Sprawna obsługa zwrotów w eCommerce ma spory wpływ na zadowolenie klientów sklepu. Co więcej, odpowiednie podejście do tej kwestii może nawet zwiększyć sprzedaż. Jak powinny wyglądać zwroty w eCommerce, co to jest RMA i jak zająć się tym procesem w najpopularniejszych platformach, takich jak Magento?
W jaki sposób zwroty w eCommerce wpływają na zwiększenie sprzedaży?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto w pierwszej kolejności skupić się na kluczowych czynnikach, które decydują o sukcesie na rynku eCommerce. Jest to przede wszystkim bardzo konkurencyjna branża – wyróżnienie się na tle innych sklepów to podstawa. Aktualnie jednak solidnie przygotowana oferta czy atrakcyjne ceny to już za mało. Chcąc zainteresować klienta, należy bezwzględnie zadbać o pozytywne doświadczenia w trakcie zakupów. Składają się na nie zarówno kwestie związane z samym kompletowaniem koszyka czy wykonywaniem transakcji, jak i inne obszary – w tym właśnie zwroty w eCommerce.
Według statystyk przeważająca większość klientów – ponad 90% – deklaruje, że chętnie skorzysta ponownie ze sklepu, który oferuje łatwy proces zwrotu towaru. Oznacza to, że odpowiednia obsługa zwrotów może korzystnie wpłynąć na sprzedaż w sklepie.
Jest to szczególnie istotne przy sprzedaży odzieży i obuwia. Klienci mierzą ubrania i buty dopiero w domu; stosunkowo często okazuje się, że rozmiar czy kolor nie odpowiadają oczekiwaniom. Z tego względu ewentualne zwroty należy uwzględnić właściwie już na etapie tworzenia oferty.
Jak powinny wyglądać zwroty w eCommerce?
Aby odpowiednio obsłużyć zwroty w eCommerce, należy zadbać głównie o to, by proces był jak najłatwiejszy i jak najbardziej przejrzysty dla klienta. Dobrym rozwiązaniem może być pewien stopień automatyzacji – np. dodawanie formularzy czy kodów zwrotu do przesyłek. Warto także postawić na wydłużenie czasu na zwrot. Standardowa wartość to 14 dni, jednak zaoferowanie większej swobody w tym zakresie to skuteczny sposób, by wyróżnić się na tle konkurencji. Klienci z pewnością docenią także darmową wysyłkę oraz szybki i elastyczny zwrot środków. W przypadku sklepów internetowych świetnie sprawdzają się również rozwiązania z zakresu RMA – warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.
Co to jest RMA?
Skrót „RMA” pochodzi od „Return Merchandise Authorisation”, co oznacza dosłownie „autoryzację zwrotu towarów”. Jest to określenie opisujące różnego rodzaju systemy, które umożliwiają wykonywanie zwrotów za pośrednictwem strony internetowej. To bardzo wygodne rozwiązanie dla klientów – jego największe zalety to automatyzacja wielu części procesu oraz łatwy dostęp do aktualnego statusu zwrotu czy też samej przesyłki. Wdrażanie takich systemów to jedna z usług oferowanych przez Fast White Cat.
Zwroty w systemach eCommerce takich jak Magento
Zdecydowana większość sklepów online działa na podstawie systemów eCommerce, które oferują wiele wbudowanych funkcji usprawniających zarówno sprzedaż, jak i zwroty. Jednym z najpopularniejszych przykładów jest Magento – to oprogramowanie wykorzystywane przez ponad 150 tysięcy sklepów internetowych z całego świata.
Jak wyglądają zwroty w eCommerce z Magento? Podobnie jak w przypadku większości funkcji systemu, ich obsługa jest dostępna z poziomu wygodnego panelu administracyjnego. Aby zająć się zwrotami, wystarczy wejść w listę produktów i znaleźć odpowiednie menu. W przypadku rozbudowanej oferty może to być jednak dość uciążliwe – w celu usprawnienia tego procesu można postawić na jedną z licznych wtyczek do Magento, które pozwalają na łatwiejsze i szybsze zarządzanie zwrotami. Wśród najczęściej pobieranych pluginów o takiej funkcjonalności znajdują się m.in. Magento 2 RMA oraz Mageplaza RMA.