console.warn && console.warn("[GTM4WP] Google Tag Manager container code placement set to OFF !!!"); console.warn && console.warn("[GTM4WP] Data layer codes are active but GTM container must be loaded using custom coding !!!");

info@fastwhitecat.com

Blog Fast White Cat

E-commerce marketing – czym on jest?

admin sie 06. 2018
ecommerce marketing

E-commerce marketing to jeden z filarów udanego biznesu w Internecie. Skuteczność działań promocyjne często decyduje o możliwości konkurowania na rynku i powodzeniu prowadzonej firmy. Właśnie dlatego firmy działające w branży e-commerce przykładają do aktywności marketingowych bardzo dużą uwagę.Co to jest e-commerce marketing? Jakie są najpopularniejsze działania, które mogą być podejmowane w tym obszarze? I czy w marketingu internetowym także należy stosować strategię omnichannel?


Definicja e-commerce marketingu


Według ekspertów pojęcie e-commerce marketingu obejmuje całość działań promocyjnych mających na celu zwiększanie ruchu w serwisie oraz zwiększanie sprzedaży. Można zatem powiedzieć, że aktywność w obszarze marketingu internetowego skupia się na pozyskiwaniu jak największej liczby klientów, a następnie przekonywaniu ich do dokonywania transakcji zakupowych.


 


Popularne działania e-marketingowe


Pomimo, że branżą e-commerce jest stosunkowo “młodą”, na rynku funkcjonuje bardzo wiele możliwych strategii marketingowych wspierających sprzedaż w Internecie. Wszystko to dzięki zaawansowaniu technologicznemu firm konkurujących na rynku.


Do najpopularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych działań w obszarze e-marketingu należą:  • kampanie reklamowe PPC

  • kampanie e-mail

  • kampanie w social media – np. kampanie reklamowe lub influencer marketing

  • afiliacja

Dodatkowo ważnym działaniem e-marketingowym jest SEO, czyli pozycjonowanie serwisu. W maksymalnym skrócie SEO to całokształt działań mających na celu poprawę widoczności serwisu w wynikach wyszukiwania.


Integracja wszystkich aktywności wykorzystywanych w e-commerce marketingu nosi nazwę “omnichannel”.


 


Strategia omnichannel w e-commerce marketingu


Na czym polega strategia omnichannel? W odróżnieniu od niezintegrowanych działań marketingowych polega ona na kreowaniu spójnego przekazu niezależnie od wykorzystywanych narzędzi. W strategii omnichannel kluczowa jest personalizacja komunikatów promocyjnych.


Kluczowym w tej strategii systemem jest CRM, dzięki któremu możliwe jest analizowanie oczekiwań i preferencji zakupowych na poziomie pojedynczego klienta, a następnie przygotowanie i egzekucja dedykowanych działań.


Czy strategia omnichannel jest skuteczna? Dotychczasowe badania i analizy pokazują, że tak. Przede wszystkim dlatego, że klienci oczekują precyzyjnej odpowiedzi na ich oczekiwania oraz spójnej komunikacji ze strony firmy. A w tym zdecydowanie pomaga zintegrowana promocja wieloma kanałami.


 


Jakie aktywności w e-commerce marketingu wybierać?


Wybór działań powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości serwisu e-commerce. Nie istnieje bowiem uniwersalna recepta na skuteczne działania marketingowe w sieci. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że efektywność wykorzystywanych strategii i technik ulega bardzo częstym zmianom.


Warto również pamiętać, że działania promocyjne w Internecie powinny być spójne z tradycyjnymi działaniami marketingowymi obejmującymi strategię produktową, cenową i dystrybucyjną. Brak konsekwencji może bowiem powodować, że pomimo ponoszonych kosztów e-commerce marketing nie będzie przynosił oczekiwanych rezultatów.


 


    Sprawdź, jak możemy usprawnić Twój biznes