console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

404 – czy pojawienie się błędu 404 jest powodem do obaw?

admin sie 28. 2018
Strona 404 jest miejscem, w które trafia użytkownik po przejściu na błędny adres url, który nie znajduje się w naszej domenie.

Jest to odpowiedz serwera na żądanie użytkownika odnoszące się do nieistniejących na serwerze zasobów – nie należy go mylić z błędem serwera.

Odpowiedz serwera 404 informuje roboty Google, że zażądany zasób nie istnieje i nie należy takiej strony indeksować.


Skąd się biorą błędy 404 – najczęstsze przyczyny:  1. Błędnie wpisany adres URL (np. literówki),

  2. Zmiana adresu strony lub usunięcie danej podstrony,

  3. Atak hakerski.


Samo pojawianie się stron zwracających błąd 404 nie jest czynnikiem przekładającym się na ocenę i pozycje serwisu internetowego w google. Ich obecność nie stanowi czynnika rankującego, jednak duża ich ilość przekłada się na odczucia użytkownika i konwersję.

Przyjazna strona błędu 404


Prawidłowa strona błędu 404 powinna zostać skonfigurowana w taki sposób, aby nie zniechęcić użytkownika i nie spowodować, że pospiesznie opuści on nasz serwis.

Dobrą praktyką jest umieszczenie na stronię błędu 404 nawigacji tożsamej z resztą witryny jak i zastosowanie zbliżonego wyglądu do reszty podstron w serwisie. Można również umieścić sekcję prowadzącą do kluczowych podstron serwisu:

błąd 404

Tak przygotowana, niestandardowa strona błędu 404 zwiększy szanse, że użytkownik zostanie na naszej stronie i będzie kontynuował zakupy.

Jak szybko znaleźć strony z błędem 404?W wyłapywaniu adresów zwracających błąd 404 pomocne jest narzędzie Google Search Console, sekcja: indeksowanie, błędy indeksowania:


Błędy witryny Google Search Console (GSC)

Sekcja ta zawiera listę adresów url zwracających błąd 404 oraz datę wykrycia błędu, wykorzystując GSC można również w wygodny sposób namierzyć lokalizację błędnego linka. W sytuacji dużego przyrostu adresów zwracających 404 otrzymamy również komunikat o zaistnieniu takiego faktu:

Stan indeksowania GSC

404 not found, jak naprawić?


Pierwszym krokiem powinna być analiza przyczyn istnienia adresu zwracającego błąd 404.

Wzrost ilości zaindeksowanych podstron, zwracających komunikat o błędzie, pojawia się często w sklepach internetowych, w chwili zmiany asortymentu.

Jeśli nie posiadamy tożsamej strony, można taką 404-kę zignorować, lub przekierować (301) na stronę kategorii, do której dany produkt był przypisany.

Jeśli z jakiś przyczyn nastąpiła zmiana adresu danej podstrony, należy pamiętać o wykonaniu przekierowania 301 ze starego adresu na nowy. Jest to o tyle istotne, że często zdarza się, że użytkownik zapisuje w przeglądarce adres danego produktu, kiedy ulegnie on zmianie, użytkownik taki, trafiłby na stronę błędu z przekonaniem, że interesujący go produkt już nie jest dostępny. Jednocześnie, nie ustawiając przekierowania 301 możemy utracić „moc” danej podstrony (jeśli prowadziły na nią zewnętrzne odnośniki).

    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes