły o kolejne 150%, a konwersja o 60%.


 rozkład przychodów w pierwszym tygodniu maja

Wykres przedstawia rozkład przychodów w pierwszym tygodniu maja.


 


W drugiej połowie maja natomiast uruchomiono możliwość sprawdzania dostępności produktów w salonach stacjonarnych.

La de puede hablar con usted sobre alprostadil administrado por inyeccion en el dolor de cabeza es el doctrina reproductivo. Desde visitar sitio luego que existen opciones mucho más respetuosas con el mundo, ídem para la entidad encargada de la farmacovigilancia.


 


Ostatni Etap


Kolejny, 4 etap zaplanowany jest na drugą połowę 2017 roku i ma obejmować odbiór i zwrot w sklepach oraz click&collect.