E-commerce marketing – czym on jest?

ecommerce marketing

E-commerce marketing – czym on jest?

E-commerce marketing to jeden z filarów udanego biznesu w Internecie. Skuteczność działań promocyjne często decyduje o możliwości konkurowania na rynku i powodzeniu prowadzonej firmy. Właśnie dlatego firmy działające w branży e-commerce przykładają do aktywności marketingowych bardzo dużą uwagę.

Co to jest e-commerce marketing? Jakie są najpopularniejsze działania, które mogą być podejmowane w tym obszarze? I czy w marketingu internetowym także należy stosować strategię omnichannel?

Definicja e-commerce marketingu

Według ekspertów pojęcie e-commerce marketingu obejmuje całość działań promocyjnych mających na celu zwiększanie ruchu w serwisie oraz zwiększanie sprzedaży. Można zatem powiedzieć, że aktywność w obszarze marketingu internetowego skupia się na pozyskiwaniu jak największej liczby klientów, a następnie przekonywaniu ich do dokonywania transakcji zakupowych.

 

Popularne działania e-marketingowe

Pomimo, że branżą e-commerce jest stosunkowo “młodą”, na rynku funkcjonuje bardzo wiele możliwych strategii marketingowych wspierających sprzedaż w Internecie. Wszystko to dzięki zaawansowaniu technologicznemu firm konkurujących na rynku.

Do najpopularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych działań w obszarze e-marketingu należą:

  • kampanie reklamowe PPC
  • kampanie e-mail
  • kampanie w social media – np. kampanie reklamowe lub influencer marketing
  • afiliacja

Dodatkowo ważnym działaniem e-marketingowym jest SEO, czyli pozycjonowanie serwisu. W maksymalnym skrócie SEO to całokształt działań mających na celu poprawę widoczności serwisu w wynikach wyszukiwania.

Integracja wszystkich aktywności wykorzystywanych w e-commerce marketingu nosi nazwę “omnichannel”.

 

Strategia omnichannel w e-commerce marketingu

Na czym polega strategia omnichannel? W odróżnieniu od niezintegrowanych działań marketingowych polega ona na kreowaniu spójnego przekazu niezależnie od wykorzystywanych narzędzi. W strategii omnichannel kluczowa jest personalizacja komunikatów promocyjnych.

Kluczowym w tej strategii systemem jest CRM, dzięki któremu możliwe jest analizowanie oczekiwań i preferencji zakupowych na poziomie pojedynczego klienta, a następnie przygotowanie i egzekucja dedykowanych działań.

Czy strategia omnichannel jest skuteczna? Dotychczasowe badania i analizy pokazują, że tak. Przede wszystkim dlatego, że klienci oczekują precyzyjnej odpowiedzi na ich oczekiwania oraz spójnej komunikacji ze strony firmy. A w tym zdecydowanie pomaga zintegrowana promocja wieloma kanałami.

 

Jakie aktywności w e-commerce marketingu wybierać?

Wybór działań powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości serwisu e-commerce. Nie istnieje bowiem uniwersalna recepta na skuteczne działania marketingowe w sieci. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że efektywność wykorzystywanych strategii i technik ulega bardzo częstym zmianom.

Warto również pamiętać, że działania promocyjne w Internecie powinny być spójne z tradycyjnymi działaniami marketingowymi obejmującymi strategię produktową, cenową i dystrybucyjną. Brak konsekwencji może bowiem powodować, że pomimo ponoszonych kosztów e-commerce marketing nie będzie przynosił oczekiwanych rezultatów.

 

Scroll Up